Luulisi että vain kuolinpesät myyvät omakotitaloja. Miksi kukaan myy oman omakotitalonsa, nehän ovat täydellisiä asuntoja? Huhun mukaan jotkut omakotiasujat ovat jopa muuttaneet kerrostaloon. Taitaa olla valhetta, eihän sellainen voi olla mahdollista?!
OK-taloja myynnissä
Miksi ihmeessä
41819
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 41
Vanhimmat
Koska yhtä moni myös ostaa OK-talon.
Niin mutta jos on päässyt omakotitaloon niin kuka sieltä pois tahtoo? Luulisi että vain kuolinpesät myisivät. OK-taloista olisi hirveä pula, valtaisa ok-talojen rakennusbuumi kun kukaan ei tahdo omastaan luopua.
Niin tuota..
Uusia rakennetaan tälläkin hetkellä.. ihan vaan tiedoksi. Jotkut muuttavat myös eri paikkakunnallekin sillointällöin.
Muutto taitaa olla sinulle tuntematon käsite? Siwa lähellä ja olet tyytyväinen elintasoindeksiin sidottuun vuokraasi? Sossukin lähellä?
että olet tuhnu..
Kauppa käy ja isompiin vaihdetaan.
Jotkut rakentaa isomman tai vaikkapa uudemman.
Toiset asuu sitten vuokralla
vähän kun olisi ok-asujalla paskat housussa ja selitellään että eihän se kauaa housussa haise kun se kuivuu sinne tovin odotellessa ja siitä saa kompostia. Ok-asujilla on selitykset joka tilanteeseen.
Ok-talo on aina nro1. Mutta joskus sekin voi tulla pieneksi ja tarve vaihtaa isompaan kuten minulla tällä hetkellä.
Moni kuvittelee että ok-talossa asuminen on jotain aivan ihanaa. Muutetaan kaupungista jonnekin metsän keskelle, parin vuoden kuluttua alkaa ahdistamaan. Silloin kämppä myyntiin ja takaisin kaupunkiin.
niin tai ei vaan lompakko kestä 300m2 talossa asumista
Työmatkat tosin voi olla aika haastavat.
Sanoisinpa niin, että se joka kerran pääsee kunnolliseen ok-taloon, ei halua enää koskaan palata neukkukommuuniin.
Itse asuin 4 vuotta pääkaupunkiseudulla ja työmatkat kestivät vähintään tunnin/suunta. Nyt olen muuttanut maalle isoon omakotitallon ja työmatka on 800 m, jonka voin esim. kävellä tai pyöräillä.
20km ja 25min, eli todella haastavaa
Joo syitä on varmaan moniakin mutta tässä muutama varmasti yleinen:
- Paikkakunnan vaihto
- Perhetilanteen muutos: Joko lapset tai vaimo/mies muuttaneet pois kotoa ja vaihdetaan pienempään
- Grynderi myy saadakseen liiketoiminnalleen tuottoa
Itse olen myynyt aika pitkälle gryndaus idealla 2 taloa, joista ensimmäisen olen myynyt ja toisessa asun: Tekee itse halvalla ja myy markkinahinnalla. Tekemällä itse ja asumalla 2 vuotta teki perustalolla pk-seudulla yli 120 tonnin tilin ja nyt puhutaan verottomasta tilistä eikä mistään odottelemalla hankitusta virtuaalirahasta.
Itse rakentamani talo on nyt myynnissä. Talossa neliötä 200. Rakennushanke alkamassa talosta johon tulossa noin 300 neliötä.
Tässä naapurustossa on sellaisia joilla on toinen, kolmas tai jopa neljäs itse rakennettu talo. Nejännen saakin jo rakentaa käteisellä, eikä tarvi pankkia vaivata.
Ne tekee jotka osaa...
