Nyt oikein huomaa lomien jälkeen, kuinka kypsä onkaan omaan työhönsä ja toimenkuvaan. Olen tehnyt muutamissa eri yrityksissä IT-infran ylläpitotöitä 8 vuotta. Mieli halajais kovasti toisenlaiseen työnkuvaan, pois palvelinsalista ja LAN-ympäristön ATK-ongelmien parista. Teknistä tietämystä löytyisi näiden asioiden parista kyllä. Koulutusta IT-infra kursseista lukuisia ja AMK-tutkinnon verran. Ikää 34v.
Mihin suuntaan lähden?
Mihin suuntaan lähden?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Eiköhän siitä kannattaisi lähteä liikenteeseen, että mistä pidät. Jos kerran ATK-ongelmat kypsyttää. Niitä riittää sekä, rauta, että softa puolella. Ehkäpä suunnittelu tehtävät olisi parempia? Niissä kun voi usein lykkiä sitten ne ongelmat ns alemmalle tasolle ratkottavaksi.
juu, näinhän se on. Kiinnostuksen pohjalta pitäisi lähteä katselemaan. Tekninen näpertäminen ei oikein vaan enää nappaa, yritysten IT-infran parissa on riittävästi tehty käytännön työtä. Toisaalta ikääkin jo 34 ja työvuosia 8, joten luontevaahan tuo siirtyminen toiseen toimenkuvaan olisi.
Ehkäpä minulle oikea paikka on enemmänkin esimiestehtävissä tai myynnissä, joka minua oikeasti nappaisikin. Hieman tuohon suuntaan olen myös lisäkouluttanut itseäni, mutta uskaltaako tästä suht varmasta työpaikasta ja kohtuuhyvästä palkkatasosta, toimenkuvasta jonka osaa, lähteä jonnekin tuntemattomaan uuteen kun asuntovelkakin vielä painaa niskassa...
No, tuohan onkin se pahin kysymys. Mutta ajattelepa asiaa näin päin: jos et oikeasti enää pidä työstäsi ja vanhenet vuosi kerrallaan, niin miten sinun käy, jos tulee YT:t viiden vuoden päästä?
Myyjien olen nähnyt saavan kenkää pätemättömyyden takia, mutta esimiehen en koskaan.
"Myyjien olen nähnyt saavan kenkää pätemättömyyden takia, mutta esimiehen en koskaan. "
Myyjien kuluja ja tuottoja voi laskea ainakin rahassa. Sitä, että asiakkaat eivät enää osta toista kertaa, ei toki heti huomaa.
Olen nähnyt, kun esimies on saanut kenkää ja on palkattu takaisin muutaman vuoden päästä kovemman palkan kera. Ei sen takia, että se olisi ihmeemmin viisastunut, vaan sen ex-esimiehet olivat saaneet kenkää sillä välin.