Avioehtoni pätevä?

Jos tulee, niin..

Olemme tehneet avioehdon, jonka ovat tositaneet minun vanhempani. Onko ko. ehdolla mitään lainvoimaa, onko se pätevä? Ja - onko minulla mitään keinoa tällä hetkellä turvata ansioni vaimoltani, jos ero tulee ja avioehto ei päde? Teen aika paljon ylitöitä ja haluaisin toki pitää omalla työlläni ansaitut rahat itselläni. Sen mitä lapsiltani ja muilta pakollisilta menoilta jää. Meillä on kaksi alaikäistä lasta. Erota en haluaisi, mutta kysyn etukäteen, jos se tulee. Rakastan vaimoani, mutta hänen rakkaudestaan minuun en ole varma. Koskeeko hänen rakkautensa vain minun pankkitiliäni ja rahojani! Toivon, että näin ei ole ja kaikki tämä on turhaa. Se olisi kaikkien kannalta parasta, totta kai.

7

736

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AE-Annikki

      Avioehdon todistajaksi ei saa ottaa omia vanhempia. Joten teepä uusi ja pyydä vaikka naapureita tai työkavereita todistamaan ko paperi sen jälkeen kun olet ensin ottanut vaimoltasi siihen allekirjoituksen.

      • 11

        Selvyyden vuoksi tarkennus, että tietenkin vaimon oltava paikalla allekirjoittamassa tai tunnustamassa allekirjoittaneensa avioehdon vapaaehtoisesti todistajien allekirjoittaessa ja sitten vielä se maistraattiin rekisteröiminen pitää hoitaa.


      • Oma työ
        11 kirjoitti:

        Selvyyden vuoksi tarkennus, että tietenkin vaimon oltava paikalla allekirjoittamassa tai tunnustamassa allekirjoittaneensa avioehdon vapaaehtoisesti todistajien allekirjoittaessa ja sitten vielä se maistraattiin rekisteröiminen pitää hoitaa.

        Ymmärettävistä syistä, tuskin on kovinkaan halukas moiseen! Eikö siis rehellisellä, työtä tekevällä ihmisellä ole tässä tilanteessa mitään keinoa pitää ansaitsemansa ylimääräiset tulonsa itsellään? Mikäli on käynyt ilmi, että avioliiton perimmäinen tarkoitus ei ehkä olekaan rakkaus ihmiseen, vaan rahaan, elintasoon? En varmaan ole ennakkotapaus tässä maailmassa.


    • >>Teen aika paljon ylitöitä ja haluaisin toki pitää omalla työlläni ansaitut rahat itselläni // Meillä on kaksi alaikäistä lasta.>onko minulla mitään keinoa tällä hetkellä turvata ansioni vaimoltani, jos ero tulee ja avioehto ei päde?

      • 18+18

        Ukkoni juopotteli vuosikaudet. Sen rahasumman minkä hän pisti kuukausittain juomiseen ja juhlimiseen, minä laitoin säästöön. Niillä rahoilla ostin itselleni sijoitusyksiön, joka suojattiin avioehdolla.

        Sanooko joku, että tämä ei ole oikein?


    • hopi hopi

      Avioehto on pätevä ja se on kirjattu asuinpaikan oikeuteen.

      Eli vaikka todistamassa olisi kuka tai ketkä niin avioehto pitää rekistöröidä jotta siitä tulee laillinen.

      Ainut millä turvaat on toimittaa se avioehto vahvistettavaksi ja jos toinen ei moiti sitä määräajassa niin silloin se pitää

      Avioehto on aina tehtävä kirjallisena. Tekstin tulee olla mahdollisimman selkeä ja yksiselitteinen. Molempien puolisoiden tai avioliittoon aikovien on hyväksyttävä ja allekirjoitettava sopimus. Kahden ulkopuolisen henkilön on lisäksi vahvistettava puolisoiden allekirjoitukset oikeiksi.
      Avioehtosopimus on rekisteröitävä, jotta se tulisi voimaan ja sitoisi myös ulkopuolisia, esim. velkojia. Rekisteröinti tehdään jättämällä alkuperäinen avioehtosopimus jommankumman puolison kotipaikan käräjäoikeuden kansliaan. Rekisteröity avioehtosopimus voidaan kumota tai sitä voidaan muuttaa.”

      Joten olet vain luullut että teillä on avioehto.... sillä jos teillä olisi tietäisit että sen on oikeus vahvistannut.

      joten jos joku pikkuinen osa-alue ei ole lainmukaan hoidettu oikein niin ei kun hoitamaan

      • el idiot

        Teimme aviopuolisoni kanssa avioehdon, jossa vaimollani ei ole avio-oikeutta kesämökkiini. AE on rekisteröity asianmukaisesti....mutta, mutta...nyt myöhemmin olen tajunnut tehneeni mokan eli kun vaimoni kanssa AE:n kirjoitimme, todistajat eivät olleet juuri silloin paikalla vaan hain naapurista nimet. Perhana, täytyykö homma tehdä uudelleen, että todistajat näkevät meidän allekirjoittavan paperin???


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      169
      2607
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2387
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1082
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      901
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      849
    6. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      19
      737
    7. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      727
    8. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      212
      722
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      86
      720
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      678
    Aihe