Eli aloitan opinnot nyt elokuunlopulla TKK:lla ja mietin vain että missä vaiheessa alkaa tarvitsemaan kannettavaa koulussa? Suuntaudun konetekniikkaan, jos sillä nyt ensimmäisinä vuosina on edes merkitystä. eli kannattaako ostaa nyt heti vai odottaa?
Kannettavan tarve?
1
577
Vastaukset
- joae
Itse ostin omaan kämppään ekan tietokoneen kolmantena opiskeluvuonna. Sitä ennen en tarvinnut kotona minkäänlaista tietokonetta. Päälafkalla ja konelafkalla (taloja, joissa suurin osa sun ekan parin vuoden kursseista on) on paljon tietokoneluokkia, joissa on aina tilaa. Lisäksi Maari (Maarintalo, jossa pidetään mm. koodauksen harjoitustyöt) on 24/7 auki ja siellä on aina vapaita koneita.
Fiilistele alkuun tykkäätkö kirjata muistiinpanoja käsin lukiomalliin. Jos se tuntuu tuskaiselta, osta kannettava. Missään vaiheessa et kannettavaa välttämättä tarvitse. Tai edes omaa tietokonetta.
Ja muista, että luennolla ei kannata istua ollenkaan, jos siellä istuu facebookkaamassa tai näpertämässä tetristä. Kone voi osoittautua häiriötekijäksi joka vie huomiota itse asialta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain32412026Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-15611127Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2686485Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2405278Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1813747- 1743578
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin552593Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä3292010Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö1141941Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov121864