5v tyttö lässyttää vieläkin mielestäni aika pahasti. Ei osaa sanoa kunnolla s:ää ja esim miksi on mitsi, kaksi on katsi, kaikki ks-äänteet lausuu ts. Tyttö on lapsipuoleni, minulla ei ole aikaisempaa kokemusta tälläisestä joten en osaa yhtään arvioida itse onko lievän huolestumisen paikka vai ei..
Olen vähän niuho ja koitan aina korjata likan puheita ja vahdin että hän myös lausuu sanan oikein perässäni. Osasyy lässytykseen voisi olla sekin että hän haluaa olla vielä 5v sillä hän on pitkä ikäisekseen ja näyttää vanhemmalta jeivätkä monet aina osaa suhtautua häneen kuin pienokaiseen..?
5v ja lässytys
4
1508
Vastaukset
- kokemusta on 5 lasta
ensimmäinen neuvo on, että älä korjaa mitään. Se ei auta. Kyllä lapsi kuulee normaalista puheesta, mikä muoto on oikein ilman, että sitä korostetaan ja toistetaan. Lapselle tulee vain huonouden tunnetta.
Sinänsä äännevirheet tuossa iässä eivät ole harvinaisia. Pitäisi tietää puheen kokonaisuus, onko sanavarasto ikätasoinen, taivuttaako sanat oikein esim. sudet, ei susit jne.
Kysäise päiväkodista mitä mieltä ovat. Jos ei tyttö ole päiväkodissa, niin naapurilapsiperheiltä, jotka tuntevat tytön. Tämän pelkän kuvauksen perusteella eli että jotkut äänteet ovat hukassa, niin en olisi vielä huolissani. Mutta vuoden sisään ne pitäisivät korjaantua. Koulussa ei voi enää puhua noin tai syrjäytyy lapsiryhmästä.
Eli jos vuoden sisään ei tapahdu muutosta, niin puheterapiaan. Ehkä jo nyt voisi harkita sitä, ettei tule kiire ennen koulunalkua.- 1+1
Kiitos vastauksesta. Olenkin vähän miettinyt kannattaako niitä sanoja korjata, mutta tuntuu että jos en tee sitä, hän ei varmasti opi sanomaan oikein. Esikoulu alkaa nyt syksyllä, toivottavasti saa siellä esimerkkiä. Sillä kyllä tytöllä on toisinaan esim. sanajärjestys ihan hukassa, kuulostaa välillä ihan Yodan puheelta. Luulen että hän osaisi puhua paremminkin jos haluaisi, mutta ei joko laiskana viitsi kiinnittää huomiota siihen sanooko hän lauseen järkevällä tavalla, tai sitten hän haluaa olla vielä pieni lapsi joka on vasta vieroitettu päiväuniltakin..
- dodge1980
1+1 kirjoitti:
Kiitos vastauksesta. Olenkin vähän miettinyt kannattaako niitä sanoja korjata, mutta tuntuu että jos en tee sitä, hän ei varmasti opi sanomaan oikein. Esikoulu alkaa nyt syksyllä, toivottavasti saa siellä esimerkkiä. Sillä kyllä tytöllä on toisinaan esim. sanajärjestys ihan hukassa, kuulostaa välillä ihan Yodan puheelta. Luulen että hän osaisi puhua paremminkin jos haluaisi, mutta ei joko laiskana viitsi kiinnittää huomiota siihen sanooko hän lauseen järkevällä tavalla, tai sitten hän haluaa olla vielä pieni lapsi joka on vasta vieroitettu päiväuniltakin..
Vahan myohassa tama viesti mutta.. kORJAA IHMEESSA LAPSEN PUHETTA.
Itsellani on 5.v poika ja asumme ulkomailla ka han puhuu hyvin molemoia siis enkkua ja suomea mutta suomessa on valilla ongelmia ihan kuin 8.v tytollanikin joten korjaa jos mahdollista siita on apua. Meilla ainakin ollut.
- tuleva pute
Lässyttely voi myös johtua siitä, jos alaetumaitohampaat ovat lähteneet... Ilman näitä hampaita ei s-äänne onnistu. Mutta muuten, jos ei millään ässä luonnistu, niin ruvetkaa harjoittelemaan kielen liikkeitä. S-vikaisilla lapsilla on usein laiska kieli. Tehkää kuppia tai rullaa kielestä, näyttäkää kieltä ja liikutelkaa sitä puolilta toisille, tee tästä leikki lapselle. Mutta jos hampaat ovat lähteneet, odota sen verran että hampaat ovat kasvaneet takaisin ennenkuin vaikka puheterapiaan viet tytön.
Mitsi ja katsi on lapsen omia helponnuksia "aikuisten kielestä". Hän koko ajan oppii eikä ole syytä huolestua. Voit kyllä korjata lapsen sanoja, mutta korjaa niin ettei lapsi sitä huomaa, jottei tulisi epäonnistumisen tunnetta. Jos lapsi vaikka sanoo "Katsi koiraa" niin sanot "Kyllä, siinä on kaksi koiraa".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.3151870IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk471589Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet1541291Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää5021141- 1431128
Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!
Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.791081Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !
Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast4701047Olimmeko molemmat
ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.73973Mun on ikävä sua J ,
Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan48942Kesä ja nuorison mopoilu
Tänään neljä mopoa ajelivat yöllä ihan miten sattuu pitkin kyliä liikenteenjakajan väärältä puolelta hirveää ylinopeutta155899