Tulipa tässä kohennettua kotimaan matkailutasetta ja kierrettyä Suomea ristiin rastiin. Katsastettiin niin Järvi-Suomi kuin Lapin hiihtokeskukset.
Huono palvelu yhdistää kaikkia Suomen palveluyrityksiä, poikkeuksena golfkentät joista varsinkin Tahkolla ja Levillä palvelu oli erittäin ystävällistä.
Lapissa ei kesällä ruuhkaa ollut ja silti joissain paikoin asenne asiakaspalveluun oli kuin Helsingin keskustassa. Ruokaa sai odottaa ja tarjoilijoiden hymyssä on paljon toivomisen varaa.
Kohtalainen järkytys oli hiihtokeskusten siisteys kesäaikaan varsinkin Ylläksen molemmat puolet olivat enemmän maansiirtotöiden jäljiltä kuin tunturivaellukseen houkuttelevia. Kamalaa !!! Voisi SHKY:n jäsenet ottaa yhdeksi perusteeksi Vuoden Hiihtokeskusta valittaessa ympäristöajattelun. Ylläksen hotellien ympäristöt olivat kesällä hirvittäviä verrattuna vaikka Järvi-Suomen vastaaviin tai lomakyliin.
Ei kumma, ettei Lapin kesämatkailua saada nousuun kun hiihtokeskusten ajattelu loppuu siihen kun lumi sulaa. Joku alamäkiajo jossain louhikossa ja soran keskellä kuten Iso-Ylläksellä ei paljon houkuttele, verrattuna Levin hoidettuihin rinteisiin.
Ainakin tämän lyhyen otoksen perusteella, Levi Lapista, ilman tuota kauheata hotellihirvitystä huipulla ja Järvi-Suomesta Tahko ja Savonlinna ovat ykkösmestoja. Linnanmäki ja Särkänniemi ovat ykkösvarmoja kaikin puolin ja lapset viihtyy.
Kiitos Kuopion hotelleille ja ravintoloillle hyvästä palvelusta, erityisesti Vanhalle Satamalle.
Lähimatkailu
Rahat kotimaahan
1
374
Vastaukset 1
- tuota tuota
Rukalla tankkaamassa kesällä. Siellä oli kyllä mahtava meno ja loistavat mökit ja huiput maisemat ja kauniita naisia. Hakkaa tahkot sun muut etelän mutavellinyppylät mennen tullen ja palatessa.
Suosittelen teillekkin ensikesänä.
Rukan yhteydessä alkaa myös yksi maailman suosituimmista vaellusreiteistä; karhunkierros. Todella upea ja loistava paikka. Ensi kesänä laitat vain vaimon ja lapset sinne kiertämään ja ite meet tutustumaan rukan yö-elämään, kyyllä kelepaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid1701114En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene45753Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi27723Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.137708- 44669
- 67635
Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l208621Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää164602Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni36590Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal52580