Nyt kun lapset ovat lentäneet pesästä (ja mies samoin), niin minullakin on aikaa harrastaa jotakin, mutta en vaan keksi mitä.
Ehdottakaa mielestänne sopivia harrasteporukoita 50 naiselle pääkaupunkiseudulla.
Olisi hyvä jos nuo harrastukset olisivat sellaisia, että tavallinen kadunkuluttaja kelpaa mukaan, eli ei sisäänpäinlämpäviä kerhoja.
Kiitos etukäteen!
Harrastusporukkaan mukaan?
3
1168
Vastaukset
- Matti Maitopoika
Itse harrastaisin mm puutöitä, vaan kansalaisopisto on aina täysi, ei sinne nykyään sovi mukaan. Oli siellä ennen naisiakin, joten jos kiinnostaa, niin voisi Maijakin mennä mukavaan porukkaan. Jos pääsee.
Itselle ei harrastuspiiriä näy löytyvän. Yksikseni sukututkimusta pakerran, vaan puulta alkaa maistumaan jo sekin. Tanssit ei kiinnosta, kapakat vielä vähemmän ja kieliä en enää opi (kokeiltu on), urheilu on tyhjänvatkausta. Pullon kallisteluunkaan en viitsisi alkaa.
Ja kunsitä Maijaa kaanen ole onnistunut kiinni saamaan,niin senkin rassaus jää pakostakin liian vähälle... - t. pensasmies
puutarhaharrastus? tuntuu, ettei ole kovinkaan innokkaita 40-50 ikäisiä...
- tammikuun tyttö
Hei!
VPK-naisena voin vain toivottaa tervetulleeksi joukkoon mukaan.
Tämä on mukava ryhmä eri-ikäisiä naisia ja toimintaakin on monenlaista, eli se ei olekaan enää pelkästään sukkaa kutova joukkio. (paitsi, että meidän VPK:n naiset kunnostautuivat tässä asiassa muutama vuosi sitten ja kutaisivat hälytysosastolle kunnon saapassukat)
VPK-nainen oikein monitoiminainen, joka tekee yhteistyötä koko palokunnan kanssa. Naiset avustavat muonituksessa, jos pyyntö tulee, avustavat myös nuoriso-osastoa monin eri tavoin, mutta myös kouluttautuvat itse monenlaisilla kursseilla, myöhemmin voi myös itsekin toimia kouluttajana. Jotkut VPK-naiset harrastavat myös valistusta ja neuvontaa omalla alueella, vaikka päiväkodeissa, kouluissa tai vanhuksille. Mutta yksi tärkein tehtävä on osallistua palokuntanuorten leireille hoitamaan muonitusta.
Oman osaston kokoontumisia voi olla kerran pari kuukaudessa: riippuu paljon osastosta.
VPK-naiset eivät toimi vain omassa osastossa, vaan tapaavat muita naisosastoja ainakin vähintään kerran vuodessa.
VPK-nainen voi vaikuttaa omassa osastossa, omassa VPK:ssa, oman toiminta-alueen sisällä ja miksei myös valtakunnallisellakin taholla. Näihin tietysti yleensä edetään pikkuhiljalleen, jos vain kiinnostusta löytyy edetä eteenpäin.
Harrastus on ilmainen ja itse "työ" on vapaaehtoista. Palkkaa tästä ei saa, mutta paljon ystäviä myös ympäri maata.
Tutustu teidän alueen eli Uudenmaan pelastusliiton sivuille. Sieltä löydät yhteystietoja kohdasta palokuntatoiminta -> järjestötoiminta-> palokuntanaisten yhteystiedot. Soita ja kysy ihmeessä. Tervetuloa joukkoon mukaan, vaikka heti.
:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."562215Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2012051- 1161392
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711180- 96995
Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73939Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78889Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki58887Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347933855- 61746