Vaihdoimme isompaan kokoon vauvan vaipat, muutama viikko sen jalkeen, eli muutaman viikon verran nyt. 5kk vanha poika nukkuu selallaan ja vaippa vuotaa noin 3 kertaa viikossa keskella yota toiselta sivulta selasta. Olemme kayttaneet pamperseja alusta asti ja minkaanlaista ongelmaa ei aiemmin ole ilmennyt.
Mistahan vuotaminen johtuu ja miten sen pystyisi estamaan?
Pampers
1
721
Vastaukset 1
- hips
meillä tosin tyttövauva.
Alusta asti meillä myös käytetty Pamperseja normaalisti. Kokeilin paria muuta, mutta eivät toimineet. Alkuun käytettiin niitä new baby ryhmän vaippoja. Toimivat hyvin, eikä ohivuotoja juurikaan ollut, mikäli vaippa oli kiinnitetty kunnolla ja lahkeensuiden "pitsit" olivat ulkona. Työkavereilta sain sitten lahjaksi baby dry-paketin (koko 3). Siitähän riemu repesi. Joka aamu sai olla lakanoita vaihtamassa, sängystä saattoi parhaimmillaan löytyä sekä isompaa että pienempää tuotosta. Ei kiva. Nyt käytössä Active fit ja eipä ole tarvinnut sänkyä siivoilla tai päivisin vaihdella housuja vaipan ohivuotojen tähden.
Toisaalta yksilöitähän vauvat ovat kaikki ja mikä sopii yhdelle ei välttämättä käykään toiselle. Tuttavallani on 3 lasta, joista vanhimmalle (poika) ja nuorimmalle (tyttö) Pampersit toimivat loistavasti ja Liberot eivät toimineet lainkaan. Tämä keskimmäinen poika taas päästeli Pamperseista sujuvasti ohi ja Liberot olivat puolestaan kuin hänelle tehtyjä. Kokeilemalla se selviää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu501178- 16825
- 68732
- 63725
- 47704
Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa69688Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.131615Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31585Humalassa autolla ajo.
Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.9540Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i8510Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45508Hyvää yötä hurmuri
Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä24473- 4472
Jäljitelmä Birginit
Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �104469Pitäisikö seksille asettaa huvivero?
(ja jos hankkisi todistuksen sen harrastamisesta velvollisuudesta tai lisääntymistarkoituksessa, saisi siitä vapautuksen113434Olet pelottava ilme vakavana
Sitä alkaa ajatella äkkiä kaikenlaista. Synkkiäkin juttuja. Kai tässä oma mielikuvitus kun laukkaa. 🤔😳26427- 16421
- 35404
- 34404
- 35399