malinoisin omistajat!

lulu

Kertokaapa malinoisien omistajat millainen luonne koirallanne on!
Minulla on sekarotuinen koira, joka muistuttaa malinoisia ja haluaisin tietää jos ei varmaksi, niin varmemmaksi, onko koirassani ko. rotua.

Koirani roduista ei ole mitään tietoa, sillä se on löytökoira.
Olen kiitollinen kaikesta tiedosta, joka auttaa selvittämään rakkaan koirani rotujen salaisuuksia!
Kertokaa esim. onko rohkea/arka, koulutettavissa/kovapäinen, dominoiva/alistuva, haukkuuko, suojeleeko kovasti "laumaansa", eloisa/rauhallinen jne.jne. Mitä vain ikinä haluatte kertoa koirastanne! Kaikki tieto tervetullutta!

3

696

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minttu

      Omistan malinoisnartun ikä 2v. On tullut minulle uudelleen sijoitus koirana. Aluksi epäilin kovasti ottamista, mutta en ole kyllä katunut. Koira on peruskoulutettu käyttölinjan malinois. Nämä käyttölinjaiset ovat tietääkseni hieman muita "kovempia", mutta meillä on mennyt tosi hyvin. Koira on kyllä vilkas, kuten belkkarin kuuluukin olla, mutta hyvin hallittavissa siitä huolimatta. Arkojakin yksilöitä belkkareissa löytyy, mutta minun koirani ei ole sellainen. Ei mielestäni ole kovapäinen, eikä hauku. Paimenkoirien tapaan kyllä pitää laumaansa koossa, mutta ei ole mikään yltiöpäinen suojelijakaan. Malinoisit ovat mielestäni vähän rauhallisempia, kuin muut belkkarit. Pienellä koulutuksella saat itsellesi ihanan koiran. Hyvää jatkoa teille!

      • yhd

        Lue belgiyhdistyksen sivuilta aiheesta (www.finbelge.fi). Siellä on rotumääritelmä ja sitten harrastajien totuuksia siitä, miten näyttely ja käyttölinjaisilla on parhaimmillaan eroa kuin yöllä ja päivällä. Oma mielipide: hyvä malinois on aktiivinen ja vietikäs, fyysisesti vahva, terve ja ketterä, nopea, luonteeltaan itsevarma, ei kovin pehmeä. Myös laumaviettinen ja sosiaalinen, varma eri tilanteissa. Useimmiten em. määritelmä täsmää käyttölinjaiseen, niin se vaan on.


    • Jasper

      Heippa!! Meillä on lähespuhdas malinois,siinä on kyllä noutajaa myös! Koira on tavattoman älykäs,sopuisa,lapsirakas,suojelee perhettään,on leikkisä,oppii nopeasti,hyvä kotivahti,aina kiitollinen ja hyvällä päällä,utelias,!Tälläinen koira on lahja omistaa.Pitää tietysti muistaa ,että koirat(kaikki)eivät tule toimeen keskenään,joten emme anna sen aina haistella vieraita koiria..Tälläisistä koirista koulutetaan esim.Ruotsissa huume ja opaskoiria,koska ne ovat todella oppivaisia ja tottelevaisia!Belgianpaimenkoira on viisaampi,kuin esim.Schaffer!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      4181
    2. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      494
      2316
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      142
      1851
    4. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      76
      1474
    5. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      158
      1446
    6. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      9
      1214
    7. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      106
      727
    8. Olisitko maailmani?

      Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik
      Ikävä
      34
      724
    9. Mies miten tämä

      Tilanne ratkaistaan?
      Ikävä
      27
      711
    10. Lähdetkö nainen joku päivä mun kanssa Anttilaan?

      Katsomaan sisustustarvikkeita ja sit mentäisiin matkatoimistoon katsomaan matkoja?
      Ikävä
      25
      681
    Aihe