Islanninlammaskoira

..................?

Olemme ottamassa ensi kevään aikana toisen koiran ja tällä hetkellä eniten kiinnostaa ja sopivimmalta tuntuu islanninlammaskoira.
Olen lukenut kaikkien Suomen islanninlammaskoirakasvattajien nettisivut, foorumin ja rotuun liittyvät sivut läpi ja nyt kaipailisinkin niitä KÄYTÄNNÖN KOKEMUKSIA.
Haluan kuulla rodusta kaikkea mitä mieleen juolahtaa, niin hyvää kuin pahaakin!
Rotu todella vaikuttaa juuri sopivalta meille, ainut mikä mietityttää on tuo haukkuherkkyys eli kertokaa siitä, onko tullut kennelläkään ongelmaksi?
Toinen asia mitä en oikein netistä selaamalla löytänyt on se, että paljonko tälläinen issikka maksaa? Jossain oli n. 600-700e, pitääkö paikkansa?

5

998

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kerkkoooo

      Kaverillani on islanninlammaskoiria ja ne ainakin ovat haukkuherkkiä varsinkin yleisilä paikoilla. Kotona eivät niinkään hauku. En suosittelisi kerros-tai rivitaloon, koska ovat todella energisiä koiria ja tuo haukkuherkkyys saattaa puhjeta siellä, kun kuulevat esim. rapusta ääniä. Paras tietysti olisi omakotitalo ja aidattu piha :) Tiedän erään kasvattajan joka myi pennun kerrostaloon ja joutui hakea sen pois sieltä jonkin ajan kuluttua, koska koira haukkui jatkuvasti ja hajotti paikkoja.

      Itse en hintoja tarkalleen tiedä mutta en usko että noin halvalla islantilaista saa.. (riippuu varmaan tietysti myös mistä kennelistä ja yhdistelmästä pennun hankkii)

      • isliskimis

        Minun kaverillani on islanninlammaskoira kerrostalossa, eikä se turhia hauku, koska sen kanssa käydään joka päivä paljon lenkkeilemässä, koirapuistossa ja harrastelemassa kaiken laista. Ja sen kanssa harrastetaan näyttelyitä ja se on tavannut vieraita kotonaan pennusta saakka paljon. Se koira siis on tyytyväinen liikuntaansa ja tottunut vieraisiin, jonka vuoksi ilmaisesti on hiljaisempi kuin sinun tuntemasi islanninlammaskoirat :-)


    • islamk

      Normaalit hinnat on 800 euron kieppeillä.

      • """""""""

        Yleensä vähintään 1000 euroa.


      • IS
        """"""""" kirjoitti:

        Yleensä vähintään 1000 euroa.

        Hinta 800 kieppeillä, muutama kasvattaja pyytää noin 1000€. Itsellä kokemusta kahdesta islantilaisesta ja tuttavapiirissä niitä on monia. Rotu on vilkas ja haukkuherkkä, mutta hyvällä ja oikeanlaisella tapakasvatuksella saa kyllä kerrostalokelpoisen koiran. Lisäksi on kiinnitettävä huomio pennun luonteeseen ja vanhempien luonteeseen. Rotu on iloinen ja ystävällinen, ulkomuoto terveenmallinen. Rotua suosittelen lämpimästi, mutta ostajan on muistettava aloittaa tapakasvatus HETI kun pentu tulee kotiin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      45
      3553
    2. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      69
      3211
    3. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      30
      2995
    4. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      159
      2758
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      12
      2293
    6. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2269
    7. Kirjotan ikävää ulos

      Haluaisin kuulla mitä ajattelet minusta. ihan mitä vaan mitä mietit. Voisit kertoa minulle, tai sitten kirjoittaisit run
      Ikävä
      14
      1698
    8. Sinä se vaan jaksat

      Suosittelen lopettamaan hyvissä ajoin, tuo toimintas ei auta unohtamiseen. Jossain vaiheessa asia julkistuu enkä usko et
      Ikävä
      23
      1597
    9. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      3
      1557
    10. iltalehden uutinen poistettiin?

      Jämsässä koulussa rikosepäily avustaja juu
      Jämsä
      15
      1356
    Aihe