Hopeasannan entinen leirintäalua nykyään isosaappaisten hevosmiesten käytössä? Ilmestynyt portti jossa kuulemma kunnan lukko ja saapasmiehillä avain(portti hyvä, ettei autoilla ajeta maastossa, muttei avainta muille)...Tälleinkös aloittaa jyväskylä muuramen valloituksen, kun miehet jyväskylän(korpilahden) alueelta...Hevon paskaa kelluu paljon rannalla mikä oli vielä vähän aikaan sitten mukavassa virkistys käytössä mm. KUNTALAISILLE!Kaukana ei ole seurakunnan uimaranta, missä lapsetkin uivat usein.Paska kyllä kulkee sinnekkin melko helposti ja bagteereja on varmaan reilusti:( Voisi se kunnan jämäkkä tapsa j....ainen käydä katsomassa paikkaa, vaikka lenkillä käydessä:) Samalla käydä kultarannantiellä katsomassa onko liikennemerkit ja muu tiejärjestely kunnan tekemään/päättämää...Siellä kunnan pikku jehulla taitaa olla omia oikeuksia.Asiaa ei jätetä tutkimatta muutenkaan!
Vastaukset 14
- Pavon Heska
kiinnostanutkaan......
- Moneks...
Tyytyä kohtaloon:)
- Seba A.
Moneks... kirjoitti:
Tyytyä kohtaloon:)
hevosen paska kamala jäte, itse luon lantaa ja enkä pese käsiäni kun haukkaan välillä voileivää enkä ole sairastunut, pieni määrä hevon sontaa antaa hyvän vastustuskyvyn ja hai kuule ystävä kallis, pitäähän heposen päästä helteellä vilvottelemaan järveen.
- pRk
Seba A. kirjoitti:
hevosen paska kamala jäte, itse luon lantaa ja enkä pese käsiäni kun haukkaan välillä voileivää enkä ole sairastunut, pieni määrä hevon sontaa antaa hyvän vastustuskyvyn ja hai kuule ystävä kallis, pitäähän heposen päästä helteellä vilvottelemaan järveen.
Järjestelyt outoja onkohan kunta kysynyt luvan, sen asentamaan betoni porsaaseen maan omistajalta kultarannassa ja onkohan omin luvin rakennettu tie hieman sivummalla.....Rannalla saa omistajan mukaan uimassa käydä.....
- 2221312
pRk kirjoitti:
Järjestelyt outoja onkohan kunta kysynyt luvan, sen asentamaan betoni porsaaseen maan omistajalta kultarannassa ja onkohan omin luvin rakennettu tie hieman sivummalla.....Rannalla saa omistajan mukaan uimassa käydä.....
muuramesta ei kiinnota asiat.Hyvin menee mutta ajat muuttuvat:) Nykäskylä kutsuu väkisin melko pian sit ei naurata....
- Sonnii
2221312 kirjoitti:
muuramesta ei kiinnota asiat.Hyvin menee mutta ajat muuttuvat:) Nykäskylä kutsuu väkisin melko pian sit ei naurata....
Siinähän saadaan kaupunkiin lisää apulaiskaupungin johtajia(nykyiset ei riitä).Kyllä jyväskylä suostuu, vaikka 20 uuden palkkaamiseen, mikäli saa lisää maata:)A.sonnia mahtaa hermittaa tuollainen tahra keskellä cityä, kun ei vielä hallitse moista.
- p o
Sonnii kirjoitti:
Siinähän saadaan kaupunkiin lisää apulaiskaupungin johtajia(nykyiset ei riitä).Kyllä jyväskylä suostuu, vaikka 20 uuden palkkaamiseen, mikäli saa lisää maata:)A.sonnia mahtaa hermittaa tuollainen tahra keskellä cityä, kun ei vielä hallitse moista.
k
- Halonen m.
S.postitse tiedustelin asiaa ja ehdotettiin "kabinetti" keskustelua.
- Hevoskenkä
Mahtaako kukaan tietää paljonko on työpajan kuorma-auton vuokra?Auto on illat ja vl ajat liikenteessä,vaikka työpaja on suljettuna.Kunta järjestää kursseja tai vastaavaa iltasin ja vl aikana pajan tiloissa?Kunnan infosivuilta ei löydy tietoa ja jotain toimintaa tiloissa tapahtuu(harmaata)?Kunnan eurot tunnetusti tiukassa muuramelaisen mukaan, joten toivottavasti ei mene edellä mainittuihin kuluihin niistä.
- anissukkela
suosittelen kaikille,että jos asiat ovat tolla tolalla niin muutakaa pois ja jättäkää isosaappaiset sinne keskenänsä kutemaan
- isokenkäinen hevosmi
Älkää köyhät valittako, syökää kaurapuuroa ja olkaa narisematta.
Ei se edes teidän kuorma-auto ole ja me sitä lainaamme kuten tahdomme, ei siinä teidän rahat ole kiinni.
Terveisin: isokenkäinen hevosmies muurame - Kuntaliitos
Muuramesta tulee osa jyväskylää vuonna 2013. Alustavia keskusteluja on käyty valtuustotasolla ja siellä tehtiin aiesopimus kuntaliitoksesta.
Toivon muuramelaisilta avointa hyväksyntää ja vastaanottoa hyvälle asialle.
Muurame on niin pieni kunta, että meidän täytyy yhdistää voimavaramme ja viedä verotulomme jyväskylään joka takaa meille hyvät lähipalvelut ja sairaanhoidon.
Muuramen terveyskeskus on myös homeongelmatalo ja senkin vuoksi pääministeri Kataisen malli on paras ratkaisu tässä vaiheessa.
Toivon ymmärrystä kuntalaisilta ja hyvää loppuvuotta!!
Kunnanvaltuutettu, Muurame- Anonyymi
Eipä ole tullut, eikä taida tullakaan. Hyvä näin. Muuten tuolla seduin oli myös ennen muinoin Hopeasannan vaatimaton leirintäalue, tuttu tyttö oli siellä kesähommissa. Yhä paikalla näkyy entisiä suihkutilojen kaakeleita. Leirintäalueelta saksalaiset tulivat joskus hakemaan laidunmaalta vasta lypsettyä luomumaitoa pulloonsa! Muuratharju muuten on julkea jääkauden luonnonmodostelma, moreenia, joka puhdistaa vettä juotavaksi vedenottamoihin ja suodattaa vettä Muuratjärvestä Päijänteeseen.
- Anonyymi
Joo olen nähnyt sen portin, muutenkin tuonne luonnonkauniille alueelle Suurusniemen suunnalle yllättävän moni mökki syntyi kunnan jehuilla, jokin etuoikeus, parhaat palat päältä. Tuolla seudullahan oli muinoin kylän yhteinen laidunmaa, jonne luomulehmät tuotiin kesäksi, joivat Muuratjärvestä, ja emännät kävivät illoin aamuin lypsämässä, tonkat pyörän sarvissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa771806Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as341182Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu134944Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.200869- 64704
- 77692
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo210664On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79618- 50593
- 63561
- 33551
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32538- 55517
- 36504
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28442- 33423
- 40417
- 82408
Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"
Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin12398