Vaihdoimme isompaan kokoon vauvan vaipat, muutama viikko sen jalkeen, eli muutaman viikon verran nyt. 5kk vanha poika nukkuu selallaan ja vaippa vuotaa noin 3 kertaa viikossa keskella yota toiselta sivulta selasta. Olemme kayttaneet pamperseja alusta asti ja minkaanlaista ongelmaa ei aiemmin ole ilmennyt.
Mistahan vuotaminen johtuu ja miten sen pystyisi estamaan?
Pampers
1
721
Vastaukset 1
- hips
meillä tosin tyttövauva.
Alusta asti meillä myös käytetty Pamperseja normaalisti. Kokeilin paria muuta, mutta eivät toimineet. Alkuun käytettiin niitä new baby ryhmän vaippoja. Toimivat hyvin, eikä ohivuotoja juurikaan ollut, mikäli vaippa oli kiinnitetty kunnolla ja lahkeensuiden "pitsit" olivat ulkona. Työkavereilta sain sitten lahjaksi baby dry-paketin (koko 3). Siitähän riemu repesi. Joka aamu sai olla lakanoita vaihtamassa, sängystä saattoi parhaimmillaan löytyä sekä isompaa että pienempää tuotosta. Ei kiva. Nyt käytössä Active fit ja eipä ole tarvinnut sänkyä siivoilla tai päivisin vaihdella housuja vaipan ohivuotojen tähden.
Toisaalta yksilöitähän vauvat ovat kaikki ja mikä sopii yhdelle ei välttämättä käykään toiselle. Tuttavallani on 3 lasta, joista vanhimmalle (poika) ja nuorimmalle (tyttö) Pampersit toimivat loistavasti ja Liberot eivät toimineet lainkaan. Tämä keskimmäinen poika taas päästeli Pamperseista sujuvasti ohi ja Liberot olivat puolestaan kuin hänelle tehtyjä. Kokeilemalla se selviää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää
Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty391167Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon
Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä2721008Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?
Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s295863Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas
Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto24852Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen
Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel33751Treffi-ilmoituksia!
Tähän avaukseen voipi treffeille halukkaat laittaa oman - lyhyen - vapaamuotoisen hakunsa,burneri emaileinee). Tavoitte191619- 49521
- 40516
Mitä tehdä kun rakastan yhtä ja olen rakastunut toiseen
Kamala tilanne. Voinko pitää molemmat? 😁54427- 42406