Ajattelin kysellä onko minkälaisian ns. erikoiskauhoja kehitelty nopeuttamaan yksityisteiden yms parannukseen. Eli ojien perkaus, tien luiskaus. Ja en välttäm'tt' laskis nyt luiskakauhaa erikoiskauhaks :p
ErkoisOjakauhoja?
Menaappi
41886
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Onhan niitä oja kauhoja suorareunasena ja loivempana mallina aina ns. TVH:n malliin asti, jonka muuten aikoinaan luiska kauhan yleistyminen syrjäytti. Tekeehän ojakauhoilla (kaikenmallisilla) tie ojaakin silloin kun siitä tarvii tehdä oiken ojan mallinen ja kallistuvasta liittimestä iso apu. Luiskakauha kuitenkin omasta mielestä kätevin tieojien teossa, kun siihen hommaan yleensä aina kuuluu palteen poistoa ajoradan ja ojan välistä, rumpujen laittoa, kivienpoistoa, luiskien tekoa, yms... jos omia ajatuksia löytyy niin aika moni kauhavalmistaja on valmis tekemään juuri sen mallisen kuin haluat.
Mielestäni luiskakauha on juuri oikea työväline tuohon tarkoitukseen. Miksi etsiä erikoisojakauha kun tällä saa tehtyä kaikki työt. ehkä jos maa on miltei peltoa. ja vain ravien kaivaminen on tarkoitus. silloin ehkä valmiiksi sopivilla leikkavilla terillä oleva muotokauha on hyvä. ja valmista syntyy kerralla eikä tarvitse kallistella kauhaa puolelta toiselle. Kieltämättä on usein käynyt miellessä jos luiskakauhaan saisi toisee poskeen säädettävän terän jonka kulma muuttuisi saisi ojan valmiiksi kerta vetäisyllä. Siltikin ojaan saisi muodostua pieni tasanne kuten muotokauhalla tule, ettei puhja ole terävä V lovi
Rf-systemillähän on tuollainen "muotoluiskakauha", tavallinen luiskakauha jossa toinen sivu tehty pelto-ojakauhan muotoon, eli tasainen lyhyt "ojanpohja" ja kulmassa oleva toinen sivu. Vaatii kyllä ympäripyörivän kauhankallistajan (teoriassa kallistuva liitinkin käy, mutta vähän menee pelaamiseksi silloin).
Jotenkin tuollainen vain tuntuu hieman turhalta, tietysti jos enemmän tekisi eikä viitsi kahta kauhaa koko aikaa mukana kuskata niin onhan tuokin vaihtoehto. Itseltä tuo pelto-ojakauha löytyy, onko se nyt kolme konetta vanha, käyttöä vaihtelevasti. Luiskakauhalla tulee yleensä ne pienet pätkät tehtyä jossain tontin reunalla.
Tuossa linkki tuohon RF-systemsin brosyyriin (eng): http://www.rf-system.se/kataloger/2010_eng.pdf
Sivulla 18 on tuo tarkoittamani kauha.
Niin tuossapa tuli sivuttua sitä yhtä syytä miksi luiskakauha tieojien kaivuussa ojakauhoja paree. Läheskään aina ei pääse ojanpäälle kaivamaan ja tieltä kaivaessa tarttis olla se pyörittäjä. Luiskakauhalla pelkän kallistuksen avulla saa tieojan kaivettua niin ojanpäältä kuin tieltäkin. Toisaalta pyörittäjän kanssa se tavallinenkin luiskakauha taipuu aika moneen ja nopeuttaa tieltäkäsin kaivamista kun aina saa kauhan "ojan suuntaisesti"