Miksi uudemmissa asunnoissa on aina sauna

Tiktaktuk

Kertokaa te viisaat, miksi kaikissa uudemmissa kerrostaloasunnoissakin on oma sauna? Oikeasti hyvin monet saunovat alkuinnostuksen jälkeen noin kerran viikossa, hyvä jos sittenkään. Pienissä tiloissa löylyhuone vie turhaan tilaa.

Miksi rakennusliikkeet eivät anna edes vaihtoehtoa sille tilalle, vaikka kunnon vaatehuone? Olen mielinyt hankkia asunnon uudesta talosta, kun haluaisin parvekkeen tai terassin (niitä ei löydy muuten ihanista vanhoista taloista), mutta tämä pakollinen sauna estää sen. En käytä edes talosaunaa, miksi tarvitsisin oman, kun saunon noin kaksi kertaa vuodessa. Ja pesuhuoneessa on tietenkin WC-pönttö vielä...

13

2541

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .

      sanottiin monen muuttavan saunan vaatehuoneeksi, jota ei uusissa taloissa ole.
      Talouskellari on myös kaupunki asunnossa aivan turha tai sen pitäisi olla erikseen ostettava omalla sähkömittarillaan. Nyky kaupunkilainen ei viljele, eikä osta isoja määriä.

      Silti esim. Tampereen kaupungin vuokra yksiö 29 neliötä on jääkylmäkaappi yhdistelmä 340 L. :D

      Hyvän tarpeen kerrostalo:
      Yleinen yhteinen sauna ( johon voi tilata oman vuoron) ja lenkkisauna. esim kaksi pesuhuonetta yhdellä löylyhuoneella ja näitä yksi aina rappukäytävää kohden.
      Pesutupa isolla n. 10 kg pyykkikoneella kunnon linko erillisenä.
      Liotus altaat pyykkituvassa
      Hyvä pyykin kuivaushuone.
      Kellarin kuiva lämmin säilytyskomero
      Urheilu välinen pyörä kellari.
      Ulkovarasto autojen pyörille ja kerrostalon pihakalusteille esim. roska/jäte varaston viereen.

      Kylmäkellari maksaa kaksiota kohti sähkölaskussa n. 40 € / kk AIVAN turhaa, mutta juu tehdään vaikka kymmenes ydinvoimala.

      • Oma sauna

        Asuin välillä talossa, jossa yhteis-sauna, palasin nopeasti takaisin oman saunan pariin.
        yhteissaunassa surkea hyginea,, ihmiset ovat sikoja, laastareita, kaljapullon korkkeja lauteilla, tupakanhaju pukuhuoneessa, lasten kakkavaippoja roskiksessa, on jopa paskannettu löylyhuoneeseen.
        Myöskään saunavuoroista ei välitetty, vaan sai oven takana huudella omaa vuoroaan, kerran piti hakea talonmies, kun juopunut mies makasi saunassa ja kyse oli omistustalosta.

        Omassa saunassa oma vuoro ja itse saa pitää sen puhtaana ja uusissa taloissa on asuntosaunassakin tosi hyvä ilmanvaihto.
        Eli todella hienoa, että rakennetaan omia saunoja asuntoihin.


    • uusissa saunaa

      Pari UUTTA kerrostaloa on tullut vastaan, missä ei kaikissa huoneistoissa ole saunaa. Muttei näissä sitten ollut edes yhteissaunoja. Ei hyvä näinkään.

      Olen samaan mieltä, että on ihan älytöntä rakentaa saunoja joka kämppään, etenkin johonkin 40-45 m² yksiöihin ja pikkukaksioihin, missä sitten haaskaantuu pyörätuolimitoitetun = VÄHINTÄÄN 6 m² KPH:n kanssa pesutiloihin kaikkiaan 9-10 m² eli reilu viidesosa asunnon pinta-alasta. Vanhat 35 m² yksiöt 3 m² kylppärillä ovatkin lähes yhtä tilavia kuin nykyiset 45 m² kaksiot....

