Nyt kun lapset ovat lentäneet pesästä (ja mies samoin), niin minullakin on aikaa harrastaa jotakin, mutta en vaan keksi mitä.
Ehdottakaa mielestänne sopivia harrasteporukoita 50 naiselle pääkaupunkiseudulla.
Olisi hyvä jos nuo harrastukset olisivat sellaisia, että tavallinen kadunkuluttaja kelpaa mukaan, eli ei sisäänpäinlämpäviä kerhoja.
Kiitos etukäteen!
Harrastusporukkaan mukaan?
3
1121
Vastaukset
- Matti Maitopoika
Itse harrastaisin mm puutöitä, vaan kansalaisopisto on aina täysi, ei sinne nykyään sovi mukaan. Oli siellä ennen naisiakin, joten jos kiinnostaa, niin voisi Maijakin mennä mukavaan porukkaan. Jos pääsee.
Itselle ei harrastuspiiriä näy löytyvän. Yksikseni sukututkimusta pakerran, vaan puulta alkaa maistumaan jo sekin. Tanssit ei kiinnosta, kapakat vielä vähemmän ja kieliä en enää opi (kokeiltu on), urheilu on tyhjänvatkausta. Pullon kallisteluunkaan en viitsisi alkaa.
Ja kunsitä Maijaa kaanen ole onnistunut kiinni saamaan,niin senkin rassaus jää pakostakin liian vähälle... - t. pensasmies
puutarhaharrastus? tuntuu, ettei ole kovinkaan innokkaita 40-50 ikäisiä...
- tammikuun tyttö
Hei!
VPK-naisena voin vain toivottaa tervetulleeksi joukkoon mukaan.
Tämä on mukava ryhmä eri-ikäisiä naisia ja toimintaakin on monenlaista, eli se ei olekaan enää pelkästään sukkaa kutova joukkio. (paitsi, että meidän VPK:n naiset kunnostautuivat tässä asiassa muutama vuosi sitten ja kutaisivat hälytysosastolle kunnon saapassukat)
VPK-nainen oikein monitoiminainen, joka tekee yhteistyötä koko palokunnan kanssa. Naiset avustavat muonituksessa, jos pyyntö tulee, avustavat myös nuoriso-osastoa monin eri tavoin, mutta myös kouluttautuvat itse monenlaisilla kursseilla, myöhemmin voi myös itsekin toimia kouluttajana. Jotkut VPK-naiset harrastavat myös valistusta ja neuvontaa omalla alueella, vaikka päiväkodeissa, kouluissa tai vanhuksille. Mutta yksi tärkein tehtävä on osallistua palokuntanuorten leireille hoitamaan muonitusta.
Oman osaston kokoontumisia voi olla kerran pari kuukaudessa: riippuu paljon osastosta.
VPK-naiset eivät toimi vain omassa osastossa, vaan tapaavat muita naisosastoja ainakin vähintään kerran vuodessa.
VPK-nainen voi vaikuttaa omassa osastossa, omassa VPK:ssa, oman toiminta-alueen sisällä ja miksei myös valtakunnallisellakin taholla. Näihin tietysti yleensä edetään pikkuhiljalleen, jos vain kiinnostusta löytyy edetä eteenpäin.
Harrastus on ilmainen ja itse "työ" on vapaaehtoista. Palkkaa tästä ei saa, mutta paljon ystäviä myös ympäri maata.
Tutustu teidän alueen eli Uudenmaan pelastusliiton sivuille. Sieltä löydät yhteystietoja kohdasta palokuntatoiminta -> järjestötoiminta-> palokuntanaisten yhteystiedot. Soita ja kysy ihmeessä. Tervetuloa joukkoon mukaan, vaikka heti.
:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun453151Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5081917Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171900Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si791712- 181512
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431388- 261322
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901319Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1161167UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa1111135