nirso kissa

auttakaaa

meillä on tasan 2v leikattu siperiankissauros. ulkoilee hihnassa, mutta pääsee aina silloin tällöin karkailemaan ;D ongelma on että se on erittäin nirso, tykkää ihan hulluja seistä, mutta siitä kun ei saa paljoa rasvaa eikä muutenkaan sitä saisi antaa montaa kertaa viikossa.. pussi/purkkiruokia on kokeiltu, syö joskus, mutta 9/10 jättää syömättä tai syö liemen. myös sydäntä saa jonkun verran, sekin menee aina silloin tällöin, mutta kissa on jo 2v ja painaa vasta 4kg kun täysin samanikäinen sisko painoi tasan vuosi sitten 4kg, niin alkoi vähän mietityttää että pitäisi saada syömään... Hyvältä se muuten näyttää, karva kiiltää, kylkiluut tuntuu sopivasti, luut ei törrötä ym.. Mutta olisi kiva saada apua kun aina menee rahat hukkaan kun pitää heittää kaikki pois ..

5

312

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • cattikatti

      ongelma täällä... Kissa on yli vuoden ikäinen naaras, pienikokoinen ja siro ehkä muutenkin, mutta ei tunnu terveeltä että on niin luikku.

      Miten sen saisi tosiaan syömään kunnolla? Olen antanut sille kaksi kertaa päivässä märkäruokaa, ja pari kertaa raksuja kourallisen siinä välissä. Olen ruvennut vähentämään raksuja, jotta märkäruoka maistuisi paremmin. Raksut se syö kaikki, mutta märkäruuista lipitetään pitkälti vain liemet ja hyytelöt. Olen kokeillut laadukkaita ja hyvin lihapitoisia purkkeja, ja niistä ehkä maistetaan lihaakin, mutta yleensä aina jää suuri osa kuppiin. Siitä huolimatta että puolitan annoksen. Turhauttaa kun menee rahaa ja ruokaa hukkaan! Tuntuu myös oudolle lukea ruokapusseista, että suositeltu määrä täysikasvuiselle kissalle olisi kolme pussia päivässä. Hirveä määrä, en voisi ikinä kuvitella että meidän kissa söisi sellaisen määrän päivässä.

      Katkaravut ovat sen herkkua, ja epätoivossani annoin sille yhteen aikaan sitten niitä joka päivä, vaikka ei pitäisi. Mutta kun se ainakin syö ne! Jos meillä on leikkelettä, annan muutaman siivun, ja niitäkin se tykkää popsia ainakin joitakin laatuja. Sitä ei kuitenkaan ole meillä usein tarjottavana. Raakaa lihaa olen yrittänyt syöttää, kanasuikaleita ja naudan jauhelihaa, mutta ei niihin kosketa, vaikka muutamaan otteeseen olen tyrkyttänyt ja ottanut kaikki raksutkin pois joksikin aikaa. Kananmunan keltuaistakin olen koittanut, ei kelpaa. Kannattaisiko kypsentää lihat, jos se sitten söisi? Tiedän että raaka on parempi, mutta olisiko kypsä silti parempi kuin ei ollenkaan?

      Elääkö se sitten terveenä hyytelöllä, raksuilla(vitamiinipitoisia) ja katkaravuilla..? En tiedä mitä muuta keksisin. Ulkonakaan se ei metsästä, kun on hihnassa. Ötököitä kyllä syö kun saa kiinni.

      • nirsous pois

        meillä on jo viiden vanha leikattu narttu joka on erittäin kranttu tapaus...
        kun antaa märkäruokaa jossa on kastia niin kastit katoo mut muu jää.. joten meillä auttaa tylysti se että annetaan kissan olla sit nälissään jos ei tarjottu ruoka kelpaa... kyllä se sitten on aina kupin tyhjäks syöny ku nälkä tullu tarpeeks isoks...

        siihen leikkiin ei koskaan pidä lähteä et jos kissa ei jotain syö heti niin sitten annetaan sen herkkua.. EI!!! kyllä kissa pärjää pelkällä vedelläkin... ja aina kun ruokaa kerjää niin antaa sitä mitä on kupissa... ei kissa itteään nälkään tapa... :)


      • kissa__
        nirsous pois kirjoitti:

        meillä on jo viiden vanha leikattu narttu joka on erittäin kranttu tapaus...
        kun antaa märkäruokaa jossa on kastia niin kastit katoo mut muu jää.. joten meillä auttaa tylysti se että annetaan kissan olla sit nälissään jos ei tarjottu ruoka kelpaa... kyllä se sitten on aina kupin tyhjäks syöny ku nälkä tullu tarpeeks isoks...

        siihen leikkiin ei koskaan pidä lähteä et jos kissa ei jotain syö heti niin sitten annetaan sen herkkua.. EI!!! kyllä kissa pärjää pelkällä vedelläkin... ja aina kun ruokaa kerjää niin antaa sitä mitä on kupissa... ei kissa itteään nälkään tapa... :)

        Ja mahdollinen raksubaari kiinni kun tarjolla on märkää! Eikä anneta niitä takaisin useampaan tuntiin. Esim. meillä annetaan ruoka illalla, otan raksut pois ja annan takaisin vasta aamulla.


      • nirsous pois
        kissa__ kirjoitti:

        Ja mahdollinen raksubaari kiinni kun tarjolla on märkää! Eikä anneta niitä takaisin useampaan tuntiin. Esim. meillä annetaan ruoka illalla, otan raksut pois ja annan takaisin vasta aamulla.

        mä oon välillä pitäny raksutkin poissa muutaman päivän... jos ei märkäruoka kelpaa niin ei kelpaa raksutkaan sitten....


    • sama urakka täällä

      - raksut pois, kokonaan ja jos niitä myöhemmin antaa taloudellisista syistä, niin pieni annos yhdellä ruokailulla ja ylijäämä pois. Raksuja täytyy syödä vähemmän eivätkä ne haise kissan nenään pahalta niin helposti, joten raksuilla elämään tottuneelle kissalle vatsan täyttäminen märkäruualle on kova opettelun paikka.

      - ruoka-ajat, kolme kertaa päivässä, ei aina kupissa seisovaa ruokaa

      - kannattaa lukea märkäruokien tuoteselosteet sekä haistaa ruokaa itse. Osa ruuista on ihan kirjaimellisesti paskaa ja kissalla on hyvin herkkä hajuaisti. Varsinaiset lihapitoiset ruuat, Almo Nature, Porta, Cosma jne eivät käy ainoaksi ravinnoksi, mutta niitä voi aina ajoittain antaa. Purkkiruokaan voi sekoittaa kissan herkkuja, katkarapua, tuoretta lihaa tai vaikkapa kissanminttunappeja. Kissalla kannattaa pitää koko ajan kierrossa ainakin viittä eri märkäruokamakua, mutta tarjota aina samoja ruokia koko ajan eikä vaihtaa koko palettia kerralla.

      - Sinnikkyys palkitaan eli jos viikonkin tarjoaa samaa ruokaa joka aterialla, niin kyllä se kissa lopulta nöyrtyy ja alkaa syömään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      162
      5770
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      189
      3858
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      141
      3462
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      39
      3250
    5. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      13
      3079
    6. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2806
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      61
      2353
    8. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      237
      2289
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      24
      2280
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      95
      1883
    Aihe