eli oon 11w tyttö ja mua huolestuttaa menkkojen alku. en tiiä niistä paljo mitään ku sen verran vaa mitä meille koulussa on opetettu enkä viitsi puhua äitini kanssa tai terkan tai kenenkään muun koska se ei ole minulle niin helppoa.. esim kun ne alkaa kauan ne kestää ja kauan kestää se kun ne eivät ole?? (suunnilleen) ja voiko tulla raskaaksi jos on/ei ole menkkoja?? kiitos etukäteen !!
Menkat!!
11
582
Vastaukset
- tyttö15.v.
Alussa kuukautiset voi kestää aika epämääräisiä aikoja, älä hermostu siihen. Niistä tulee säännöllisemmät iän myötä. On vaikea määritellä aikaa milloin sinulla ei ole kuukautisia, koska joillakin kuukautiskierto on todella pitkä ja toisilla taas hyvin lyhyt. Kuukautiset kestää suunnilleen 3-7 päivää.
- neiti-25
Kuukautiset tosiaan kestävät keskimäärin alle viikon, mutta ihan hyvin jollain voi kestää pidempäänkin. Kuukautiskierto (eli kuinka monta päivää on kuukautisten alkamisesta seuraavien kuukautisten alkamiseen) vaihtelee, mutta keskimäärin se on n. 28 päivää. Se voi siitä heitellä paljonkin. Mutta jos vaikka olisi tuollainen 28 päivän kuukautiskierto ja kuukautiset kestäisivät 6 päivää, niin siihen jäisi 22 päivää ilman kuukautisia kunnes seuraavat taas alkavat.
Raskaaksi voi tulla ovulaation aikaan ja n. viikon ajan ennen sitä. Ovulaatio eli munasolun irtoaminen tapahtuu n. 11-16 vuorokautta ennen kuukautisten alkamista. Jos kuukautiset eivät vielä ole alkaneet, ei voi tietää, koska ovulaatio tapahtuu ja koska tahansa voi tulla raskaaksi. Samoin jos kuukautiset ovat alkaneet, mutta ne ovat epäsäännölliset eikä tiedä koska ne oikein alkavat, ovulaatiota on aika hankala arvata ja silloinkin raskaaksi voi tulla oikeastaan koska tahansa. Lisäksi joskus tapahtuu heittoja ihan säännöllisissäkin kuukautisissa ja ovulaatio voikin tapahtua eri aikaan kuin yleensä. Siksi sanotaankin, että koska tahansa voi tulla raskaaksi, joten seksiä harrastettaessa on aina syytä huolehtia ehkäisystä!
Yleensä kun kuukautiset tytöllä alkavat, niin saattaa huolestuttaa se veren määrän vaihtelu ja väri. On ihan normaalia, että välillä voi tulla ruskeaa vuotoa. Silloin verta tulee vain erittäin vähän ja se ehtii kuivua matkalla ja muuttua ruskeaksi. Joskus taas verta voi tulla hyvinkin paljon ja veri voi olla hyvin tummanpunaista. Ihan normaalia sekin. Kuukautissuojat pitää sitten vaan valita sen vuodon määrän perusteella. Jos vuotaa enemmän, kannattaa valita isompi terveysside ja jos vähemmän, niin pienempikin riittää.
Siinä nyt jotain asioita, kysy vaan lisää, jos joku asia askarruttaa. - kdjlksuf
muakin on nää asiat askarruttanu, kiitti sain itekki tietoo (: ite kysyisin et voiko/kannattaako käyttää sijettä sillon ku ei oo kuukautisia ?
- Se joku outo.
Sun ei kannata huolestua. Mulla ei ole alkanut vielä. Olen varmaan liian laiha :S
Pituus ja paino: 154cm / 37kg - neiti-25
Sidettä ei kannata käyttää silloin kun ei ole kuukautisia. Kaupan kertakäyttösiteissä on muovia ja muita aineita, jotka pidempään käytettynä voivat aiheuttaa kutinaa, kirvelyä ja punoitusta, koska side hautoo alapäätä. Ihon on kuitenkin saatava hengittää vapaasti, jotta se pysyy kunnossa. Joillakin ärtyy alapää ihan haavoille asti jo pelkästään kuukautisten aikana, joten voit kuvitella miten pahaksi tilanne menee, jos pitää koko ajan sidettä.
Oletan, että mietit sitä, että jos ei tiedä koska kuukautiset alkavat, niin käyttäisi varmuuden vuoksi sidettä. Yleensä kuukautiset alkavat niin hiljakseen pienellä vuodolla, että asiaan ehtii kyllä reagoida, vaikkei olisi side valmiiksi housuissa. Sitten kun kuukautiset ovat jo alkaneet, voi merkitä kalenteriin niitä alkamispäiviä. Siitä voi sitten laskeskella sitä omaa kuukautiskiertoa eli kuinka monta päivää aina kestää kuukautisten alkamisesta siihen, että ne alkavat uudestaan. Ehkä kuukautiskierto onkin heti alusta melko säännöllinen ja pystyt arvioimaan koska seuraavat kuukautiset taas alkavat. - Anonyymi
Ei tarvitse käyttää sidettä jos ei ole vielä menkkoja mutta niin aina kannattaa olla mukana side
- jokuvaa3
Hei kaikki! Tämä ei mitenkään pelota, mutta haluaisin vain tietää: Voiko tulla raskaaksi, jos ei ole alkanut kuukautiset?
- 21589
Voi. Raskaaksi tulemiseen tarvitaan ovulaatio, ei kuukautisia. Ovulaatio tulee ennen kuukautisia, joten ei voi koskaan tietää, milloin se ovulaatio on kohdalla, jos niitä ei vielä ole aiemmin ollut.
kuukautiset johtuvat emättimestä olevasta haavaumasta.
ÄLÄ SIIS IKINÄ LAITA EMÄTTIMEEN MITÄÄ YLIMÄÄRÄSTÄ!
EMÄTIN ON EXIT ONLY - PAIKKA!
hoidoks kuukautisiin suosittelen desifiointi tärpätillä, kunnon tuuletus ja antibiotiiksi 3kk diapam kuuri (3 pilleriä päivässä).- Valkovuoto x(
Usein kuukautisia ennen alkaa valkovuoto, jolloin joka päivä KANNATTAA käyttää pikkuhousunsuojaa, ei sidettä. Mullakin vuoto niin runsasta et pakko.
- Anonyymi
Mun ekat menkat kesti päivän. Mutta yleensä menkat kestää noin 5-7 päivää mutta riippuu vähän henkilöstä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2609077IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3126299Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?661380Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61311- 1091111
Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.791005Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut61889Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin43788MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk311708Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23696