TV, jossa tallentava digiboksi?

ugh!

Öhöm.. siis onko olemassa televisioita, joihin ei tarvitse erikseen ostaa digiboksia, ja joihin voisi tallentaa ohjelmia? Vai onko ostettava erikseen TV ja tallentava digiboksi jos haluaa tallentaa ohjelmia?

13

11711

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei tiedä

      Sellaista telkkaria, jossa olisi ajastus ja kaksi digiviritintä, että voisi tallentaa eri kanavaa kuin mitä itse katsoo, ei tietääkseni ole. Jos joku tietää, kertokoon!

      Yhden virittimen telkkari, jossa voi kytkeä USB-liitäntään kovalevyn, on ainakin Panasonic G20. Siinä voi (tietääkseni) tallentaa sitä kanavaa, jota katsoo ja voi myös käyttää pause-toimintoa live-katselussa. Omassa telkkarissa ei tuollaista ole, mutta minulla on sitten lisäksi vanha kahden virittimen tallentava digiboksi.

      • Anonyymi

        kyllä löytyy mutta ovat todella hinnakkaita


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        kyllä löytyy mutta ovat todella hinnakkaita

        itse ostin ulkomailta


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        itse ostin ulkomailta

        Loewe on alan aristokraatti ja digitekniikan taitaja. Itsellä jo vuodesta 2007. Kahdella virittimellä ja isolla muistilla. Maksoi 3000€ Nykyisin paljon halvempi


    • Merkillä ainakin on tommosia, mutta vain antenniverkkoon, siis kahdella virittimellä varustettu...
      http://www.humax.fi/tuotteet.html
      Loewe merkkisenä saa vastaavaan sekä antenni- että kaapeliverkkoon...
      Sitten vielä LG:n aikakone, tuplavirittimellä mutta muistaakseni vain antenniverkkoon...
      Varmaan muitakin on ???

    • kjiuhhj

      tvtä jossa on tietokone. Ei luulis olevan iso homma laittaa pc/mac moduli tauluteeveeseen 1-2 kovalevylla, mutta se on ylivoimainen tehtävä valmistajille. Putois pöytä ja kannettvaien tietokoneiden hinnat ja sehän ei kyseisten valmistajille sovi. Monopoli mikä monopoli.

      • aslakki.

        eipä taida tuommoselle olla kysyntää...


      • ostaisin
        aslakki. kirjoitti:

        eipä taida tuommoselle olla kysyntää...

        jos jotain kuvia saisi TV:seen


      • Anonyymi
        ostaisin kirjoitti:

        jos jotain kuvia saisi TV:seen

        On noita ollut jo monta vuotta ebayssä ja amazonissa android tv set top box ja hienoimmissa on hybridi antenni - tai satelliittivastaanotto rinnalla


    • blö blö

      on semmoinen telkkari! ei tarvii erikseen digiboksia ja pystyy nauhoittamaan mutta se maksa 2500 euroa!
      Helpompi osta tallentava digiboksi. maksaa jotain 100-400 euroa riippu minkälaisen haluat!

    • Juhan-i

      Samsungin 2010 malliston 8-sarjan telkkareissa on yhtä kanavaa tallentava viritin. Itse laitteeseen on lisäksi ostettava ulkoinen USB muistitikku / muistiasema, joka kytketään telkkarin kylkeen USB-liitäntään. On siis katsottava samaa kanavaa, mitä tallentaa.

      Samsungin 2010 malliston 9-sarjassa, kokoluokassa 46 tuumaa ja 55 tuumaa on sisäänrakennettu tallentava digiboksi kahdella virittimellä. Voi tallentaa yhtä kanavaa ja katsoa toista. Tämäkin tarvitsee erillisen USB-muistin kiinni TV:n kylkeen.

      Suurimpana ongelmana em. 9-sarjan laitteisssa on niiden hinta. Ne ovat Samsungin 2010 vuoden huippumalleja ja maksavat...no, paljon. 55 tuumainen on halvimmillaan 5000 euroa ja 46 tuumainen (muistaakseni) 3000 euroa.


      Mitä todennäköisemmin ensi vuoden malliston yläpäässä on kaikissa telkkareissa tallentavat digiboksit...

    • .

      .

    • jygge1

      LG myi 2008, meillä on sellainen, 80 gb kiintolevyllä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      266
      3323
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      21
      1843
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      24
      1499
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      81
      1344
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      137
      1038
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      994
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      61
      799
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      86
      756
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      687
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      51
      646
    Aihe