Kaikki vapaa aika menee ties kuinka monen vuoden ajalta talojen rakentamiseen. Eihän se ole kuin asunto! Vihdoin kun sen ns. unelmäkämppänsä saa on lapset jo niin isoja että alkavat lähteä kotoa pois tai eivät siellä viihdy. Loppupeleissä on kaksi aikuista helvetin isossa talossa. Parhaat vuodet on mennyt taloja rakentaessa.
no mikä järki on käydä töissä? Niin siitä maksetaan palkkaa. Itselle taloja tekemällä ja niissä 2v asumalla saa helposti 100 tonnia verotonta. Talossa, jossa on hommaa 2000h tämä tarkoittaa 50 euron tuntipalkkaa. Harva saa leipätyössään sellaista käteen.
Naapuri teki uuden talon lähistölle ollessaan hoitovapaalla! pieni korvaus juoksee koko ajan, talon teki alle vuodessa päivätöinä ja rahaa saa parin vuoden päästä sen 100 tonnia. (kastelli vuokratontille)
Mutta järkevämpäähän on toki maksaa vuokraa, säästää vaikkapa ylitöillä ja odottaa romahdusta!
Kalja ja lämpö pehmittäneet lopullisesti. Asukoon siis valitsemallaan tavalla elementtilokerikossa ja me viisaammat taas tavallamme. Järjen ja varallisuuden lisäksi meidät erottaa lurkeista tyytyväisyys elämään ja asumiseen.
Minä saan ihan tarpeeksi palkkaa, ei tarvitse vapaa-aikana töitä tehdä. Jos se kerran on niin helvetin hyvä bisnes niin miksi et koko loppuikäsi vaihda kahden vuoden välein? Eläkeukkonakin hommissa, perilliset kiittävät.
Joku tolkku se pitää paskanpuhumisessakin olla. Jos noin hyväksi tuntipalkka nousee niin miksi et täysipäiväisesti rakenna taloja? Vaikka myyntivoiton vero menisi niin silti hyvän tilin tekisi. Valhetta, valhetta, valhetta!
vakavasti harkinnut alkavani tekemään noita täyspäiväisesti, mutta siinä on muutamia huonoja puolia, vaikka palkka rakennustyölle on juurikin tuota 50e/h luokkaa.
- Ensinnäkin tuo hinta toteutuu 2 v asumisen jälkeen, joten osa "palkasta" muodostuu arvonnoususta.
- Riskit on suuret, jos ei muuta leipätyötä ole ja joutuu velalla rakentamaan, lisäksi velkaa ei välttämättä samallalailla edes saisi. Lisäksi edellytyksenä on halpa tontti (esim. kaupungin)
- Itselle tekeminen nyt vaan on halvempaa. Voi käyttää ylijäämä kamaa, talkooapua jne. Myöskään pimeät palkat eivät muodostu ongelmaksi itselle tehtäessä.
- Rakentaminen on perin vittumaista puuhaa ja ressaisi vapaa-ajallakin
ostetaan talot valmiina pystytettyinä " Rakentaminen on perin vittumaista puuhaa ja ressaisi vapaa-ajallakin ". Harva jaksaa enää työn ohella rakentaa taloa itse. Viimeistelyä korkeintaan. Voitto katoaa äkkiä jos rakennusaikana asuu vuokralla. Ilmaiseksi anopin luonna asuminen päättyy helposti eroon.
Talkootyöhöön varaan ei voi enää laskea. Veljeni kokeili 8 vuotta sitten ja talkoohenki katosi jo parin viikonlopun jälken kuten pari kaveriakin lopullisesti. Lopullinen voitto jää aika minimaaliseksi mikäli meinaa 2 vuoden kuluttua myydä. myynt 10-15 vuoden jälkeen on asia erikseen mikäli ei vastaavaan meinaa muuttaa.
Rakentelu on kivaa puuhaa ja jos jokaisesta projektista kääräisee 100.000€ vaivanpalkkaa, niin mikäs siinä.
Kun lapset lähtee, niin sitten rakennetaan pienempi. Siinä sitä vasta rahaa tuleekin, kun myy suuren ja rakentaa pienen.
