Paljonko on yhden omakotitalon materiaalikustannusten suuruusluokka anturoista ylöspäin? Olisko materiaalit 90 000 euroa ja työn osuus 60 000 oikea suuruusluokka alla olevan esimerkin talossa?
http://www.kastelli.fi/talot/talomallistot/economy/Economy 130
Talon materiaalikustannukset
5
2630
Vastaukset
- fg656
Rakennuskustannusindeksillä korjattuna, 1995 kustannuksista 1176€/m2*149m2=17500€. Talo ilman tonttia. Ja silloin työn osuus oli 1/3 ja tarvikkeet 2/3 kustannuksista.
Tässä on ihan hyvä arvio.
http://www.betoni.com/fi/Betoniopas/Omakotitalo rakennushankkeena/Omakotitalon rakennuskustannusten arvioiminen/ - 10+11
Jälkilaskennan mukaan kokonaispotista 220kem2/347k€ (puurunko, puuverhoilu, ilman tonttia ja vihertöitä): talopaketti 23%, LVIS-urakat 19%, itse palkatut (suomalaiset) timpurit ta-maksuineen 12%, sisätyöurakka 8%, kiintokalusteet ja koneet 7%, perustukset salaojineen 5%, kaivu 2%, kiviaines 1% etc. Koska ei ole juuri taitoa rakentaa, niin ns. omalla työllä tuskin olisi säästänyt mitään. Tinkimällä state-of-the-art -tasoisesta varustelusta (mm. kulunvalvonta) olisi säästänyt materiaalina ehkä 10k€.
- 10+10
Jos ei osaa niin eihän sillä omalla työllä tietenkään mitään säästä!
Onneksi itsellä pysyy vielä sen verran vasara kädessä, ettei mitään 40e/h alv "ammattilaisia tarvitse ja siinä säästää! - 14+13
10+10 kirjoitti:
Jos ei osaa niin eihän sillä omalla työllä tietenkään mitään säästä!
Onneksi itsellä pysyy vielä sen verran vasara kädessä, ettei mitään 40e/h alv "ammattilaisia tarvitse ja siinä säästää!Itsetunto kummasti kohoaa, kun pääsee paukuttelemaan henkseleitä, vai mitä? Onneksi olkoon! Itsellä ei tosiaan pysy vasara kädessä, mutta kun sinä (tai joku timpurikaverisi) vedät kännin, kaadut ja murrat kätesi, niin minä katselen hintaan noin 6000 €/kk brutto, kun sinua leikataan päiväkirurgiassa. Sitten kun lähetän sinut kontrollikäynnille omalle yksityisvastaanotolleni laskutan 150 € alv. Kaverialennuksista voidaan neuvotella.
"Suutari pysyköön lestissään."
- kt 47
Osta Rakennustiedosta kirja: Rakennusosien kustannuksia 2010. Kirjassa on rakenteita hyvin kattavasti. Materiaalikulut ja työnosuus eritelty.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2063270Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391650Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus971503- 921409
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461344Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1601276Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121208Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231039Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89942Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.55862