Pampers

bambuca

Vaihdoimme isompaan kokoon vauvan vaipat, muutama viikko sen jalkeen, eli muutaman viikon verran nyt. 5kk vanha poika nukkuu selallaan ja vaippa vuotaa noin 3 kertaa viikossa keskella yota toiselta sivulta selasta. Olemme kayttaneet pamperseja alusta asti ja minkaanlaista ongelmaa ei aiemmin ole ilmennyt.

Mistahan vuotaminen johtuu ja miten sen pystyisi estamaan?

1

660

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hips

      meillä tosin tyttövauva.
      Alusta asti meillä myös käytetty Pamperseja normaalisti. Kokeilin paria muuta, mutta eivät toimineet. Alkuun käytettiin niitä new baby ryhmän vaippoja. Toimivat hyvin, eikä ohivuotoja juurikaan ollut, mikäli vaippa oli kiinnitetty kunnolla ja lahkeensuiden "pitsit" olivat ulkona. Työkavereilta sain sitten lahjaksi baby dry-paketin (koko 3). Siitähän riemu repesi. Joka aamu sai olla lakanoita vaihtamassa, sängystä saattoi parhaimmillaan löytyä sekä isompaa että pienempää tuotosta. Ei kiva. Nyt käytössä Active fit ja eipä ole tarvinnut sänkyä siivoilla tai päivisin vaihdella housuja vaipan ohivuotojen tähden.
      Toisaalta yksilöitähän vauvat ovat kaikki ja mikä sopii yhdelle ei välttämättä käykään toiselle. Tuttavallani on 3 lasta, joista vanhimmalle (poika) ja nuorimmalle (tyttö) Pampersit toimivat loistavasti ja Liberot eivät toimineet lainkaan. Tämä keskimmäinen poika taas päästeli Pamperseista sujuvasti ohi ja Liberot olivat puolestaan kuin hänelle tehtyjä. Kokeilemalla se selviää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1114
    2. 75
      1101
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      48
      1004
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      958
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      935
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      33
      717
    7. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      704
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      607
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      590
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      547
    Aihe