Melkein kosinta

?

Luulen, että minua on melkein kosittu, mutta tilanne kehkeytyi lähinnä koomiseksi, joten kysymystä ei koskaan esitetty. Tapailemani mies pyysi minut kävelylle, mikä oli hyvin epätyypillistä. Ajattelin asiaa lähinnä liikunnalliselta kannalta, oli maaliskuu pahin rospuuttokeli, joten puin tuulipuvun. :) Kävelimme vanhaan kaupunginpuistoon, jossa mies yritti johdattaa minut vanhaan huvimajaan, edusta oli kuitenkin jäinen ja liukas, aikani suditeltuani kommentoin muistaakseni jotain huvimajan kunnosta ja puiden kasvamisesta järvinäkymän eteen. Hän yritti johdattaa keskustelue seuraavaan kesään, mikä oli kummallista koska emme yleensä puhuneet tulevista, mitä nyt edellisellä kerralla mainitsin todennäköisesti muuttavani toiselle paikkakunnalle kohta puoliin. Sitten jatkoimme kävelyä ja hän esitteli minulle jotain vanhaa rakennusta, jonka aikoi hankkia. Kommentoin rakennuksen heikkoa kuntoa ja tarvetta tehdä remonttiarvio, loppumatkan hän olikin melko hiljainen, tosin pysähtyi vielä kaarisillalle, sorsien ruokintapaikalle, jossa juttelin niitä näitä sorsista paikalle sattuneen tädin kanssa. Päästyämme asuntoni kohdalle mies ei tullut luokseni, vaan lähti kotiinsa.

3

1133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hömmf

      eikä edes melkein. Naimisiin meno on niin iso asia, ettei kukaan takuulla jätä kosimatta sen takia, että huvimajaan jotava tie on jäinen, joku täti ruokkii sorsia tai että joku vanha talo on huonossa kunnossa.

    • ei se ollut

      Mies sai matkan aikana paljon tietoa sinusta.

      Ei se ollut melkein kosinta.

    • talosta kyse

      Voihan olla, että mies halusi vaan näyttää sinulle taloa? Siksi halusi lähteä kävelylle. Hän ajatteli, että olet siitä yhtä tohkeissaan kuin sinäkin ja lyttäsit sitten hänen innostuksensa. Ehkä hän haaveili jopa, että muutatte taloon yhdessä. Tuosta nyt ei voi voi kyllä päätellä, että mies suunnitteli kosivansa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      108
      4876
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3972
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      213
      3886
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2275
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      80
      1987
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1386
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1364
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      171
      1361
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      585
      1269
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1145
    Aihe