Olen ostamassa uutta TV:tä. katseluetäisyys olisi semmoset 1,5-2metriä ,ajattelin että 32" tv olisi sopiva.
Tarkotus olisi TV:LLÄ katsoa perus tv kanavia, dvd leffoja , pelata xbox 360 pelejä ja katsoa blu-ray leffoja sitten kun ostan bluray-soittimen.
Ajattelin että tämä olisi minulle sopiva: http://www.markantalo.fi/product/tv-ja-aani/taulutelevisiot/televisiot-32-39/KDL32BX400AEP/sony-32-lcd-tv?SelectedSubscriptionUUID=&Selected=Specifications#tProductTabcontent
(täsmälleen sama tv maksaa 399€ yhessä toisessa liikkeessä)
eli kysyisin: Ei kai TV oli liian iso jos katseluetäisyys on 1,5-2m. Ja onko SONY laadukas merkki? onko kokemuksia? tuleeko hdmi-kaapeli tv:n mukana vai pitääkö ostaa erikseen?
SUURI KIITOS KAIKISTA VASTAUKSISTA ETUKÄTEEN!
SONY 32" full HD 399€, ostanko???
13
705
Vastaukset
- plasma....
Kyllä tuo laite on täysin hintansa väärti. Mitä tulee tuumakokoon suhteessa katseluetäisyyteen, niin se on pienin varauksin aivan sopiva. Pienin varauksin siksi, että blu-ray kuvalla tuo on liian pieni tuolle matkalle, mutta Sd-kuvalle taas aivan passeli. Blu-rayllä voi katsella kahden metrin päästä vaikka 50-tuumaista eikä tunnu missään.
- ...
Ideaali katseluetäisyys 32" televisiolle on THX:n määritelmien mukaan alle metri, kun puhutaan Full HD -kuvasta. 2 metrin katseluetäisyydeltä ei ole edes väliä, onko tuon kokoinen televisio Full HD vai ei, ihmisen silmä ei enää noin kaukaa katsottuna eroa huomaa.
Sonyn laatu vaihtelee mallista riippuen erittäin huonosta erittäin hyvään, kuten lähes kaikkien muidenkin televisiovalmistajien kohdalla on. Kannattaa lukea mallikohtaisia testejä ja arvosteluja, eikä turhaan miettiä sitä, minkä merkkinen televisio on.
Television mukana ei yleensä tule HDMI-kaapeleita, soittimien ja pelikonsoleiden mukana voi tulla.- eino-mies.
suositeltu katseluetäisyys ei sentään mene alle metrin. Anyway ko. etäisyyksille tv ei ole liian iso.
- varmaan paikallaan.?
eino-mies. kirjoitti:
suositeltu katseluetäisyys ei sentään mene alle metrin. Anyway ko. etäisyyksille tv ei ole liian iso.
Kannattaa se tv sitten säätää sijaintipaikan valaistuksen mukaan. Kaveri osti LG:n tv:n alkuviikosta ja sanoi, että paketista otettuna kuva oli siinä ihan jotain muuta kuin liikkeen esittelykoneessa. Hän oli jo palauttamassa laitteen takaisin liikkeeseen, mutta onneksi tuli katsottua vielä kuvan asetukset. Tehdasasetuksissa oli kuvan kontrasti ja kirkkaus 100%. Kun ne sääti puoliväliin ja samalla pudotti pois muutamia kuvanparannuksia, niin kuva alkoi olla siedettävä. Kuvan säädön harjoitukset jatkuivat varmaan hänellä viikonlopun aikana.
- eino-mies.
varmaan paikallaan.? kirjoitti:
Kannattaa se tv sitten säätää sijaintipaikan valaistuksen mukaan. Kaveri osti LG:n tv:n alkuviikosta ja sanoi, että paketista otettuna kuva oli siinä ihan jotain muuta kuin liikkeen esittelykoneessa. Hän oli jo palauttamassa laitteen takaisin liikkeeseen, mutta onneksi tuli katsottua vielä kuvan asetukset. Tehdasasetuksissa oli kuvan kontrasti ja kirkkaus 100%. Kun ne sääti puoliväliin ja samalla pudotti pois muutamia kuvanparannuksia, niin kuva alkoi olla siedettävä. Kuvan säädön harjoitukset jatkuivat varmaan hänellä viikonlopun aikana.
noita viritysohjeita on internet pullollaan. kannattaa tosiaan ottaa niistä 'vaarin'. Kaikki ei varmasti hoksaa, että töllöä pitää säätää mahdollisesti pitempäänkin, enenkuin siitä saa kaiken irti.
- ...
eino-mies. kirjoitti:
suositeltu katseluetäisyys ei sentään mene alle metrin. Anyway ko. etäisyyksille tv ei ole liian iso.