      Kaikki eivät saunaa kaipaa niin suuresti, että haluaisivat haaskata siihen sen 3-4 m² x 4000 €/m² (pesutiloissa on asunnon kalleimmat neliöt) eli 12000-16000 €! Puhumattakaan niistä, jotka eivät terveydellisistä syistä edes voi saunoa....

      Kerrostalojen suunnittelussa vaan on tapana kopioida surutta vanhoja ratkaisuja ja tässä mennään vielä 80-luvun opeilla. Silloin huoneistokohtaiset saunat olivat uusi juttu & iso myyntivaltti.

    • SuihkunYstävä

      Todella surullista, kun ei löydy kaappitilaa, ei vaatehuonetta, ei mitään säilytystilaa, mutta pakkosauna löytyy aina.

      • saunaonsuomi

        Paskapuhetta, kaikissa uudisasunnoissa ei ole saunaa mutta se oma sauna on hyvä asia kun sitä osaa käyttää mutta mitä suihkun ystävä matu suomen tavoista ja kulttuurista välittää laskee lattiakaivoon ja kylpee paskassaan


      • SuihkunYstävä
        saunaonsuomi kirjoitti:

        Paskapuhetta, kaikissa uudisasunnoissa ei ole saunaa mutta se oma sauna on hyvä asia kun sitä osaa käyttää mutta mitä suihkun ystävä matu suomen tavoista ja kulttuurista välittää laskee lattiakaivoon ja kylpee paskassaan

        Matu ei ole kyseessä. Luultavasti matut nielevät pakkosaunat paljon kiltimmin kuin minä. Lapsuudenkodissa oli tietenkin sauna ja pitkään aikuisenakin yhteistä kerrostalosaunaa harrastin. Nyt olen vieroittunut saunasta, kun ei oikestaan ole mahdollisuutta. Mutta olen huomannut, että maailmassa on paljon muuta miellyttävämpää kylpemiiseen liittyvää kuin sauna. En tarvitse saunaa ja uskon että kukaan muukaan ei tarvitse.
        Ei ainakaan pakkosaunaa.


    • viideltäsaunaan

      Mielestäni likaisena viihtyvä voi palata takaisin maakuoppaan asustelemaan.

    • ulkosauna

      Jossakin omakotitalossa oli sauna sisällä ja sitten vielä ulkosauna. Ökyä hommaa, pitää olla millä mällätä!
      Monet käyvät saunomassa harrastuksen yhteydessä, kuten minä uimahallissa. Ulkosauna on ja sitä lämmitetään kesäisin. Kylppärissä on höyrysuihkukaappi ja se riittää. En kaipaa kaljoittelusaunaa kuten jotkut.
      En halua maksaa saunan lämmityksestä, kai sisäsaunoissa on lattialämmitys nykyään. Rojukaappi saunasta tulee sellaisille, jotka eivät välitä saunoa.

      Asuin aiemmin rivarissa ja siellä oli siisti sauna ja kylmiökin. Sitten saunan yhteydessä oleva vessa piti lukita, kun yx muori alkoi käyttää sitä vessaa, kai pienentääkseen vesilaskuaan.
      En kannata saunan tekemistä kaikkiin asuntoihin ainakaan yksiöihin.

    • saunoja4

      Koska monet kuitenkin haluaa oman saunan! Itellä ollut oma sauna kahdessa viime kämpässä, ja viikoittaiseen yhteissaunavuoroon ei kyllä ole enää paluuta.. Saunotaan edelleen noin 3 kertaa viikossa, kiva napsauttaa sauna päälle juuri silloin kuin haluaa saunaan mennä. Kyllä saunattomiakin kämppiä on paljon uusissa taloissa tarjolla, toki ois hyvä jos laittaisivat tilalle sitten vaikka sen vaatehuoneen. Säilytystilaa on nimittäin monissa uudemmissa asunnoissa ihan liian vähän. Ja pyörätuolimitoittelut joka ikiseen kämppään on kyllä ihan hölmöjen hommaa, mieluummin ottaisi lisää asuintilaa kuin melkein yhden huoneen kokoisen kylpyhuoneen. Invamitoitusta tarvitsevia on kuitenkin suhteessa aika vähän.

