fz6s, 5tkm ja kytkin paskana??

AT

Ostin reilu kuukausi sitten vuoden vanhan fz6 s:n. Pyörällä oli ajettu vajaa 4 tkm kun sen sain ja nyt mittarissa on tasan 5000km.

Koko minulla olon ajan kytkin on liikkeelle lähdössä aavistuksen ravistanut. Ei paljoa mutta sen verran että sen kuitenkin tuntee. Esimerkiksi liikennevaloissa ravistuksen huomaa varsinkin jos on pienikin ylämäki.

Samoin jos esimerkiksi kuudenkympin vauhdista laittaa kytkimen pohjaan tuntuu kytkinkahvassa ja jalkatapeissa pieni tasainen vipatus/tärinä.

Normaalia vai ei? Voiko kytkimen saada paskaksi 4tkm ajolla? Pitää kait viedä pyörä ennen talvea vielä pajalle, takuu kun on vielä voimassa.

Ajossa toimii muuten normaalisti.

1

739

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vari

      Kyllä kytkimen saa rikki helpostikkin. pyörässä kuin pyörässä. Kytkin on varmaan alusta saakka ollut väärin säädetty eikä ole irroittanut kunnolla. Tämän johdosta se on ehkä alkanut luistamaan ja tämä luistaminen tuntuu ravistuksena liikkeelle lähdössä. Vähän niin kuin autoissakin. Kytkin voi myös alkaa luistamaan ajossa.

      Voit testata irroittaako kytkin. Pyörän ei tarvitse olla käynnissä. Laita kytkin pohjaan. Pistä ykkönen sisään. Pidä kytkin alhaalla. Ala taluttaa. Minkäänlaista kitkaa ei pitäisi tuntua jos kytkin on oikein säädetty. Toinen vaihtoehto on nostaa pyörä keskituelle tai niin, että takapyörä on ilmassa. Tällä kertaa pistä moottori käyntiin. Kytkin pohjaan, ykkönen sisään, pidä kytkin pohjassa. Takapyörä ei saisi liikkua. Jos se liikkuu, kytkin ei irroita kunnolla. Voit vielä vapauttaa hieman kytkinkahvaa jotta takapyörä alkaa pyörimään. taas kytkin pohjaan, pysäytä takapyörä varovasti vaikka jalalla ja seuraa alkaako se pysähtymisen jälkeen pyöriä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minja Koskela: Ei se väärin ole jos ei halua tehdä töitä

      kyllä tukien varassa saa elää vaikka koko ikänsä. Tää on tätä äärivasemmistolaista ajattelua.
      Maailman menoa
      150
      5756
    2. Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe

      Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido
      Maailman menoa
      84
      3263
    3. Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin

      Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t
      Ähtäri
      95
      1769
    4. On se tullut jo ihan kaikilta osin selväksi

      Ei tämä meidän juttu tule koskaan etenemään.
      Ikävä
      124
      1180
    5. Montako naista

      On menossa mun lisäksi?
      Ikävä
      15
      1114
    6. Tässä on sielunkumppanisi postilaatikko

      Laita postia sielunkumppanillesi 💌❤️
      Ikävä
      56
      1017
    7. Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota

      "Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain
      Maailman menoa
      78
      983
    8. Koska me aloitetaan meidän loppuelämä?

      Oisko jotain ehdotuksia....
      Ikävä
      55
      964
    9. Olet edelleen uskomaton

      Halusin vain kertoa, että olet edelleen mielessäni pysyvästi. Anteeksi, etten saa ajatuksia irti sinusta. Olet... niin p
      Ikävä
      27
      865
    10. Rekkautumispakko olisi hyvä...

      Kirjoittajat saisivat kasvot ihan eri tavalla. Mitä olet mieltä moisesta?
      Sinkut
      158
      844
    Aihe