Verottaja puhaltaa pelin poikki, jos talojen rakentaminen alkaa näyttämään liiketoiminnalta, eikä niitä sen jälkeen enään myydä verovapaasti. Jos rakentaisi ja myisi kolme samankokoista taloa peräkkäin samalla paikkakunnalla, niin verottaja älähtäisi.
Itse laskin että talosta saa omalle työlle sellaisen 20€ mutta se on nettorahaa. Eli melko hyväpalkkaisessa hommassa saa olla että tienaisi palkkatyöstä enemmän.
Jos osaa itse rakentaa, niin kannattaa ehdottomasti tehdä itse kaiken mitä osaa ja pystyy ja ottaa vaikka palkatonta vapaata omasta työstään. Vuorotteluvapaa tai työttömyys voi olla todella hyvä sauma tehdä itselle talo.
Naapurissa rakensi yksi joka oli kova pitämään talkoita. Suuren kaveriverkoston ansiosta näkyi onnistuvankin melko hyvin, vaikka tulijat näytti välillä olevan hieman vastahankaisia. Mutta kun kaveri myi talonsa kolmen vuoden kulutua ja alkoi rakentamaan toista, niin eipä ollu enää talkoolaisia :)
Talkoolaisia käytät härskisti hyväksesi. Tulee se pää vetävän käteen, yritä toista kertaa niin huomaat ettei kukaan tuollaisen kusipään talkoisiin tule. Voi vittu että on härski tyyppi, tuollaisilla ei ystäviä ole!
huhu.""Miksi kukaan myy oman omakotitalonsa, nehän ovat täydellisiä asuntoja? Huhun mukaan jotkut omakotiasujat ovat jopa muuttaneet kerrostaloon"". Pitää muistaa että puolet liitoista kariutuu. Itse olen pääkaupunkiseudulta (Helsinki) nykyään Espoosta perheeni kanssa rivarissa. Vaimoni tuli pienemmältä paikkakunnalta ja kaupungilta missä itsestäänselvyys että perhe asutetaan omakotitalossa. Vaimoni lukuunottamatta kaikki hänen nuoruuden ystävänsä ja tuttavat perustivat perheet hivenen pälle parikymmpisinä ostaen omakotitalon tai rakensivat sellaisen. Olihan se hienoa käydä heidän luonna takavuosina saunoten ja grillaten. Viimeisten 10 vuoden aikana heistä jokainen on eronnut ja ainoastaan yksi vaimoni ystävistä on yksinhuoltajana onnistunut pitämään omakotitalon. Loput asuvat kerrostalo yksöissä ja kaksioissa tai siipeilevät uuden heilansa luonna.
jotta turhat kommentit vuokra asumisesta jää pois. Asumme siis omassa emmekä vuokralla. Velkakin on ensi vuonna rivarista maksettu pois.
Miten omakotitalossa asuvien avioliitto voi päätyä eroon? OK-talossa on niin ihana asua, eivät he ikinä eroa. Kerrostalossa erot tapahtuvat, vuokralla olevat eivät edes naimisiin pääse!
No, meillä tossa naapurit suunnittelee kerrostaloon muuttamista.
Mutta syykin on selvä, lapset on kasvatettu, eläkkeellä ovat ja kuntokaan ei ole samaa luokkaa kun ennen...Eli ihan sen takia etteivät jaksa samalla tavalla pitää huolta talosta, heillä on vielä kesämökki kun haluavat "rauhaa". Eli tässä on yksi syy miksi ihmiset muuttavat pois omakotitaloista. Avioerot lienee toinen syy? No, mene ja tiedä..
Yksikerroksinen, omin käsin rakennettu omakotitalo. Tästä en muuta muualle kuin Malmin hautuumaalle!
