malinoisin omistajat!

lulu

Kertokaapa malinoisien omistajat millainen luonne koirallanne on!
Minulla on sekarotuinen koira, joka muistuttaa malinoisia ja haluaisin tietää jos ei varmaksi, niin varmemmaksi, onko koirassani ko. rotua.

Koirani roduista ei ole mitään tietoa, sillä se on löytökoira.
Olen kiitollinen kaikesta tiedosta, joka auttaa selvittämään rakkaan koirani rotujen salaisuuksia!
Kertokaa esim. onko rohkea/arka, koulutettavissa/kovapäinen, dominoiva/alistuva, haukkuuko, suojeleeko kovasti "laumaansa", eloisa/rauhallinen jne.jne. Mitä vain ikinä haluatte kertoa koirastanne! Kaikki tieto tervetullutta!

3

723

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minttu

      Omistan malinoisnartun ikä 2v. On tullut minulle uudelleen sijoitus koirana. Aluksi epäilin kovasti ottamista, mutta en ole kyllä katunut. Koira on peruskoulutettu käyttölinjan malinois. Nämä käyttölinjaiset ovat tietääkseni hieman muita "kovempia", mutta meillä on mennyt tosi hyvin. Koira on kyllä vilkas, kuten belkkarin kuuluukin olla, mutta hyvin hallittavissa siitä huolimatta. Arkojakin yksilöitä belkkareissa löytyy, mutta minun koirani ei ole sellainen. Ei mielestäni ole kovapäinen, eikä hauku. Paimenkoirien tapaan kyllä pitää laumaansa koossa, mutta ei ole mikään yltiöpäinen suojelijakaan. Malinoisit ovat mielestäni vähän rauhallisempia, kuin muut belkkarit. Pienellä koulutuksella saat itsellesi ihanan koiran. Hyvää jatkoa teille!

      • yhd

        Lue belgiyhdistyksen sivuilta aiheesta (www.finbelge.fi). Siellä on rotumääritelmä ja sitten harrastajien totuuksia siitä, miten näyttely ja käyttölinjaisilla on parhaimmillaan eroa kuin yöllä ja päivällä. Oma mielipide: hyvä malinois on aktiivinen ja vietikäs, fyysisesti vahva, terve ja ketterä, nopea, luonteeltaan itsevarma, ei kovin pehmeä. Myös laumaviettinen ja sosiaalinen, varma eri tilanteissa. Useimmiten em. määritelmä täsmää käyttölinjaiseen, niin se vaan on.


    • Jasper

      Heippa!! Meillä on lähespuhdas malinois,siinä on kyllä noutajaa myös! Koira on tavattoman älykäs,sopuisa,lapsirakas,suojelee perhettään,on leikkisä,oppii nopeasti,hyvä kotivahti,aina kiitollinen ja hyvällä päällä,utelias,!Tälläinen koira on lahja omistaa.Pitää tietysti muistaa ,että koirat(kaikki)eivät tule toimeen keskenään,joten emme anna sen aina haistella vieraita koiria..Tälläisistä koirista koulutetaan esim.Ruotsissa huume ja opaskoiria,koska ne ovat todella oppivaisia ja tottelevaisia!Belgianpaimenkoira on viisaampi,kuin esim.Schaffer!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      125
      6659
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      57
      5733
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      85
      4467
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      94
      4366
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      139
      4161
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      84
      1486
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      380
      1380
    8. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      29
      1298
    9. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      81
      1287
    10. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      41
      1074
    Aihe