    • Anonyymi

      Ruuvaa kiukaan sulakkeet irti sähkötaulusta, niin saunaakin uskaltaa käyttää vaatehuoneena. Lauteethan toimii hyllyinä ja ilmanvaihtokin on kunnossa.

    • Anonyymi

      Minulla on uudessa talossa kerrostalo rakennettu vuonna 2020, oma iso sauna tervaleppälauteineen ja sen lisäksi eteiskomerot ja makuuhuoneen perällä iso vaatehuone ja asunto on pieni kaksio.
      Asuntoja voi suunnitella hyvin ja huonosti ja hyvin huonosti, joissakin uudiskohteisa ei ole kuin yksi tai kaksi hyllykomeroa vaikka asunto olisi 70 neliötä kolmio, toisissa taas vaatehuone tai jopa kaksi vaatehuonetta ja sauna.
      Oma sauna on ehdottoman hyvä kun sitä osaa käyttää oikein ja en minäkään sauno kuin kerran viikossa mutta siitä nautin rauhassa ja oman aikataulun mukaan.

    • Anonyymi

      Sauna jota ei juurikaan käytetä on kallis.
      Se on kuitenkin useimmille myyvä ominaisuus asuntokaupoissa mikä nostaa asunnon hintaa. Tuo on vähän sama asia kuin merinäköala asunnosta muiden rannassa olevien asuntojen ollessa edessä ja vettä näkyy vain jostakin rakosesta hieman. Tuo " merinäkymä" maksaa ylimääräistä asunnon hinnassa?
      Etenkin Helsingissä on ihmisiä ketkä ovat halukkaita maksamaan siitä että naapuritalojen väliköstä, keittiöjakkaralla seisten pilkahtaa jossain kaukaisuudessa vettä.
      Itselle ei tulisi mieleenkään ostaa kämppää millä ei ole omaa rantaa ilman naapureita. Itse asiassa mitä sellaisella naapuritalojen kerrostalonäkymällä joiden takana häämöttää jossain kaukaisuudessa vettä, tekeekään.
      Oma talo, oma ranta ei kerrostaloja edessä eikä takana. Oma hiekkaranta jossa rantahuvila saunoineen sekä oma laituri jossa oma vene. Kaupan päälle tulee vesistö näkymä jota ei tarvitse kiikaroida talojen lomitse.

      • Anonyymi

        Sauna on monelle turhake. HS kirjoitteli jo useampi vuosi sitten tästä. Artikkelissa esiteltiin muistaakseni 4 tapausta, missä sähkögrilli oli muutettu joko vaatehuoneeksi tai työtilaksi. Viimeksi mainituilla onkin koronan ja etätöiden tiimoilta ilmaantunut tarvetta.

        Aloitusviestin jälkeen maailma on muuttunut fiksumpaan suuntaan. Yhä suuremmassa osassa uudiskohteita ei yksiöiden ja kaksioiden neliöitä ole tuhlattu sähkögrilliin! Ja löytyy suuremipakin asuntoja ilman grilliä... omat pelimerkit nyt kiinni rakenteilla olevan talon kolmiossa, jossa ei tietenkään turhaketta ole.

        Sähkögrilliä kaipaaville löytyy tarjontaa ylenpalttisesti 80-luvun .... 2010 luvun taloista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      11
      1082
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      996
    3. 56
      975
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      959
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      49
      836
    6. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      85
      832
    7. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      164
      768
    8. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      72
      743
    9. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      721
    10. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      66
      717
    11. Teini kuolema

      Jatketaan uudestaan kun poistettu eka aloitus.
      Kajaani
      22
      616
    12. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      596
    13. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      95
      571
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      52
      531
    15. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      524
    16. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      27
      517
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      73
      497
    18. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      497
    19. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      31
      463
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      250
      429
    Aihe