Perustusten uusiminen?

Onko mahdollista

Tämä voi olla tyhmä kysymys, mutta pystyykö talon perustuksia vaihtamaan tai uusimaan jälkeenpäin vetämättä rakennusta maatasalle?

Kyse on talosta, jonka pohja taisi vaurioitua räjäytystöissä, ja sinne muodostui pysyvä kosteusvaurio perustuksiin/alapohjaan. Voiko noita materiaaleja mitenkään vaihtaa jälkeenpäin, ettei koko talo homehtuisi (enää enempää?

3

1662

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • inssi..

      Tarvitset rakennusalan asiantuntijan, lähinnä rakennesuunnittelijan tai pohjarakennussuunnittelijan (geoteknikko) apua. Kaikkea voi tehdä, mutta kustannukset voivat olla isot.

    • HEIsinä

      Jos räjäytys tapahtui jonkun muun toimesta. HE MAKSAVAT! Äkkiä yhteydenottoja. Kaiken voi korjata. Kustannukset ovat sitten eriasia.
      Kysymys onkin onko sinulla jos omalla kustannuksella teet? Hommassa nimittäin maksaa työ enemmän kuin aineet. Kaveri otti 7 kuukautta töistä vapaata ja teki itse, kun olisi muutoin mennyt 3 vuoden palkka koko hommaan.

      Edellyttäen tietysti että taitoa riittää, eikä pelkää haasteita.

    • nääs...

      Kyllähän perustukset pystyy uusimaan talon allekkin. Anturat ja sokkelit tunkkaamalla seinät pönkkien varaan ja uudet alle. Maanvaraiset laatat voi uusia purkamatta koko taloa ja tiedämpä jossakin tehdyn niinkin että on kaivettu vanhat massat talon alta pois ja puhallettu uudet sepelit tilalle.

      Kiinnostaisi kuitenkin vähän saada lisätietoa asiasta. Millainen räjäytys työ?( talon laajennus, naapurin pohjan louhinta, kanaali, tieleikkaus) Millä etäisyydellä talosta lähin kohta louhittua kallioo? Millaiset perustukset talossa? valu suoraan kallion päällä, maanvarainenlaatta, rossipohja...? Mitä vaurioita ilmeni räjäytyksestä johtuen? Miksi ne pääsivät aihauttamaan kosteus vaurion?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      2
      1625
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      106
      1587
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      229
      1104
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1068
    5. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      128
      909
    6. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      846
    7. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      817
    8. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      815
    9. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      47
      807
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      68
      777
    Aihe