Brigg&Stratton asiantuntijoita??

Oikuttelee!!

Omistan Stiga Villa Ruohonleikkurin. Koneessa on Brigg&Stratton 8hv moottori ja sähköstarttia ei ole, eli koneella ikää arviolta noin 10 vuotta. Kone käynnistyy kylmänä hyvin, mutta mikäli koneen sammuttaa lämpimänä, ja yrittää minuutin parin jälkeen käyntiin, niin ei sitten meinaa lähtee millään. Kun odottelee koneen jäähtymistä kymmenen minuuttia niin taas lähtee. Onko kone väljä vai missä vika?

7

2556

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zzr1100kawa

      ilman putsariin vaan puolteelusikkaa bensaa ja jos silloin hetkeksi hörähtää tietää että vika kaasarissa,jos ei hörähä niin vika sytytyksessä tulppa,puola tai kärjet ,jos kärjetön niin se puola tunnistimeen,tosin riksratton huoltomies sano kerran ettei se ole vaihtanut puolaa kuin 2kpl 20 vuoden aikana kun kyselin ja kehotti putsamaan liitokset kontakteista.Ps meikäläinen ei ole putsanut ruohon leikurin kaasaria 14 vuoteen koska olen aina välillä laittanut vahingossa mootorisahan 2tahti bensoja ja sammaa soveltanut syksyllä/keväällä myös 1100 kawasakissa niin ei kohot jumittele eikä bensatankki ruostu

    • kävi mielessä

      kävi mielessä kun moottori on kuuma niin imusarjasta haihtuu polttoaine ja teettää sen takia töitä käynnistäessä .
      ootkos vaihtanu tulpan(lämpöarvo).

      • jee

        kone on harva


    • Kari

      Asiantuntijoista en tiedä, mutta itse olen pelannut kyseisten vempaimien kanssa yli 20 vuotta ja jotain tietoa on tarttunut vuosien varrella.
      Vanhemmat moottorit on rakennettu lyijylliselle bensalle ja nyt kun lyijybensaa ei enää saa, niin tämä lyijytön aiheuttaa voimakasta venttiilien kulumista. Kuluminen aiheuttaa jossain vaiheessa sen, että venttilivälykset loppuvat ja venttiilit eivät enää sulkeudu kunnolla. Se taas aiheuttaa kuumana käynnistysongelmia. Kun puristuspaineet karkaavat vuotavan venttiili ohi. Mäntämoottori tarvii käynnistyäkseen kolme asiaa, polttoaine-ilmaseosta, puristuspainetta ja kipinän. Jos yksikin näistä puuttuu, niin eipä käynnisty.

      Kumma kyllä vaikka yleisesti on väitetty, että sen lyijyn tarkoitus oli voidella/suojella pakoventtiilejä. Niin avaamissani moottoreissa on aina ollut ongelma imuventtiileissä eikä pakoventtiileissä?????

      Useimmissa tämäntyypin teollisuusmoottoreissa ei ole säätömahdollisuutta venttiilivälyksille. Homman hoituu koneistamalla.
      Sivuventtiilikoneissa homma on aika helppo,
      - kansi irti
      - sivuluukku auki
      - venttiilit irti
      - ja ei kun "viilaamaan"/mittailemaan

      Kansiventtiilikoneissa (OHV/OHC/DOHC) se on paljon isompi/vaativampi homma

      Tietysti moottorin valmistajan suosittelemat huoltotyöt on syytä tehdä ajallaan, siitäkin huolimatta vaikka moottori olisi jo vanhempaa mallia.

      Saattaa olla lisäksi muitakin syitä tuohon. Mutta näihin olen itse törmännyt toistuvasti.

      Briggsin maahantuoja on Promotor oy. Moottorin sarjanumerolla vois kysyä sieltä. Että kummalle bensalle kone on tehty.

    • TM

      Tarkista sytytyslaite. mulla hävisi ko vika kun vaihdoin osan.

    • bäri

      missä vika kun käynistän mottorin niin ilman puhdistajaan tulee öljya puristus mottorissa 4kiloa

    • iräb

      en tiedä, mut laitan aina ilmanputsariin öljyt itse. Sellasta tahmeeta tököttiä. Asiaan perehtymättömänä sanoisin, että sinun kohdallasi maahiset saattavat olla asialla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      54
      6187
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      330
      5169
    3. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      160
      4884
    4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      139
      4687
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      20
      3920
    6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      20
      2426
    7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2218
    8. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      24
      1855
    9. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      73
      1812
    10. Kaisa Juuso eroaa

      Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
      Perussuomalaiset
      222
      1591
    Aihe