Laitoin ACN mobilen sim kortin kahteen perheeni liittymään Tammikuun alussa, nyt sain eka laskun. 40,28 €. Edellisellä liittymillä kuukausimaksut olivat jatkuvasti kahdesta liittymästä yli 100 €.Liittymien vaihto ACN:n oli harkittu ja todella kannattava päätös, ihmettelen mikä ihmisiä riepoo kun täällä vain valitetaan ja mollataan.Kannattaa muistaa että kilpailutus kannattaa.
EKA LASKUNI ACN:ltä
Kaitsu
193797
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Mulla nousi puhelinlaskut kun vaihdoin ACN:lle!piti olla muka ilmaista.Olen jo vaihtamassa takaisin mutta kun puhelinkauppias tahdo saada yhteyttä ACN:nään että saataisiin liittymän siirto tehtyä.Tarkoituksella hankaloittavat!
Tiesitö että ACN Friends liittymien väliset puhelut kuuluvat kuukausi maksuun,minulle se juuri on tuonut sitä kaivattua säästöä.Meillä on iso rinki ihmisiä jotka olivat ajoissa liikkeellä, nyt sitten soitetaan edullisesti. Halvempia on myös muut soitot muihin liittymiin kun vertaa entiseen. Nythän on saatavana liittymiä joilla voi soittaa edullisesti harmi vain että niissä on vain muutaman kuukauden halpasoitto mahdollisuus.
Minullakin oli acn, mutta vaihdoin kiireen vilkkaa pois eka laskujen jälkeen. Vaimon lasku oli isompi kuin koskaan ja omakin arvioni mukaan aivan liian suuri. Yritin puhua tosi vähän muihin liittymiin ja acn välisiin sitten enemmän kun ovat "ilmaisia", mutta lasku ylitti järkeni. Mulla on sellainen kutina että osa jengistä saa ok laskuja eli niinkuin on luvattu -- kun taas osa maksaa liikaa. Päätin vaihtaa heti, sillä en halua jäädä näin epävarman laskutussysteemin pariin yhtään sekunttiakaan. Saa pelätä paskat housuissa seuraavaa laskua.. että tämmöistä.
ACN:llä on yksinkertainen kikka. Jos puhut liikaa ilmaisia puheluja, niin tulee väärä lasku. Sinä suutut ja ACN pääsee eroon kanattamattomasta asiakkaasta.
Nuo seuraavata valitusvirret ovatkin kokolailla hämäriä ollakseen täysin totta. On aika ihmeellistä, että acn-hinnat noin kovasti heilahtelee. Onkohan sittekkin soittokohteissa jokin muu liittymä kun acn jos lasku on noin kovasti noussut ja mitenkä se on voinut nousta, vai onko vertailtu vain johonkin puheaikatarjoukseen.
Noin 150 asiakkaan piirissä ei kyselyni mukaan ole yhtäkään virhelaskutusta ja kaikki ovat ainakin laskun summiin tyytyväisiä. Monenkin kommentti kysyttäessä on ollut, että laskut tippunut aikaisemmasta.
Ihme huomion olen tehnyt. Jos joku täällä ketjuissa kirjoittaa acn-liittymän puolesta on varmasti joku välittömästi päinvastaista mieltä todistellen kantaansa täysin käytännönvastaisilla asioilla.
Ja sitten sinä työnnät ruman pääsi mukaan soppaan.
Mä otin itselle ja vaimolle acn-liittymän ja totesin että dna maratoniin verrattuna oma säästö n. 50€/kk ja vaimolla vähillä soitoilla 10€/kk. Eli säästöä yhteensä 60€... Käy mulle.
Pikkuisen epäilyttää, että olisit soitellut
150 "asiakkaallesi" ja kysellyt noita asioita.
Epäilen vakaasti.
En todellakaan ole soittanut ja kysynyt. Noinko sinä hoitaisit asian. Sensijaan olen kysellyt eri yhteyksissä tapaamiltani ihmisiltä, tapaan nimittäin varsinaisen pääammattini puitteissa suuren määrän ihmisiä kuukausittain. Yhteyksiäni en tule sinulle selvittämään, mutta ei sinun tarvitse enempää murehtia siitä asiasta.
Eli olet maata kiertävä prostituution harrastaja joka tapaa "mielenkiintoisia" ihmisiä joka päivä ja kyselee hoidon yhteydessä että mitenkäs ne puhelut kulkee?
