Minä ja pikkusiskoni olemme mammalla täällä somerolla. Mammalla ei ole mitään lemmikkiä, mutta nyt tässä viikon sisällä tänne mamman pihalle on asettunut kissa emmekä tiedä mistä se on tullut. Se ei ole mennyt kertaakaan aitojen toiselle puolen nyt ainkaan 4 päivään. Jos tulemme esim kaupasta ja menemme katsomaan että missä se on eikä sitä näy niin olemme ajatellut sen lähtevän mutta sitten se tulee taas puskasta naukuen.Olemme antanut sille ihan vähän juustoa ja palvikinkkua ( ihan vähän).Se uskaltaa ottaa kädestä ja syödä vierellä mutta jos vähänkin liikahtaa se juoksee karkuun. En todellakaan ole kissa ihmisiä, joten en tiedä mitä kuuluisi tehdä. Se ei vaikuta koti kissalta koska sen kynnet ja tassut ovat nuhjuiset juuri sellaiset että se olsi raadelut hiiiä ja rottia ja sen karva on vähän paakkuista. Aina kun menemme ulos ja se näkee minut tai pikkusiskoni se alkaa maukumaa, juttelemme sille rauhallisesti ja kävelemme lähemmäs. Se antaa tulla n.1,5m mutta ei lähemmäs muuten se lähtee. Annoimme sille myös vettä ja se joi kuin hullu jätimme veden ulos.
Mitä meidän kuulisi tehdä siis? Annammeko sen vaan olla, emme mene lähellekkään emmekä juttele sille?
Minä haluisin ostaa sille oikeen kaupasta ruokaa ja nje. mutta se ei ole oikein koska sitten taas kun me lähdemme takaisin turkuun täältä mammalt niin ei mamma sitä enää sen jälkeen ruoki ja sitten koko kissa menee taas ihan sekaisin.
Kertokaapa mitä minun pitäisi tehdä?
Miten saisin se luottamaan itseeni niin että voisin ehkä joskus vielä koskettaa sitä tai edes miten saan sen lähtemään pois? Ei se häiritse mutta itseä ärsytää kun i oikei tiedä että miä se haluaa?
Mitä meidän kuulisi tehdä siis? Annammeko sen vaan olla, emme mene lähellekkään emmekä juttele sille?
Minä haluisin ostaa sille oikeen kaupasta ruokaa ja nje. mutta se ei ole oikein koska sitten taas kun me lähdemme takaisin turkuun täältä mammalt niin ei mamma sitä enää sen jälkeen ruoki ja sitten koko kissa menee taas ihan sekaisin.
Kertokaapa mitä minun pitäisi tehdä?
Miten saisin se luottamaan itseeni niin että voisin ehkä joskus vielä koskettaa sitä tai edes miten saan sen lähtemään pois? Ei se häiritse mutta itseä ärsytää kun i oikei tiedä että miä se haluaa?
Vastaukset 6
Vanhimmat
ilmoitus eläinsuojeluyhdistykselle tai hanki loukku ja ota kissa itse kiinni. Kissa pitää toimittaa kunnalliseen löytöeläimistä vastaavaan paikkaan.
Vierasta kissaa ei koskaan pitäisi alkaa ruokkimaan ellei ole täysin varma että se on nälissään ja eksynyt kotoaan, sillä ruokkimalla houkuttelet kissaa vaan jäämään kotipiiriisi.
Kissan heitteillejättö on rikos, eli kissan omistaja on tehnyt väärin laskettuaan kissan ulkoilemaan vapaasti. Jos sinä haluat tehdä oikein, niin kysele ensin paikkakuntalaisilta kenen kissa voisi olla ja jos sille ei löydy omistajaa, niin toimi kuten ensin neuvoin. Näin toimit laillisesti ja oikein.
Kuvauksesta päätellen kyseessä on kotikissa, joka on päässyt villiintymään, joko karattuaan tai jouduttuaan heitteille. Se on varmasti elänyt villielämää jo jonkin aikaa, mutta on edelleen jonkin verran avuton ja edelleen hakeutuu ihmisten seuraan. Kuten edellinen kirjoittajakin sanoi, eläinsuojeluyhdistys on tässä kohtaa oikea avustaja, ja kissa pitäisi saada sinne. Eläinsuojeluyhdistyksistä saa yleensä lainaan loukkuja, joilla kissan saa kiinni. Valloilleen luontoon sitä ei missään nimessä saa jättää, koska se on julma teko sekä kissaa että villieläimiä kohtaan.
Tärkeää olisi tosiaan saada kissa kiinni loukulla ja toimittaa eläinsuojeluyhdistykselle. Joku saattaa kaivata kadonnutta kissaansa, joten olisi hienoa jos sen saisi toimitettua pikaisesti eläinsuojeluyhdistykselle.
On totta, että ruokkimalla saat kissan pysymään pihapiirissä. Jos tavoitteena on toimittaa kissa löytöeläintaloon, niin ehkä sen on hyväkin juttu. Mutta se on myös totta, että ruokkimisen yhtäkkinen lopettaminenkin on väärin kissaa kohtaan. Mutta vettä voisit silti tarjota näillä helteillä :)
Löytöeläinsuojassa ehkä tiedetään, onko kukaan ilmoittanut tuollaista kissaa kadonneeksi.
Ota kissasta valokuva ja laadi ilmoitus lähimpien markettien ilmoitustauluille. Voit myös tutkia karkulaiset.fi nettisivustoja. Mutta jos kissa on jo pitempään ollut karkureissulla, niin vaikea voi olla löytää omistajaa. Tietysti voitte myös tuonne palstalle itse laittaa ilmoituksen kyseisestä kissasta.
Kissa on tietysti tykästynyt teihin, kun tarjoatte sille herkkuja. Mutta älkää silti yrittäkö ottaa sitä syliin.
Älkääkä omiko kissaa, sillä se on varastamista.
pitäkö kissaanne ulkona ilman valvontaanne, sillä se on heitteillejättöä!
Lain mukaan irtokissan saa ottaa kiinni ja viedä löytöeläimistä huolehtivaan hoitolaan!