Tuttavapariskunnalle jossa äiti on Suomalainen ja isä Nigerialainen (Igbo) syntyi poika ja hänelle tehtiin ympärileikkaus, miksi ihmeessä? Ei viitsi alkaa kyselemään heiltä itseltään. Ilmeisesti ihan normaalia noissa piireissä vaikka mies onkin Kristitty.
Miksi igbot ympärileikkaa pojat
3
814
Vastaukset
- 15
Suomen lakien mukaan uskonnollinen ympärileikaus on rikos. Tee ilmoitus.
- MusliminainenTurusta
Korkein oikeus on tehnyt päätöksen jonka mukaan ympärileikkaus ei ole rikos, huomioitava on että tekijä on lääkäri ja tekotapa on turvallinen ja hygieeninen.
- pojanäiti.
Länsi-Afrikan maissa kaikki pojat ympärileikataan oli sitten muslimi, kristitty tai jokin muu. On osa alueen kulttuuria. Toisaalta myös ihan käytännön syystä.
Vasta kuukausi sitten kävin Ghanassa mieheni ja 1½-vuotiaan poikamme kanssa. Poikaamme ei ole ympärileikattu. Pienen pojan esinahkaahan ei ole tarkoitus vetää taakse pestessä vaan "paikka pitää itsensä puhtaana" - no ei pidä paikkaansa!
35 asteen helteessä, kosteassa ilmastossa, vaikka kuinka pesi ja kylpi niin kyllä haisi pienen pojan pippeli PAHALLE! Siis ihan niin pahalle, että olin jo viemässä sairaalaan josko siellä on jokin bakteeri tai muuten vaan ässehtinyt niin että tulee pian ihottumaa ja on kipeä. Näin siitäkin huolimatta, että yritin huljuttaa pojan jalkoväliä runsaalla vedellä ja saippualla useaan kertaan päivässä.
Suomessa ympärileikkausta ei tarvitse samasta syystä suorittaa, täällä kun ei ole muutamaa päivää pitempiä yli 35 asteen helteitä ja kosteaa ilmastoa. Kuitenkin jos perhe aikoo asua jossain vaiheessa Afrikassa niin ympärileikkaus kannattaa tehdä jos lapsi on pieni siellä asuessa. Isompi lapsi pystyy hyvin pitämään jalkovälinsä puhtaana esinahkoineen.
Tähän vielä omalta osaltani lisään, ettemme aio tulevaisuudessakaan ympärileikkauttaa poikaamme, vaan opetamme hänet pitämään hyvää huolta henkilökohtaisesta hygieniastaan. Pidemmäksi aikaa Ghaanaan muutamme vasta pojan ollessa niin iso että riittävä peseytyminen onistuu omatoimisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 951782
Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr2371667- 911373
Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!661032Aika usein mietin sitä
Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t46931- 47928
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman38918Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !
Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si9914- 46872
IS Viikonloppu 26.-27.4.2025
Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika37849