Pampers

bambuca

Vaihdoimme isompaan kokoon vauvan vaipat, muutama viikko sen jalkeen, eli muutaman viikon verran nyt. 5kk vanha poika nukkuu selallaan ja vaippa vuotaa noin 3 kertaa viikossa keskella yota toiselta sivulta selasta. Olemme kayttaneet pamperseja alusta asti ja minkaanlaista ongelmaa ei aiemmin ole ilmennyt.

Mistahan vuotaminen johtuu ja miten sen pystyisi estamaan?

1

721

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hips

      meillä tosin tyttövauva.
      Alusta asti meillä myös käytetty Pamperseja normaalisti. Kokeilin paria muuta, mutta eivät toimineet. Alkuun käytettiin niitä new baby ryhmän vaippoja. Toimivat hyvin, eikä ohivuotoja juurikaan ollut, mikäli vaippa oli kiinnitetty kunnolla ja lahkeensuiden "pitsit" olivat ulkona. Työkavereilta sain sitten lahjaksi baby dry-paketin (koko 3). Siitähän riemu repesi. Joka aamu sai olla lakanoita vaihtamassa, sängystä saattoi parhaimmillaan löytyä sekä isompaa että pienempää tuotosta. Ei kiva. Nyt käytössä Active fit ja eipä ole tarvinnut sänkyä siivoilla tai päivisin vaihdella housuja vaipan ohivuotojen tähden.
      Toisaalta yksilöitähän vauvat ovat kaikki ja mikä sopii yhdelle ei välttämättä käykään toiselle. Tuttavallani on 3 lasta, joista vanhimmalle (poika) ja nuorimmalle (tyttö) Pampersit toimivat loistavasti ja Liberot eivät toimineet lainkaan. Tämä keskimmäinen poika taas päästeli Pamperseista sujuvasti ohi ja Liberot olivat puolestaan kuin hänelle tehtyjä. Kokeilemalla se selviää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      272
      1091
    2. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      49
      890
    3. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      233
      876
    4. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      98
      831
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      87
      744
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      69
      732
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      103
      636
    8. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      566
    9. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      541
    10. Nyt kyllä nainen otetaan tosissaan

      ja tutustutaan kunnolla toisiimme. Ei silleen luulojen tai juorujen perusteella, vaan kuunnellen toisiamme kiirehtimättä
      Ikävä
      25
      429
    Aihe