2kk vajaa 50€ (vielä siihen sisältyy seuraavan 2kk:n kuukausimaksut) telialla oli laskut aina yli 60€/kk...
happy:)
Olen entistä vakuuttuneempi siitä että ACN:n laskuissa ei ole ollut mitään valittamista,syy miksi joku haluaa vaihtaa liittymänsä johonkin toiseen täytyy löytyä muista seikoista.Faktaa on että suuressa tuttavapiirissäni ei ole ilmennyt yhtään tapausta, kaikki ovat olleet päinvastoin todella tyytyväisiä laskuihinsa.Kaikkea uutta vastustetaan,kuulin että niin olisi ollut jo silloin kun pokasaha joutui pois metsästä moottorisahan tullessa tilalle, mitäs luulette kannattiko.Sanotaan myös että aikainen lintu madon nappaa, tai sitten säästää mm puhelin kuluissaan.
Maksoin 14,5 tunnin puheluista 28 euroa, eli keskimääräinen minuuttihinta aikas kohillaan! :) Entinen operaattori oli saunalahti ja samat puhelut olis maksanut reilu 100 euroa... Mun mielestä ihan mukava säästö...
sain omistamieni usean acn-liittymän 1. laskut. kaikkien loppusumma oli 17e ja jokainen lasku sisälsi ennakkoon kahden kuukauden kuukausimaksut. Tämä on väärin koska ACN:n omissa kirjoittamissaan ehdoissa ja hinnastossa lukee: minimilasku 20e, etukäteen laskutetaan 1 kuukauden kk-maksu. ilmoitin acn:lle sähköpostilla etten aio maksaa laskuja. puolentoista viikon päästä sain vastauksen että asiaa tutkitaan. tästä on aikaa 3 (kolme!) viikkoa eikä mitään ole kuulunut. Pyysin vastausta kijallisesti koska heidän ehdoissaan lukee että näin pitää tehdä jos haluaa kirjallisen vastauksen. puhelineuvonta ei osaa sanoa mitään.että sillä tavalla asiat on hoidossa heillä!
sopimustekstin, sillä siellä sanotaan, että ensimmäinen lasku sisältää, niin kylähän sinä nämä tiedät, mutta halusit vain vähän provoilla.
niin siis mitä yrität sanoa? sano koko lause koska en ymmärrä puolikkaasta.
taidat olla acn:n myyjä.
löysin sopimuksesta tekstin että 1 kuukauden maksu laskutetaan aina ennakkoon. hinnastosta taas löytyy teksti että minimilasku on 20e.
mitään ensimmäiseen laskuun liittyvää poikkeusta en löydä.
puhelinneuvonnassakaan eivät löytäneet.
en aio edelleenkään maksaa 17e laskuja enkä kahta kuukautta ennakkoon sinun lauseenpuolikkaan perusteella! sori!
kyllä kuluttajilla täytyy olla mahdollisuus pitää kiinni sopimuksista jotka ovat vielä myjän laatimat!
Joo, ei siellä ne asiat eteenpäin hoidu. Ei tu vastauksia vaik kuin pyytelet ja anelet. Paras luopua koko liittymästä.
acn kehottaa nauhoitteessaan maksamaan väärät laskut, siis ne joissa on laskutettu acn:n keskinäiset puhelut.
miten te ikinä varmistatte saavanne koskaan omanne takaisin?
miksi lainaisitte yritykselle rahaa ilman vakuutta?
kuluttajaviranomaiset sanovat yrityksen täytyy lähettää virheetön lasku, teillä ei ole velvollisuutta maksaa yhtään ylimääräistä.
Sitähän minäkin. Latelin asiakaspalveluun tänään hiukan totuuksia siitä, että miten ihmeessä he kuvittelevat että pystyn ikinä olemaan varma siitä että olen saanut oikeanlaisen hyvityksen laskusta. Meni kaveri hiljaiseksi siellä päässä ja myönsi että no niinhän se kyllä on. En siis edelleenkään aio maksaa sitä väärää laskua, vaan pelkästään oikein laskutetut puhelut.
Asia olisi toinen jos minulla olisi rahaa maksella puheluitani monta kymmentä euroa etukäteen. Ja sillä tavalla lainailla rahaa yritykselle. Mutta kun olen nimenomaan laittanut heille kirjallisena pyynnön korjatusta laskusta. Sitten tekevät täysin erilaisen päätöksen asiasta ilman että siitä ilmoittavat minulle mitään.
Alkaa tässä pinna täyttyä...