""Hänen mukaansa atk-huolloihin miniläppäreitä tuodaan korjattavaksi esimerkiksi virusten, käyttöjärjestelmäongelmien ja kiintolevyjen rikkoutumisten vuoksi."
Eiköhän tämä ole pääasiassa niiden vanhojen Linux ja XP -läppäreiden ongelma. Uudemmat Windows 7 varustetut ovat huomattavasti turvallisempia, toimivampia ja hellempiä kiintolevyille uusitun käyttöjärjestelmän ansiosta."
http://yle.fi/alueet/perameri/2010/08/minilappari_on_kallis_huoltaa_1880282.html
Vaikka Linuxistit muuta yrittävät väittää että ihmiset eivät käytä Linuxia siksi etteivät he tiedä sen olemassaolosta niin todellinen syy on se että ihmisillä on niin negatiivinen kuva linuxista omien ja ystävien kokemusten kautta että sitä osataan karttaa!
Eiköhän tämä ole pääasiassa niiden vanhojen Linux ja XP -läppäreiden ongelma. Uudemmat Windows 7 varustetut ovat huomattavasti turvallisempia, toimivampia ja hellempiä kiintolevyille uusitun käyttöjärjestelmän ansiosta."
http://yle.fi/alueet/perameri/2010/08/minilappari_on_kallis_huoltaa_1880282.html
Vaikka Linuxistit muuta yrittävät väittää että ihmiset eivät käytä Linuxia siksi etteivät he tiedä sen olemassaolosta niin todellinen syy on se että ihmisillä on niin negatiivinen kuva linuxista omien ja ystävien kokemusten kautta että sitä osataan karttaa!
Vastaukset 30
Vanhimmat
"Eiköhän tämä ole pääasiassa niiden vanhojen Linux ja XP -läppäreiden ongelma"
Eip, tuo on windows-läppäreiden ongelma.
"ihmisillä on niin negatiivinen kuva linuxista omien ja ystävien kokemusten kautta"
Eip, ihmisillä on hyvin vähäinen käsitys linuxista tai sen olemassaolosta. Luonnollisesti sekä hyvät että huonot kokemukset heijastuvat lähiympäristöön.
Eip, ihmisillä on hyvin vähäinen käsitys linuxista tai sen olemassaolosta.
Ei ole sitten Profeettojen viestit menneet PERILLE, vaikka tälläkin aukeamalla on hihhulien huuhaata, vaikka kuinka paljon ja todennäköisesti ei ole LOPUSTA tietoakaan .....................
Huuhaa on huuhaa-palstalla, itse olen hvainnut hyvin vähän huuhaata linuxkäyttäjiltä, sen sijaan muutama windows-urpo pajattaa vain pelkkää huuhaata, joillakin jokainen lausekin on pelkkää huhaata mikä on aika surullista.
"Eip, ihmisillä on hyvin vähäinen käsitys linuxista tai sen olemassaolosta."
Kuis nyt näin? SIellä teillä helluntailinuxherätyksessä ylipappi M-Kar väittää, että koko maailma toimii Linuxilla ja nyt apupappi exergy väittää, että uskontoanne ei edes tunneta.
Tämä outoa on, tätä ymmärrä en!
Jaa tarkoitatko että Nenosen mamma ja Öllölän marttaseura valitsi tuon seiska starterin pistettäväksi mineihin ja soitteli sitten mikkikselle että pistäkääs nuorempina se seiska kun minä ja muuut martat valittiin se siihen?
Vai onkohan se sittenkin niinpäin että mikrosoft sen valinnan teki ja Nenosen mamma ja muut Öllölä martat vain ostavat sitä mitä kaupassa myydään. Microsoftin mukaanhan siellä ei saisi myydä muita kuin sen tuotteita ja tästä se on pyrkinyt pitämään tiukasti kiinni läpi vuosien.
Täytyy lähteä bauhausista hakemaan pehmeää kuparia että saan lopulta tisikipöydän toimintakuntoon, keksi jotain älykästä kerrottavaa sillä välin..
Nenosen mamma ja Öllölän marttaseura saa startteri miniin, niin johan on ihme jos ei Linux Apostolit ja Profeetat saa Linux rypistystä PÖYTÄKONEISIIN, vaan taitaa olla "tuotteessa" jotakin "pielessä", kun KANSAISET ei suostu Apostolien kutsuun ja ANOMISEEN ?
Pili Keits on kirjoittanut sellaisen fatwan, jossa määrätään,että ainoastaan Vintoosan käyttäjät pääsevät
taivaaseen.
"Pannuhuoneelle" hiiliä lapioimaan ................
Mikään muu ei ole pielessä kuin Microsoftin tapa toimia markknoilla eli FUD joka onneksi taitaa jo menettää merkitystään vähitellen. En muuten ole kuullut minkään apostolin kutsuvan tai anovan, ehkä sun päässä kuuluu jotain omia ääniä mitä muut eivät kuule?
