Hei!
Haluaisin tietoja Schipperkestä! Olen harkinnut itselleni jo monen montaa rotua paimenista kääpiörotuihin ja nyt törmäsin Schipperkeen jossa on molempia. Pienuutta ja paimenta.
Heti alkuun haluan kysyä tärkeimmät:
Voiko schipperken ottaa kerrostaloon? Kokemuksia?
Onko sillä haukkuherkkyyttä?
Kuinka helposti vartioimisviettiä pystyy koulutuksella hillitsemään?
Tulevatko miten toimeen muiden koirien kanssa? Voisiko esimerkiksi ottaa huoletta kaksi urosta samaan talouteen?
Onko tässäkin rodussa narttu urosta helpompi?
Onko koiralla taipumusta dominointiin?
Kuulisin todella mielelläni porukan kokemuksia ihan yleisesti tästä rodusta :)
Schipperke!
5
5033
Vastaukset
- kkallio
Eikö kenelläkään ole mitään tietoa kyseisestä rodusta?
- teppanainen
saisi jonkinlaista kuvaa erilaisista skipeistä, tai voit mennä näyttelyihin (esim. 29.8 Kääpiökoirien erikoisnäyttely /Kaivopuisto, Helsinki) joissa joku ehtii varmasti muutaman sanan vaihtamaan kehän laidalla koirastaan. Käy Schipperkekerhon nettisivuilla lukemassa myös uusi rotumääritelmä. Pähkinänkuoressa: Skipi on vilkas ja utelias, todella oppivainen. Vaatii hyvän sosiaalistamisen -kuten mikä tahansa koira, että sen kanssa on kiva kulkea ihmisten ilmoilla. Paimentyyppisenä (Suomessa tosin lähinnä seura/agility/näyttelykoira) omaa jonkin verran itsenäistä työskentelytaipumusta joten jos tottelevaisuus/tapakoulutus on vajavaista, saattaa skipi tehdä joissain tilanteissa omia todella nopeita "päätöksiä" ja salamana siirtyy tekemään jotain ei ehkä niin fiksua. Toisaalta edelleen paimen ja -seurakoirataustaisena haluaa lähtökohtaisesti olla kontaktissa ja tehdä asioita yhdessä.
- laivakoirallinen
Mulla on schipperke!
Schipperkeistä (kuten koirista yleensä) kaikki on erilaisia yksilöitä ja luonteita! Itselläni on ollut kaksi aika vastakohtaista yksilöä. Näitä erilaisia schipperkejä yhdistää itsevarmuus, päättäväisyys, rakkaus omistajaansa mutta välinpitämättömyys muita ihmisiä kohtaan, uteliaisuus, ketteryys sekä halu ilmoittaa ympäristön häiriötekijöistä. Eroja olen löytänyt vilkkaudessa, hallitsevuudessa ja mukavuudenhalussa. Toisin sanoen schipperke voi olla esimerkiksi hyvin rauhallinen, mukavuudenhaluinen tai sitten erittäin itsepäinen adhd-tapaus, ja tietysti kaikkea siltä väliltä. Näitä eroja kasvattaja näkee pennuissa ja auttaa valitsemaan ostajalle sopivimman.
Kerrostalossa on asuttu, ihan ok. Turha haukku vaan pitää opettaa pois heti pikkupentuna. Ja rauhallinen yksinolo. Haukkuherkkyyttä on ja ei, vahtikoiruus on skipun taustalla ja se ilmoittaa esim. kolauksista. Kannattaa opettaa, että esim. "riittää" tarkoittaa hiljenemistä välittömästi. Oma skippeni haukkuu todella vähän.
Mulla on parhaillaan kaksi uroskoiraa, ei ongelmia. Ajattelen niin, että koirien pitää ymmärtää ja hyväksyä se, että minä päätän yhteisistä asioista, keskinäiset välinsä selvittäkööt itse. Schipperke voi olla hyvinkin dominoiva, mun 5-kiloinen schipperkeni pomottaa 20-kiloista kaveriaan epäröimättä, ja varmasti pomottaisi minuakin jos saisi mahdollisuuden. Kahden uroksen yhteensopivuudessa taas muistetaan yksilölliset erot... Eläinten kanssa ei voi koskaan mennä takuuseen, pohjimmiltaan ne on kuitenkin eläimiä ja toimii paljon viettiensä varassa.
Nartuista mulla ei ole kokemusta mutta kuulemma ne voi olla helpompia. Schipperke voi olla tosi ihana ja helppo, tai sitten toisesta ääripäästä yksilö, jonka kanssa saa vääntää monet tahtojen taistot ennenkuin se hyväksyy että sen on toteltava, suostuttava kynnen leikkuuseen jne. Mulla on vähän sellainen fiilis et itsepäisyys on yleisempää. Uros voi protestoida ja merkata sisälle - raivostuttavinta ikinä!! Schipperken kanssa pitää olla jämäkkä ja itsevarma. Pienellä (mielettömän söpöllä nappisilmäisellä) pennullakin voi olla iso ego.
Paljon kärsivällisyyttä ja huumorintajua toivon tällaisen ihanan koiran omistajalle!
Jos on hankkimassa schipperkeä, kannattaa kysyä kasvattajalta epilepsiasta. Se on tosi yleistä.- ottovilionni
löytyy täältä...eikä suinkaan vain pahassa mielessä. Meillä sipukka-uros 7v , leikattu ysikilonen ukkeli...Todellakin rakastettava/raivostuttava välillä...kaksi muutakin koiraa kotoo löytyy ja kissa.Luonne, pysyy pihalla, haukkuu aika herkästi, kerrostalossakin viihtyy. Välillä seurallinen, yksinkin viihtyy, merkkailee sisälle joskus...laaja skaala itsensä ilmaisuun, lelufriikki, pesu ja pukeminen onnistuu aikast helposti. Kova vahtimaan, autoa,kotia,mökkiä ym... vieraat siedetään , mutta ei saa koskea ! Oman perheen koira !
tehokas pakkaus kaikin puolin, kompaktissa koossa
- Anonyymi
Ööööölö
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun503354Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5512077Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si841956Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171950- 201588
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431528- 281386
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901349Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1281297KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar481220