Olen ekaa kertaa menossa Eilatiin ja haluan nähdä mahdollisimman paljon!
Siellä aikaisemmin käyneet kertokaa mitä kansainvälisiä retkiä siellä on tarjolla.
Kotimaisilla matkanjärjestäjillä on vain muutamia retkiä, Jerusalem ja Petra,ja niiden hinnat on aika suolaisia.
Minulla on se käsitys että paikallisten järjestämät retket ovat edullisempia.
Onkohan siellä retkiä Wadi Rumiin, Pyhän Katariinan luostariin ja jeeppisafareita?
Eilatista Wadi Rumiin.
6
844
Vastaukset
- Jerusalemin suutari
En tiedä mitä matkanjärjestäjäsi veloittaa mutta tässä vertailukohtaa: hotellin (Dan Panorama) hinta Petran retkelle olisi ollut 185€. Kaupungin turisti-infon viereisestä matkatomistosta sain sen hintaan 176€. Hinnoissa on rajalla maksettava vero, jonka osuus on noin 45€.
Jos oleskelusi on yhtään pidempi (esim. viikko) Eilatissa ja haluat "oikeaa" tekemistä kuten sanoit, niin suosittelen Petraa lämpimästi.- nyt jännittää
Kiitos kun viitsit vastata. AM kautta kansainvälinen retki Petraan maksaa n.200e, vetävät tottakai välistä.
Olen kerran käynyt Petrassa, mutta nyt tahdon ehdottomastinäyttää sen myös seuralaiselleni, joten retki Prtraan kuuluu ohjelmaamme. nyt jännittää kirjoitti:
Kiitos kun viitsit vastata. AM kautta kansainvälinen retki Petraan maksaa n.200e, vetävät tottakai välistä.
Olen kerran käynyt Petrassa, mutta nyt tahdon ehdottomastinäyttää sen myös seuralaiselleni, joten retki Prtraan kuuluu ohjelmaamme.Kotimaisissa retkissä on monesti se hyvä puoli että matkan aikana opas kertoilee paljon muutakin, alueiden historiaa yms. omalla kielellä. Paikalliselta operaattorilta saatu vastaava kokemus riippuu tietysti kielitaidosta (omasta ja oppaan).
Ainakin Lomikselta ostettu retki Petraan viime vuonna oli mielestäni joka euron arvoinen.- nyt jännittää
Hanty kirjoitti:
Kotimaisissa retkissä on monesti se hyvä puoli että matkan aikana opas kertoilee paljon muutakin, alueiden historiaa yms. omalla kielellä. Paikalliselta operaattorilta saatu vastaava kokemus riippuu tietysti kielitaidosta (omasta ja oppaan).
Ainakin Lomikselta ostettu retki Petraan viime vuonna oli mielestäni joka euron arvoinen.Ihan olen samaa mieltä että äidinkielellä selostetusta retkestä saa aina enemmän irti ja siitä kannattaa enemmän maksaakin.Aurinkomatkoillakin on ennen ollut oma retki Petraan, mutta ilmoittivat että ensi kaudella retki on kansainvälinen. En tiedä mistä johtuu, onkohan ollut liian vähän osanottajia.
Missä muualla kävitte kuin Petrassa? nyt jännittää kirjoitti:
Ihan olen samaa mieltä että äidinkielellä selostetusta retkestä saa aina enemmän irti ja siitä kannattaa enemmän maksaakin.Aurinkomatkoillakin on ennen ollut oma retki Petraan, mutta ilmoittivat että ensi kaudella retki on kansainvälinen. En tiedä mistä johtuu, onkohan ollut liian vähän osanottajia.
Missä muualla kävitte kuin Petrassa?Jordaniassa ei Petran lisäksi käyty kuin Aqabassa. Israelissa käytiin Kuolleella merellä ja Jerusalemissa. Jerusalemin retkikin antoi aika paljon kun oli suomalainen hyvä opas (Lomiksilta Anne V.)
Eilatin lähellä on myös se akvaario, jossa kannattaa käydä vaikka taksilla, noin 35 ILS/suunta.
Kansainvälinen retki voi tarkoittaa myös sitä että asiakkaina on useampaa kansallisuutta mutta oppaita on mukana jokaiselle kiellelle, en ole varma.- skaftafell
Hanty kirjoitti:
Jordaniassa ei Petran lisäksi käyty kuin Aqabassa. Israelissa käytiin Kuolleella merellä ja Jerusalemissa. Jerusalemin retkikin antoi aika paljon kun oli suomalainen hyvä opas (Lomiksilta Anne V.)
Eilatin lähellä on myös se akvaario, jossa kannattaa käydä vaikka taksilla, noin 35 ILS/suunta.
Kansainvälinen retki voi tarkoittaa myös sitä että asiakkaina on useampaa kansallisuutta mutta oppaita on mukana jokaiselle kiellelle, en ole varma.En ole Israelissa käynyt mutta muissa maissa kansainvälinen retki on tarkoittanut että osanottajat ovat kuka mistäkin maasta,oppaita on yksi ja kieli on englanti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 695216
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai594637Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1254591Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3381927- 861549
- 921514
- 2581456
- 3301121
- 200981
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.51913