Haimatulehdus

hampaanjäljet sormis

Onkos jonkun kisuli sairastanut haimatulehduksen tai on yleensäkin haiman vajaatoiminta? Annoitteko raakaa haimaa ruuaksi vaiko jauhetta? Voiko sian haimaa kypsentää ilman että entsyymit tuhoutuvat?Täällä tarvittaisiin kipeästi vinkkejä, miten saa ronkelille katille sian haimaa kitusiin ilman pinsettejä ja hitonmoista tappelua...ei olla meinaa kohta enää kamuja, mikäli tää haiman syöttö on lopun elämän ruokavalio..

2

521

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eli meillä on yksi haiman vajaatoiminnasta kärsivä koira. Hoitona juuri tuon pakastetun sian haiman käyttö. Haima vielä tulisi antaa joko jäisenä tai vain vähän sulaneena. Sitä ei saa täysin sulattaa eikä kypsentää. Mikä on kissalle ohjeellinen annostus haimaa? Koiralla se on 50 g per sapuska. Voisin kuvitella, että kissalle saa tuon jauheen sekoitettua ruokaan jolloin ei tarvitsisi taistella joka ikinen ruokinta kerta.

      • minä edelleen

        Tänäaamuna sain kattendaalin ihan itse syömään sitä haimaa, kun sekoitin sitä maksalaatikkoon :) jeeee!
        Meille tohtori sanoi että n. 50g pvässä kissalle. Näppituntumalla mä sitä laitan koska en omista sellaista vaakaa jolla sais mitattua. Tohtori antoi vinkin, että jotkut ovat pakastaneet sitä jääpalarasiaan ja antaneet kissalle pari palaa. Sen mielikuvan perusteella annoin, että lautaselle tulisi suurinpiirtein sen verran.
        Voi sen haiman ottaa edellisenä päivänä sulamaan, ja antaa seuraavana pvänäkin vielä. Näin luin netin eläinsivuilta, jotka olivat siis ihan ammattilaisen tekemiä. Varmasti siinä jäisessä on 100% entsyymipitoisuus, mutta eipä tuo haittaa jos kissa nyt sen sitten itse suostuu syömään eikä ihan kaikki entsyymit ole tallella. Kunhan jotain. Kiitos sulle vastauksesta...toi kypsennysjuttu on hyvä tietää, kun mirri söis kaiken mielummin lämmitettynä mutta meni se nälkäisen yön jälkeen näemmä ihan kylmänäkin :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      191
      1304
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      122
      1128
    3. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      48
      854
    4. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      70
      850
    5. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      780
    6. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      50
      725
    7. Kuinka hyvin tunnet mut?

      Kerro musta mies jotain.
      Ikävä
      33
      692
    8. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      60
      689
    9. Hakeudu hoitoon.

      En oo kiinnostunut susta.
      Ikävä
      50
      665
    10. Nainen, mitä ajattelet minusta?

      Mitä tuntemuksia saan aikaan sinussa? :/
      Ikävä
      52
      657
    Aihe