Saisko nopeeta apua ?

pahoinpidelty

Tota osaako kukaan sanoa...

mut pahoinpideltiin noin kolme viikkoa sitten, ja huomenna saan tietää joudunko leikkauspöydälle. En vaatinut aluksi mitään, mutta jos joudun nyt leikkauspöydälle, ja tekijä ei sitä vapaaehtoisesti maksa, niin onko liian myöhäistä oikeusteitse/poliisin kautta vaatia maksua, tehdä rikosilmoitusta tms? Tai miten tässä kanattaa toimia.

Paikkakuntana espoo, soitin poliisille (en siis 112 tms) vaan ihan siihen toiseen ei kiirrelliseen numeroon ja kerroin et pitäs saada tietää enemmän, ehdin siis vaan kertoa että mut pahoinpideltiin ja kysyin että pitäs saada tietää enemmän ja että soitinko oikeaan numeroon niin minulle vastasi mies vain että odotappa pikku hetki, ja pisti mut uudelleen jonottaa, noh puhelin soi noin 5min. ja sitten kuului luurin noston kaltainen ääni ja puhelu olikin poikki. Tiedä sitten että miksi...

Mutta joo, onko liian myöhäistä, vakuutusta ei ole, ja olen työtön, ja voin sanoa että nyt mulla on todella iloinen fiilis, suorastaan iloitsen elämistä. Ja huomenna saan tietooni odottaako leikkauspöytä.

2

633

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • myöhäistä!

      Ei ole mitenkään myöhäistä tehdä rikosilmoitusta kolme viikkoa sitten tapahtuneesta pahoinpitelystä. Rikosilmoituksen voit tehdä netin kauttakin, tai sitten ihan kävellä lähimmälle poliisiasemalle ja tehdä sen siellä. Siellä kertovat miten asia lähtee etenemään. Tee ilmoitus kuitenkin pikimmiten, mieluiten heti.

    • kohtalotoveri

      Pahoinpitely vanhenee rikoksena kahdessa vuodessa eli sinulla on aikaa tehdä rikosilmoitus 2 vuotta. Pyydä lääkäriltä kaikki lausunnot ja jos sinulla on joku silminnäkijä tapahtuneelle sen parempi, menee todennäköisesti sovitteluun tapaus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2135
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      335
      1333
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      94
      1275
    4. 157
      1178
    5. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      68
      1001
    6. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      948
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      899
    8. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      858
    9. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      26
      832
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      809
    Aihe