Ainoa tuote mitä mainittu on Windows 7. Eli siinä on jotain pielessä.
Että Keitsi Jymäyttää siinäkin jengiä. Eli Vintoosaan langenneet joutuvatkin arinalle, jota Linuxistit pirullisesti
nauraen kuumentavat.
http://www.seiska.fi/
ja sama aller(gia) pyörittää tätä suoli24:ää.
Semmonen huomio on tehtävä että vaikka tälläkin palstalla useampi Linux-pastori päivitystää ja kirjoittelee teesejään niiin silti se on Windows ja Mac jonka ihmiset valitsevat.
hokasin, että Mac valitaan, Windowsiin tyydytään. Linuxiin myös päädytään myös pitkällisen harkinnan tuloksena... hittolainen sytytyslanka palaa...
Ei se ole palava sytytyslanka vaan omenasta kurkistava matonen joka oksentaa jutuillesi ;)
Valtaosa linuxien käyttäjistä ottaa ilmaisen, mikä todistaa sen tunnetun tosiasian, että järjen käyttö alkaa usein silloin kun rahat on vähissä.
Itse kyllä suosittelen edelleen Suse Enterprise Desktop 11:sta niille joille se sopii parhaiten. Eli web Flash Java office sähköposti ajanhallinta musiikinkuuntelu, mutta ei mokkulaa. Nykyisin mokkuloiden käyttö on niin laajaa ja pelaamisessa tuo on heikompi joten Suse on kokoajan selvästi enemmän niille ketkä hankkii koneen vain työntekoa varten.
ilmaista itseäni hieman epäselvästi. Siis Linux valitaan sellaisten humaniien, liberaalien ja tekniseen asiantemukseeen seikkoihin perustuvan harkinnan tuloksena, joita täällä ei paljon kannata enempää valoittaa, koska se kuitenkaan mene enemmistölle jakeluun. Ja jos valoittaisin, minut tuomittaisiin välittömästi kerettiläisyydestä. Omppufirman tuote taas kannattaa valita ainoastaan sen takia, ettei M$:n tuotteisiin tarvitsisi sekaantua.
Ei kukaan valitse mitään Linuxia vaan käyttöjärjestelmän. Nykyisin Ubuntu valitaan vanhoihin Windows XP ja Windows Vistan kuluttajamalleihin uudelleenasennuksen yhteydessä siksi, koska Windows 7 tulee niin kalliiksi.
Harvoinpa kuitenkaan valitaan yhtään mitään Linuxia Windowsin tilalle, piraatti-Winukka otetaan ennemmin. Fakta.
Minä en valinnut linuxia kylläkään sen vuoksi ettei olisi massia vaan siksi että lopulta tajusin sen olevan windowsia parempi.
Tähän mennessä kukaan ei ole valinnut piraattia kun olen asennuksia tehnyt.
Matti... *pärrrrrrrr......katshink* Maailmassa on muitakin ihmisiä kuin sinä.
Entä nämä kymmenet asennukset mitä olen tehnyt muille ihmisille kuin itselle?
älä puhu kuin minä eli otsikoi "mattia" muuten höyry-hourimo arvaa että me, faabio ja exergy, ovat yksi ja sama henkilö. Ethän pliis tai en anna tänään iltakaljaa ja syön voileivätkin yksin.
Eivät nekään riitä muuttamaan kokonaisukuvaa, Windowsit ovat suosituimpia näissä IBM PC-tyypisissä koneissa (sanotaan näin kun näyt muuten vääntävän digiboksit, mikroaaltouunit yms. mukaan) ja toisena listalla on piraattiversiot niistä.
kumman listan windowsversiota mahdat käyttää?
Mutta kaikilla ei ole "massin täytettä" joten seuraava temppu on siirtyä hihhulien käyttikseen ja alkaa "kehumaan" windowsin erinomaisuutta ! heko heko to U ....................
poitsu, 16keuroo menny tänä kesänä remonttiin joten kyllä kukkaro on aika tyhjä, kieltämättä. Olisin tietenkin halutessani voinut ostella nuo windowsit silloin kun vielä oli "massi täynnä" mutta kun ei huvita niin ei huvita. Linux toimii eikä syytä ostella jotain epäonnistuneita käyttiksiä vaan ole.
Sillä, kyllä Linuxsella saa samat temput tehtyä kun jollakin toisellakin käyttiksellä ja minun vähäiset hommelit onnistuu jopa tällä Windows seiskallakin joten kuten, siis jokaiselle mieleinen rypistys, on se sitten windows tai maailman paras linux, jota käytetään 100%,sesti ympäri maailmaa, kuten M-Kar sitä mainostaa, joskaan hän ei usko, että linux käyttistä on ja linkissä hänen väitelmä linux systeemistä...........
http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/9242295/45270353
Vielä "keuloille", sillä aloittaja kirjoitti aistikkaasti "johdannon" ja olen samaa mieltä seiskasta ja sen toiminnasta !