Muistan nähneeni kyseisestä henkilöstä jonkinlaisen tv-haastattelun.Olisiko peräti saanut tunnustusta taiteestaan..?
Eli kyseinen nainen tekee omakuviaan, joissa hänellä on hieman liioiteltu nenä (sikamaisesti pystyssä).Teokset ovat erittäin suuria ja yksityiskohtaisia.
Toivottavasti joku tajuaa ketä tarkoitan.Auttakkee! :)
Kuka on tämä mahtavia kuvia tekevä naistaiteilija!?!!
2
518
Vastaukset
- Ilon Laulaja
Olisikohan se STIINA SAARISTO?
Stiina Saariston teoksissa toistuvat tytön kasvaminen aikuiseksi naiseksi ja häneen kohdistetut odotukset ja vaatimukset. Saariston lihalliset, tyttömäisiin rooliasuihin pukeutuneet naiset osaavat tosin itsekin vaatia. Nämä lapsiaikuiset tai aikuislapset näyttävät yllätetyiltä tai myrtyneiltä. He ovat tyytymättömiä kulutusyhteiskunnan prinsessoja, vaikka olisivat saaneet kaikki maailman lelut ympärilleen.
Stereotyyppiset kauneuskäsitykset saavat kyytiä Saariston pikkutarkasti kuvaamissa groteskeissa ilmeissä ja vartalon muodoissa. Riippurinnat, kädet, jalat ja rypyt ovat liioiteltuja. Taiteilija käyttää mallina itseään ja kutsuu teoksiaan karikatyyrisiksi omakuviksi. Hän työstää niissä omia tunteitaan ja kipeitä kokemuksiaan. Kuvat haastavat myös laajemmin yhteiskunnan arvokysymykset, valta-asetelmat ja sukupuoliroolit, jotka käsitellään mustan huumorin keinoin.
Saaristo on maalannut naisia koko 2000-luvun. Viime vuosina hän on siirtynyt suurikokoisiin väri- ja lyijykynäpiirroksiin. Maalaamisen apuna hänellä on pieni käsipeili. Jättimäinen kokonaisuus syntyy palapelinomaisesti vartalon yksityiskohtia yhdistelemällä. Valokuvantarkka työskentelytapa on hidas, ja kookkaiden teosten valmistuminen vie kuukausia, jopa vuosia.
Stiina Saaristo (s. 1976) on kotoisin Kiskosta. Hän asuu ja työskentelee Helsingissä. Hän on valmistunut Kuvataideakatemiasta vuonna 2005.
o kyseessä Meilahden taidemuseossa parhaikaa olevasta- Mirjami1967
Kiitos sinulle!Nyt löytyi oikea nimi oikealle taiteilijalle.Kiitos tuhannesti!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 937858
- 403782
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021896- 241210
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html321073Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,281013Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53837Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31792Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia10790Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa
1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄60749