Olen ennen asunut vanhalla omakotialueella, jossa hyvin näki, ettei vanhassa (rakennettu 60-luvulla) omakotitalossa asuminen todellakaan ole mitään herkkua 7-kymppisille vanhuksille ... vielä 90-luvun alussa näkyi öljykattiloiden vaihdot onnistuneen, mutta sen jälkeen talot jäivät pahasti rempalleen (esim. huopakattoja ei uusittu, vaikka käyttötunnit täynnä, vaan yritettiin paikkailla bitumilla), kun ei asukkaat enää kyenneet huoltotöihin ja/tai budjetti (eläke) ei antanut myöten.
Näitä taloja on viime vuosina, asukkaiden vaihduttua, remontoitu kiivaasti. Kuulemma useammassakin talossa on näiden "pikku korjausten" budjetti ollut 50 000 €, kun on pitänyt katto ja pesutilat laittaa ja samalla on paljastunut kosteusvaurio lattiasta yms. Ja tuskin se rahanmeno tuohon loppuu, vaan seuraavaksi lienee viemärit kaputt ja ehkä ikkunatkin pitäisi uusia yms.
Nyt asun uudessa kerrostalossa ja tässä on taas liki puolet asukkaista eläkeläisiä & ilmeisesti lähes kaikki muuttaneet kerrostalokaksioon rivi- tai omakotitalosta. Nimenomaan tämä on nykyaikaa - vanha perheasunto, jossa on jo isoja & kalliita remonttipaineita, lihoiksi ja tilalle sellainen asunto, jossa ei tarvitse seuraavien 20 vuoden aikana remonteista murehtia mahd. ylijäävät rahat sitten kesämökkiin/harrastuksiin/asuntoautoon.
minulla on 2 lasta (11.ja 13)tyttöjä molemmat.muutimme juuri todella hienoontalooon.2 kerroksinen puutalo.keittiö,2 vessa,kylppäri,3 makuuhuonetta.molemilla tytöillä on omat kylppärit.ensin roosan huone(siis vanhemman)vaaleen siniset seinät parvisänky kirjoituspöytä ja kaikkea.syvvennys seinässä siellä on meikki*huone*.kylppärin ovi on roosan huoneessa.siellä on pytty,lavuaarin pöytä ja suihku.emmin huone on vaalean punainen.puolikorkee sänky kirjotuspöytä ja meikki pöytä emmin vessa on pienempi ja siellä on vaan pytty ja lavuaari.itselläni on haarmaat seinät ja hieno sänky.piha on valtava terassi on ja siitä reunastapääsee uima altaaseen uima allas on 20m pitkä ja 15.leveä terassilla on pöytä ,grilli.trampppa kin on pihassa.pihaa ympäröi valkoinen puuaita.terrassin päällä on katos.talomme on unelma.tahdon antaa lapsille kaiken sen pitä voin.jos emme asuisi omakotitalossa lapset eivätolisi iloisia!!!!!!
eiko siis lapset ole onnellisia jos heillä ie ole mailman ihaninta taloa?teillä taitaa ollla ihana talo!!!
mieti jos itse eläisit huonossa talosssa ilman mitään hauskaa!!!!!!kerro talostasi minulle
no se on tiilitalo 3 makkarii,vessa,kylppäri,olohuone,keittiö.lasten huoneet ovat aika pienet,en voi muutasanoa.sängyt kirjoitus pöydät mitä muuta tarvitse.omassahuoneessani on sänky yöpöytå.kaikki sanoo että koti on hoeno ja eikä läpsia saa hemmotella.ystäväni sanoi että lapset on onnellisia meidän talossa ei yli hienoissa lukaaleissa
oletkovarma että lapset viihtyvät sinun talossasi???tuovatko ne ystäviä kotiinsa?pitääköjuhlia kotona??haluaako että teille tulee vierait????jos ei niin lapset inhoavat teidän taloa.mietiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
en ole ajatellut asiaa noin.alan nyt etsimään taloa joka on lähellä lapsien kavereita ja se on iso hieno kaikille läppärit ja uimallas.ehkä jopa pikku kylpylä poreallas hoitojuttuja ......................................................................................
Vanhuksilla omakotitalo, ryskä mutta parin sadan tonnin tontti!