Hei
Olin osallisena muutama vuosi sitten moottoripyörä onnettomuudessa missä loukkasin käteni pahasti (kyynärnivelen kohdalta poikki ja murtui 5 osaan, korjattiin ruuveilla ja levyillä) sekä oikeanpuolen rintakehän aina olkapään etupuolelta navan korkeudelle missä oli syviä viiltohaavoja jotka korjattiin tikkaamalla. Nyt onnettomuudesta on kulunut 3 vuotta. Henkisesti ja fyysisesti olen kunnossa mukaan luettuna käsi. Nyt vakuutusyhtiö tarjoutui korvaamaan kosmeettiset näkyvät vauriot kehostani, mikä sinänsä on todella hyvä homma. Arpia on kaulan kohdalta kaksi 10cm pitkää ja 2-3cm leveää viiltoarpea, rinnan alapuolella on 15cm pitkä noin 1cm leveä viiltoarpi ja navan korkeudella noin 10cm leveä ja 0.5cm pitkä viiltoarpi kaikki nämä siis oikealla puolella kehoa. Kysymys kuuluu osaako kukaan arvioida nuiden tietojen perusteella paljonko vakuutus olisi minulle valmis maksamaan varioista.
Ps. En voi kulkea koskaan kesähelteellä pihallani ilman paitaa pelottamatta naapurin lapsia.
Suuri kiitos sille joka osaisi auttaa.
Arpikudos
5
1163
Vastaukset
- Rami Pussinen
Sattui, kun olin SPR:llä kierrätystyöntekijänä. Rupesin leikkaamaan 1 paidasta (rasselitavaraa) nappia ja sitten sakset lipsahtivat sormeeni. Muistan vieläkin miten sitä jomotti. Nyt nivelen kohdalla on siis jänteeseen asti arpikudosta, mutta itse nivel kyllä toimii "on kunnossa". Asia hoitui siis 2 tikillä.
- äiti kolmelle
En osaa vastata kysymyksiisi, mutta viestisi on jo senverran vanha, että asia ei ehkä ole enään ajankohtainen. Haluaisin kuitenkin kysellä vähän tuosta sinun kädestäsi. Minulla on siinä mielessä vähän samalainen tilanne, että lapsuuden onnettomuuden jäljiltä kädessäni on vieläkin virheasentoa. Eikä sitä enään paremmaksi saadakaan. Minun tapauksesta on tosin jo yli 30 vuotta aikaa, eli kovin tuoreesta onnettomuudesta ei ole kyse.
Minun käsi aikoinaan jätettiin tyksissä aivan järjettömään asentoon, ja virheellistä nivelkulmaa yritettiin parantaa alkuvuonna. Minulle laitettiin käteen myös rautalevy ja ruuveja. Niitä ei oteta pois. Mites sulla? Onko sulla jätetty ne sinne käteen? Olen miettinyt, että mahtaakohan ne alkaa vaivaamaan. Minulla on vähän kipuja kädessä, ja painaessa arven ympäristö on arka.
Onko sinulla missään tilanteessa kipua tai arkuutta? Onko sinulle jäänyt vajausta ojennukseen tai koukistukseen? Kertoisitko hieman kolarista? Miten se tapahtui? Minun tapahtui niin, että hoitaja antoi luvan minulle mennä yläkertaan, jonka lattia ei ollut vielä valmis?
Toivottavasti kätesi saatiin riittävän hyvään asentoon, että ei käynyt, niinkuin minulla, että järkyttävän asennon seurauksena nivelessäni on nivelrikko vaikka en ole lähelläkään vielä 40 vuottakaan.- Rami Pussinen
E-A. 2:sella tuli aika hyvin tietoa niistäkin virheasennoista. Mutta eteen tulee sellainen tilanne niin sitä, jolle näin on sattunut autetaan siten, että virheasento korjataan vetämällä. Tosin se autettava huutaa ihan SAMPERISTI siinä vaiheessa. Mutta tämän jälkeen se helpotta. Sormeni parani ihan hyvin, eikä se ole kipeäkään. Se ei nimittäin ollut virheasennossa.
- äiti kolmelle
Täällä nämä vastaukset heittelehtii ihan eri kohtiin kuin on tarkoitus. Eli kysymykseni oli sinulle, nimimerkillä kukatietaa. Kiitos myös Rami Pussiselle vastauksista.
- risa781
Vakuutus korvaa varmasti tuon vaateen
-on voimassa tuollaisne tapahtuma-aikana
- korvaus on realistinen
- vammoista on lääkärin arviot
- hoitokuluarvio
toisekseen vakuutuksia on erilaisia:vapaa-ajan vakuutus, tapaturmavakuutus, työntekijän vakuutus jne. potilaan vakuutus jne.Ota selvää vakuutusyhtiöstäsi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1701093
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132857- 84793
- 51738
Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55539Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä294525Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?37521Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t215479- 49477
Kalle irtisanoutui
Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin53464