Hei
kuinkahan toi kirjojen siirto Marokkoon oikein tapahtuu? Otanko yhteyttä suurlähetystöön?
--------------------------------------------------
TS: Näin suomalaiseläkeläiset kiertävät veroja
03.08.2010 07:31 IS
Suomalaiset eläkeläiset kiertävät veroja muuttamalla Marokkoon Afrikan mantereelle, kertoo Turun Sanomat.
Suomalaisesta eläkkeestä perittävät verot voi lehden mukaan kiertää käytännössä kokonaan, jos eläkeläinen vain siirtää kirjansa Marokkoon.
Suomella ja Marokolla on verosopimus, jonka mukaan lähtömaalla ei ole verotusoikeutta eläkkeisiin. Suomalaisviranomaiset ovat yrittäneet korjata asian, mutta Marokon kuningas Muhammed VI ei ole toistaiseksi allekirjoittanut uutta sopimusta.
veronkierto kiinnostaa
6
848
Vastaukset
- toki
En tiedä miten kirjojen siirto tapahtuu mutta suosittelen lämpimästi muuttoa Marokoon esim Fes
- AgAdiriin
Ja tipahdat sosiaaliturvan ulkopuolelle.Marokossa turvasi=rahasi.No voithan käydä Espanjan puolella pikkuvaivasi hoidattamassa,Suomen "piikkiin".
- Easy RIder
AgAdiriin kirjoitti:
Ja tipahdat sosiaaliturvan ulkopuolelle.Marokossa turvasi=rahasi.No voithan käydä Espanjan puolella pikkuvaivasi hoidattamassa,Suomen "piikkiin".
Jos se olisi niin helppoa, me kaikki muuttaisimme ulkomaille. Ensiksikin sinulla pitaa olla koti ja pysyva osoite marokossa. Kunnes olet saanut kaikki jutut rullaamaan, Suomen ja Marokon valinen sopimus voi olla jo vaihdettu, eli olette samassa tilanteessa kuin lahtiessakin.
Marokossa ei ole Suomen kaltaista turvaa, esim. sosiaali ja terveys yms. joten ajatelkaa nyt kaksikin kertaa, jos vain veroa olette paossa. Ja pysyvan oleskeluluvan saaminen Marokkoon, se ei ole todella helppoa. Milla perusteella siella asuisitte, oletteko kenties naimisissa marokkolaisen kanssa ? Pelkat tulot tai asuntojen omistus ei auta. - Kongur
Easy RIder kirjoitti:
Jos se olisi niin helppoa, me kaikki muuttaisimme ulkomaille. Ensiksikin sinulla pitaa olla koti ja pysyva osoite marokossa. Kunnes olet saanut kaikki jutut rullaamaan, Suomen ja Marokon valinen sopimus voi olla jo vaihdettu, eli olette samassa tilanteessa kuin lahtiessakin.
Marokossa ei ole Suomen kaltaista turvaa, esim. sosiaali ja terveys yms. joten ajatelkaa nyt kaksikin kertaa, jos vain veroa olette paossa. Ja pysyvan oleskeluluvan saaminen Marokkoon, se ei ole todella helppoa. Milla perusteella siella asuisitte, oletteko kenties naimisissa marokkolaisen kanssa ? Pelkat tulot tai asuntojen omistus ei auta.Kyllä pelkkä eläketulo riittää !! Ei tarvitse olla naimisessa paikallisten kanssa kuten erät maat ( esim suomi ) vaatii
- Easy Rider
Kongur kirjoitti:
Kyllä pelkkä eläketulo riittää !! Ei tarvitse olla naimisessa paikallisten kanssa kuten erät maat ( esim suomi ) vaatii
Kuinka Marokossa saa pysyvn oleskeluluvan! Kiinnostavaa. Vai eiko sita tarvitse?
- Mrs. Pensioner
Easy Rider kirjoitti:
Kuinka Marokossa saa pysyvn oleskeluluvan! Kiinnostavaa. Vai eiko sita tarvitse?
Suomen valtiossa on jotain mataa ainakin sen verotustilanteessa mita tulee elakkeisiin. Esim. ulkomailta saatavat elakkeet verotetaan jos paikallisessa maassa, ja UUDELLEEN Suomessa, vaikka tama on lain vastaista EU :n lakipykalien mukaan. Asiaan etsitaan korjausta.
Tama vain tiedoksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rukoilimme Länsimuurilla 2000 vuoden jälkeen, Jumalamme oli antanut meille kaiken takaisin
Western Wall, In our Hands. 55th Para. https://www.youtube.com/watch?v=u4BJAppyCSo https://en.wikipedia.org/wiki/55th_252618Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.1162466Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup242020Kerro kaivattusi
Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.581953Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?
Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua271510Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.
Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu3081259- 601053
- 2581023
- 53960
- 146923