Lähinaapurini rintamamiestalossa on koko talon kellaritila. Hän salaojitti talon ja laittoi sokkelin ympärille ensin 50 mm polyuretaanieristyksen tiivistäen vielä eristeen yläreunan vuorilautaa vasten vaahdolla. Sen ja täytemaan väliin hän laittoi patolevyn. Eikö mennyt väärinpäin. Mielestäni patolevy olis kuulunut eristeen ja sokkelin väliin, koska tämä "höyrysulku" lämpöeriste tiivistää veden sokkelia vasten. Eikös patolevyä käytetä tällaisissa tilanteissa juuri ilmastoimaan sokkelin pintaa. Sanoin hänelle työn aikana asiasta, mutta hän sanoi, että näin se kuuluu.
Homehtuukohan kellaritilan seinät ennenpitkää.
Patolevy
6
1646
Vastaukset
- 16+8
Levy tulee betonin ja eristeen väliin. Tuo vaahtotiivistys lautaa vasten lahottaa laudan varmasti. Siihen homehtuuko kellarinseinä vaikuttaa kuitenkin niin moni asia, että mahdoton veikata tässä ja nyt.
BTW, energiansäästöstä on tullut kansakunnan sairaus. Ei ole opittu siis mitään 70-luvusta.- Imulis
Minä en ymmärrä tätä uutta tapaa yhdistellä perustuksen ulkopuolista eristystä ja patolevyä. Kannatais kysyä patolevyn valmistajalta miten kuuluu tehdä.
- laita oikein
laittaa betoni tai harkkoseinää vasten ja vasta sitten tuo eriste.
- sirmulkku
laittaa "nappulat" seinää vasten...
- eljii
... mainostelee täälläkin, en muista nimeä. Hinta? Kokemuksia?
(huokoinen harmaa bitumi sideaineena, muodostuu palloista joiden välitse vesi pääsee alas > ensin 50 mm polyuretaanieristyksen ... Sen ja täytemaan väliin hän laittoi patolevyn.
sit' pitää seurata kellarin kosteutta ja tuulettaa tarpeen mukaan. Voi toimia hyvinkin.
On kaksi tiukasti erillään pidettävää toimintatapaa
- ulospäin tuulettuva (kuten asuinkerrosten seinissä. tiivis sisäpuolelta)
- sisäänpäin tuulettuva (eli pienet kosteudet annetaan haihtua kellaritilaan)
sisäänpäin tuulettuvassa voi lämmöneristää ulkopuolen tehokkaasti kunhan myös kosteustiivistys on kunnossa ja talon altakaan ei päästä kohtuuttomasti kosteutta nousemaan. Taisi olla aikoinaan vallitseva systeemi eli siveltiin bitumit ulkopuolelle.
(kysytyssä tapauksessa: onko patolevy enää kovin tarpeen muuten kuin uretaanilevyn suojana? onko rakenteen kosteustiivistys bitumisivelyn veroinen?)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eduskunnan setämiehet eivät häiritse
Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.3167599Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on563973PropsApp Koodi
Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset23448Persut yrittävät epätoivon vimmalla
kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a723201Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto
Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,1142864"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin462688IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n
eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-522538Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen
Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.632317- 682063
- 1011973