Nöffi-probleema

_inka

Asun kerrostalon 3. kerroksessa, eikä meillä ole hissiä.
Tiedän että en voi ottaa nöffipentua kerrostaloon lonkkavikojen takia, koska ensimmäinen vuosi on kaikista ratkaisevin koiran lonkkien kannalta.

Mutta alkoi sitten mietityttämään, että olisiko mahdotonta ottaa aikuinen A/A lonkkainen nöffi kerrostaloon.
vai olisiko se mahdoton ajatus? :/

3

1027

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joo o

      Aikuinen Nöffi hyvillä lonkilla varustettuna voi kyllä asua hissittömässä kerrostalossakin, tosin tuo 3. kerros kuulostaa jo aika pitkältä matkalta.. Ja entäs kun tämä aikuinen Nöffi vanhenee, silloin koiran lonkat yleensä huononevat jossain vaiheessa ja rappujen kävelystä tulee aivan liian vaikeaa..

      Itselläni on 8 vuotias Nöffi nyt, jonka kanssa alunperin asuin rivitalossa, mutta nykyään olemme muuttaneet hissittömään kerrostaloon, jonka ekassa kerroksessa asumme, eli muutamia portaita on Nöffin käveltävä ja hyvin on mennyt, mutta tosiaan tuo 3 kerros kuulostaa jo pitkältä Nöffille..

    • Keerpo

      Hei!Oletkos jo päättänyt nöffin hankinnan suhteen?

    • erikaaa

      Tuo 3 kerrosta kuulostaa liian pitkältä, kun miettii että koira pitää käyttää monesti päivässä ulkona.Ja tosiaan niin kuin on aikasemmin jo sanottu koira vanhenee, eli oma mielipiteeni on ei. Ehkäpä muutat joskus rivitaloon,omakotitaloon tai hissilliseen kerrostaloon silloin olisi jo parempi tilanne!(:

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      365
      2138
    2. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      57
      1598
    3. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      155
      1210
    4. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      277
      1159
    5. Voisiko olla jopa niin

      Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal
      Ikävä
      67
      939
    6. Pystyisitkö ottamaan kaivattuasi

      Elämääsi miten pian
      Ikävä
      86
      915
    7. Varkaita kuhmossa

      Miksi kuhmolaiset ei tee mitään varkaille ja huumehörhöille, teloittaa pitäisi kaikki.
      Kuhmo
      33
      873
    8. Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota

      2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-
      Maailman menoa
      112
      850
    9. Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."

      Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks
      Suomalaiset julkkikset
      11
      847
    10. K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."

      Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali
      Suomalaiset julkkikset
      8
      826
    Aihe