Siinä on taas kommentti..
"Kaupanmyyjän ja siivoojan palkalla pitäisi siis elättää ei vain yhtä vaan jopa kaksi aikuista."
http://uutiset.msn.hs.fi/politiikka/artikkeli/Filatov Nollapäivärahasta olisi jo luovuttu jos se iskisi miehiin/1135258978836
kaupankassan ja siivoojan tuntipalkassa saattaa olla jopa 3e ero kaupankassa saa hyvät lisät...
"Kaupanmyyjän ja siivoojan palkalla pitäisi siis elättää ei vain yhtä vaan jopa kaksi aikuista."
http://uutiset.msn.hs.fi/politiikka/artikkeli/Filatov Nollapäivärahasta olisi jo luovuttu jos se iskisi miehiin/1135258978836
kaupankassan ja siivoojan tuntipalkassa saattaa olla jopa 3e ero kaupankassa saa hyvät lisät...
Vastaukset 1
Vanhimmat
Tietyt ammattiryhmät nyt aina kaikessa yleistyksessä tupataan vetämään samaan matalapalkka-aloilla. Siivoojat, kassat, vartijat ja kiinteistönhoitajat (usein käytetään vielä sanaa talonmiehet viimeisimmässä kohdassa joka nyt kuitenkin on "hieman" eri asia...) nyt ovat varmaan niitä tyypillisimpiä mitkä kaikille tulevat mieleen kun puhutaan pienipalkkaisista ja huonoissa työoloissa työskentelevistä ns. 8e/h ihmisistä. Yhtä lailla näyttää käyttää media.
Samaan luokkaan menevät ainakin omassa ajattelussani informaatioarvoltaan, kuin esim. joka vuotiset lehdissä julkaistavat palkkataulukot. Niiden mukaan nyt yleensä jokainen tienaa siinä 500 e - 1000 e enemmän pikkupalkkaisissa hommissakin kuin mitä on todellisuus. Silti vuodesta toiseen ihmiset katselevat, että miten tuolla ryhmällä voi olla noin suuri palkka kun oma palkkakin on tonnin yläkantissa. Ajattelematta, että ehkä sillä toisellakin ryhmällä on palkka tonnin yläkantissa ja oma mielikuva kyseisen alan ja työtehtävän palkkauksesta on huomattavasti lähempänä totuutta. Mutta kun se kirjoitetaan lehdessä, niin pakkohan sen on olla oikein...:)
Eli noilla on yksi hailea merkitys. Tuollaiset linkin mukaiset jutut nyt aina kirjoittavat pääsääntöisesti tahot joilla ei ole mitään mielikuvaa asioista. Kirjoitetaan suunnilleen hakusanaksi googleen "palveluesimies" ja poimitaan ensimmäinen silmiin osunut luku. Eli kaikkien alojen kaikki pemmit tienaavat siten siis saman verran. Ja erojahan ei toki ole.. Tai sitten on motiivina mustamaalata jotain alaa tyyliin "Ne ei tee mitään käytännössä ja tienaavat summan xxxx". Saadaanhan monikin ala näyttämään huonolta ja kynänpyörittelyltä jos lisätään jotain liki hatusta temmattuja lukuja palkaksi. Jos kirjoitettaisiin, että Siwan kassa tienaa 14e/h lisät peruspalkkana niin kyllä lisääntyisi kassalla motkotus palvelusta ja typerien kysymysten kysely kaupoissa. Ja jos jokin lakkotilanne olisi uhkaamassa tms. niin aina saa sympatioita käännettyä siten helposti, miten mistäkin kirjoitetaan. Jos kirjoitetaan raskaasta työstä ja pienestä palkasta (eikä lakko koskisi yhteiskunnallisesti juuri ketään, eli mikään ei ns. pysähtyisikään oleellinen toiminta) niin aina riittää voivottelijoita. Mutta ans olla jos kirjoitetaan vähän siihen sävyyn, että työnantaja olisi pääosin suostumassa mutta nyt tt-puoli kiistelee jostain aivan minimaalisesta jutusta periaatteellisesti ja siksi olisi suunnilleen yhteiskunnan toiminta pysähtymässä ja anarkia uhkaamassa, niin sympatiat loppuvat aika herkästi. Vaikka olisi kokonaisuutena miten isoista työoloihin ja tulevaisuuteen vaikuttavista jutuista kyse, joita ei vain ulkopuolelta asiaa katsovat ymmärrä.
Joten toisesta korvasta sisään ja toisesta ulos.