"How do you calculate the best seat-to-screen distance for a plasma, LCD TV or projection screen? Divide the size of your screen by .84 (screen size is measured diagonally)."
http://www.thx.com/consumer/home-entertainment/home-theater/hdtv-set-up/
32 / 0.84 * 2.54 = 96.8.
Eikö 96.8 cm mielestäsi ole alle metrin? - eino-mies
... kirjoitti:
"How do you calculate the best seat-to-screen distance for a plasma, LCD TV or projection screen? Divide the size of your screen by .84 (screen size is measured diagonally)."
http://www.thx.com/consumer/home-entertainment/home-theater/hdtv-set-up/
32 / 0.84 * 2.54 = 96.8.
Eikö 96.8 cm mielestäsi ole alle metrin?Riippunee lähteestä.
http://myhometheater.homestead.com/viewingdistancecalculator.html
ja otahan vähän rauhallisemmin, niin ei nouse pattia otsaan. - ...
eino-mies kirjoitti:
Riippunee lähteestä.
http://myhometheater.homestead.com/viewingdistancecalculator.html
ja otahan vähän rauhallisemmin, niin ei nouse pattia otsaan.mutta eiköhän THX:n oma webbisivu ole suht luotettava lähde, kun selvitetään sitä mikä on THX:n suositus.
- eino-mies.
... kirjoitti:
mutta eiköhän THX:n oma webbisivu ole suht luotettava lähde, kun selvitetään sitä mikä on THX:n suositus.
tuo katseluetäisyys suositus on toki sopiva sellaiselle joka katsoo elokuvat eturivistä. Eli minimi.
niin tuo oli tosiaan THX suositus. SMPTE'llä (ja muillakin) on omat suosituksensa. Eiköhän tämä ollut tässä. Toivottavasti aloittaja ei nyt innostu ostamaan 50" TV'tä 1,5 metrin katseluetäisyydelle. - ...
eino-mies. kirjoitti:
tuo katseluetäisyys suositus on toki sopiva sellaiselle joka katsoo elokuvat eturivistä. Eli minimi.
niin tuo oli tosiaan THX suositus. SMPTE'llä (ja muillakin) on omat suosituksensa. Eiköhän tämä ollut tässä. Toivottavasti aloittaja ei nyt innostu ostamaan 50" TV'tä 1,5 metrin katseluetäisyydelle.Se on "the best seat-to-screen distance", eli paras katseluetäisyys, ei minimi. Jokaisella varmaan on omat suosituksensa, mutta THX:llä nämä asiat varmasti tiedetään keskiverto-einoa paremmin, joten otin sen esimerkiksi.
Esim. Tennispalatsi 1:ssä (900" valkokangas) tuolla kaavalla laskettuna ideaali katseluetäisyys olisi 27m, eli suunnilleen salin keskellä. Eturivin paikat ovat 10 metrin päässä valkokankaasta, mikä vastaa 32" television katsomista reilusti alle puolen metrin päästä. - meillä 2-3 m
... kirjoitti:
Se on "the best seat-to-screen distance", eli paras katseluetäisyys, ei minimi. Jokaisella varmaan on omat suosituksensa, mutta THX:llä nämä asiat varmasti tiedetään keskiverto-einoa paremmin, joten otin sen esimerkiksi.
Esim. Tennispalatsi 1:ssä (900" valkokangas) tuolla kaavalla laskettuna ideaali katseluetäisyys olisi 27m, eli suunnilleen salin keskellä. Eturivin paikat ovat 10 metrin päässä valkokankaasta, mikä vastaa 32" television katsomista reilusti alle puolen metrin päästä.Olisiko sitä 32 tuuman televisiota sitten mukava katsoa puolen metrin päästä?
Tai metrinkään päästä, vaikka se olisikin paras?
Minusta 2-3 metriä tuntuu sopivalta. Sohva on meillä niin, että kun nojaa taakse, kuva on 3 metrin päässä ja sohvan etureunalla istuessa esim. jotain iltapalaa syödessä kuva on n. 2 metrin päässä. Joskus joissakin ohjelmiessa huomaa SD-tarkkuisen tv-lähetyksen virheet, joten pakko on istua kauempana (esim. suttuisia ovat välillä yhdessä tanssiohjelmassa joidenkin kasvot tai puutarhaohjelmassa puiden ja kasvien lehdet). Ja sieltä sohvalta 2-3 metrin päästä on aika tarkkaan yhtä hyvät katseluolosuhteet kahdelle tai kolmellekin katsojalle, kun kukaan ei mene istumaan heti tv:n eteen puolen metrin päähän.
- vikilii.
tässä vielä kaikkitietävän wikipedian mielipide katseluetäisyyteen
http://en.wikipedia.org/wiki/Optimum_HDTV_viewing_distance - vikilii.
sonyn suositukset vielä, kun kerran on Sonysta kyse.
http://www.sony.co.uk/article/id/1212656565170
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2004403
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!452051- 631723
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi1331373Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3581347Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss93969SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä26933Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse10899Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte170828Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9186706