Lähimatkailu

Rahat kotimaahan

Tulipa tässä kohennettua kotimaan matkailutasetta ja kierrettyä Suomea ristiin rastiin. Katsastettiin niin Järvi-Suomi kuin Lapin hiihtokeskukset.

Huono palvelu yhdistää kaikkia Suomen palveluyrityksiä, poikkeuksena golfkentät joista varsinkin Tahkolla ja Levillä palvelu oli erittäin ystävällistä.

Lapissa ei kesällä ruuhkaa ollut ja silti joissain paikoin asenne asiakaspalveluun oli kuin Helsingin keskustassa. Ruokaa sai odottaa ja tarjoilijoiden hymyssä on paljon toivomisen varaa.

Kohtalainen järkytys oli hiihtokeskusten siisteys kesäaikaan varsinkin Ylläksen molemmat puolet olivat enemmän maansiirtotöiden jäljiltä kuin tunturivaellukseen houkuttelevia. Kamalaa !!! Voisi SHKY:n jäsenet ottaa yhdeksi perusteeksi Vuoden Hiihtokeskusta valittaessa ympäristöajattelun. Ylläksen hotellien ympäristöt olivat kesällä hirvittäviä verrattuna vaikka Järvi-Suomen vastaaviin tai lomakyliin.

Ei kumma, ettei Lapin kesämatkailua saada nousuun kun hiihtokeskusten ajattelu loppuu siihen kun lumi sulaa. Joku alamäkiajo jossain louhikossa ja soran keskellä kuten Iso-Ylläksellä ei paljon houkuttele, verrattuna Levin hoidettuihin rinteisiin.

Ainakin tämän lyhyen otoksen perusteella, Levi Lapista, ilman tuota kauheata hotellihirvitystä huipulla ja Järvi-Suomesta Tahko ja Savonlinna ovat ykkösmestoja. Linnanmäki ja Särkänniemi ovat ykkösvarmoja kaikin puolin ja lapset viihtyy.

Kiitos Kuopion hotelleille ja ravintoloillle hyvästä palvelusta, erityisesti Vanhalle Satamalle.

1

320

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuota tuota

      Rukalla tankkaamassa kesällä. Siellä oli kyllä mahtava meno ja loistavat mökit ja huiput maisemat ja kauniita naisia. Hakkaa tahkot sun muut etelän mutavellinyppylät mennen tullen ja palatessa.

      Suosittelen teillekkin ensikesänä.

      Rukan yhteydessä alkaa myös yksi maailman suosituimmista vaellusreiteistä; karhunkierros. Todella upea ja loistava paikka. Ensi kesänä laitat vain vaimon ja lapset sinne kiertämään ja ite meet tutustumaan rukan yö-elämään, kyyllä kelepaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5721
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2562
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      240
      1572
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1370
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1087
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      881
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      872
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      73
      791
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe