Eläinlääkäriksi Ruotsissa

h

Tarkoituksenani on ensi keväänä hakea Helsingin eläinlääkikseen. Koska sisäänpääsy ei taida olla mikään ihan yksinkertainen juttu, olen miettinyt varavaihtoehtoja, mutta toistaiseksi mikään muu ala ei kiinnosta näin paljoa. Olisinkin kiinnostunut eläinlääkärin opinnoista Ruotsissa. Netissä olen tutustunut mahdollisuuksiin, mutta muutamia kysymyksiä on herännyt.

Onko Ruotsissa valmistuneella eläinlääkärillä oikeudet harjoittaa ammattia myös Suomessa, tai mitä täytyy tehdä että on? Kannattaako Ruotsissa opiskelu?

Onko Ruotsissa muita eläinlääkiksiä kuin SLU (Sveriges lantbruksuniversitet) Uppsalassa? Jos, niin eroavatko ne toisistaan jotenkin esim. sisäänpääsyvaatimuksiltaan?

Vaaditaanko ulkomaalaiselta eläinlääkikseen TISUS tai jokin vastaava kielikoe? Yritin etsiä SLU:n sivuilta ruotsinkielen tason vaatimuksia kuitenkaan niitä löytämättä. Olen itse liikkeellä ihan "kouluruotsi"-pohjalta eli ruotsi on B1-kielenä. Kirjoitin laudaturin, mutta en ole pahemmin ruotsia käytännön elämässä päässyt puhumaan. Onko tällä kokemuksella mahdollista selvitä kokeesta vai kannattaako ensin suunnata ruotsin kurssille?

Lukisin mielelläni opiskelijoiden kokemuksia erityisesti eläinlääkiksestä mutta myös muuten opiskelusta Ruotsissa. :)

1

2731

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdfsgdgd

      Eläinlääkis on tietääkseni ainoastaan Uppsalassa. Tutkinnon kelpoisuudesta Suomessa en uskalla sanoa mitään, mutta ainakin voit tehdä opintojesi jälkeen lakisääteisen kelpoisuuskokeen, jos Ruotsissa tehtyä tutkintoa ei suoraan hyväksytä.

      Eläinlääkiksen erityiset hakuvaatimukset ovat:
      - Matematik D = pitkä matikka
      - Fysik B = väh. 8 fysiikan lukiokurssia
      - Kemi B = väh. 5 lkemian lukiokurssia
      - Biologi B = väh. 2 biologian lukiokurssia
      - Svenska B / Sv 2 B = Ruotsi äidinkielenä / TISUS-koe / svenska som andraspråkin suorittaminen aikuislukiossa

      Keskiarvoraja eläinlääkikseen on myös kova. Ulkomaalaiset hakijat käsitellään omana hakuryhmänään, joten tarkkaa keskiarvorajaa on mahdotonta sanoa. Ruotsalaisille se on täydet 20 eli uskoakseni päälle ysin keskiarvo ja useat laudaturit yo-kirjoituksista ovat edellytyksenä sisäänpääsylle.

      Kielen vuoksi ei kannata murehtia. Ensimmäinen puoli vuotta on rankkaa aikaa, mutta lukioruotsi on niin hyvä pohja, että kieli parantuu todella nopeasti. Ruotsi on mahtava paikka asua, ja Uppsala on todellinen opiskelijakaupunki! Suosittelen lämpimästi :)

      · Engelska A

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      105
      7527
    2. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      237
      7414
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      145
      5137
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      140
      4819
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      42
      4570
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      87
      4269
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      116
      4090
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      164
      1802
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1589
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      255
      1442
    Aihe