Elektroninen lippu

Tyhmiä kyselen

Onko elektroninen lentolippu todellakin sennäköinen kuin on, siis onko se "oikea" lippu?

Olen aiemminkin tulostanut matkalippuja, mutta niissä on selkeäati lukenut matkalippi. Tämä näyttää joltain luonnokselta, on siinä kyllä oikeat tiedot matkustajista ja matkasta.

Ja lipun lopussa oli seuraava huomautus: click the following link to access your online itinerary.
Klikkasin ja sain ilmoituksen ettei sivua löydy. Mitä se tarkoittaa?

8

2492

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Travel Bag

      Olen matkustanut elektronisilla lipuilla aina, kylla ne ovat aivan oikeita lentolippuja. Koskaan viela ei ole kysytty esim. tulostettua (siis paperilla olevaa) lippuvahvistusta, passin kanssa vain marssin check in tiskille.

      Kun olette tilanneet lippunne, siita pitaa tulla vahvistus teidan e-mailiinne, kaikkine tietoineen, nimenne, lentoreitit, numerot, kaikki.
      Mista lentoyhtiosta on kysymys?

      • Tyhmiä kyselen

        Finskin lento. Kyllä siinä näkyy kaikki tarvittavat tiedot ja IATAN joku koodi sekä lipun numero, peräkkäiset numerot itselle ja kaverille.

        Varauksen, siis lento hotelli tein area.fi:stä.

        Täytynee uskoa, että ok, miksei olisi, mutta laitoinkin palatalle kysyn tyhmiä.

        Joku muu lento hotellifoorumi on laittanut jotenkin virallisemman näköisen lentolipun, niin muistelen.


      • eipä ole
        Tyhmiä kyselen kirjoitti:

        Finskin lento. Kyllä siinä näkyy kaikki tarvittavat tiedot ja IATAN joku koodi sekä lipun numero, peräkkäiset numerot itselle ja kaverille.

        Varauksen, siis lento hotelli tein area.fi:stä.

        Täytynee uskoa, että ok, miksei olisi, mutta laitoinkin palatalle kysyn tyhmiä.

        Joku muu lento hotellifoorumi on laittanut jotenkin virallisemman näköisen lentolipun, niin muistelen.

        Niin, kyllä minullakin ne e-liput ovat olleet sellaisia enemmän luonnoksen näköisiä kuin mitään oikeita lentolippuja. Tekstit eivät ole mitenkään siististi sarakkeissa tai selkeästi otsikoitu. Se on vähän sellaine koodihässäkän näköinen koko lippu. Aina se on kuitenkin kelvannut.


      • j
        eipä ole kirjoitti:

        Niin, kyllä minullakin ne e-liput ovat olleet sellaisia enemmän luonnoksen näköisiä kuin mitään oikeita lentolippuja. Tekstit eivät ole mitenkään siististi sarakkeissa tai selkeästi otsikoitu. Se on vähän sellaine koodihässäkän näköinen koko lippu. Aina se on kuitenkin kelvannut.

        Hyvä muistaa, että nykyään ei pelkällä passilla pääse koneeseen, vaan boardingpassi on esitettävä muodossa tai toisessa jo turvatarkastuksessa. (esim. jos tsekkaa itsensä netissä eikä kotona ole printteriä niin pitää huolehtia boardinpassi kännykkään tai pyytää kentältä lähtöselvitystiskiltä perinteinen).

        http://www.finavia.fi/medialle/tiedotearkisto/finavia_tiedotteet/finavia_tiedote?id=2599874


    • fhwpq2390r

      Jos näkyy varausnumero (Amadeus-varausnumero, Amadeus reservation number, Airline confirmation number), niin kaikki on ok. Jos haluat virallisen lipun, niin voit tulostaa sen tuolta:

      https://www.checkmytrip.com/

      Pitäisi Finnairin lennolla toimia

    • Jannas

      E-lipussa lukee teksti "E-ticket" tai "Electronic Ticket" ja siinä on lentolipun numero.

      Itse lennolle pääsyyn et periaatteessa tarvitse kuin henkilöllisyystodistuksen (kohteesta riippuen kelpaa joko ajokortti, EU-henkilökortti tai passi) sekä todistuksen lähtöselvityksestä (joko tekstari, netistä tulostettu tarkastuskortti tai lähtöselvityksestä saatu tarkastuskortti). E-lipun tuloste on kuitenkin hyvä olla aina mukana, sillä jotkut maat voivat vaatia lipun näkemistä maahantullessasi (mm. Venäjä, Thaimaa ja USA saattavat tällaista vaatia, eivät kuitenkaan välttämättä, enkä ole kuullut kuin pari hassua tapausta, missä näin olisi käynyt).

      Saatat joutua näyttämään lentolipputulosteesi myös lähtöselvityksessä (tosin en koskaan ole kuullut, että kenenkään olisi näin pitänyt tehdä, mutta ainakin teoriassa on mahdollista), koska lentoyhtiö on vastuussa siitä, että matkustajalla on riittävät matkustusdokumentit mukanaan, kun hän nousee koneeseen.

    • Anonyymi

      Otathan huomioon että elektroninen lippu vaatii yhteensopivan elektronisen lipputangon. t daeg the elektrical boar god

    • Anonyymi

      Älykäny on se elektroninen lipputanko.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      130
      2671
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      70
      2077
    3. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      134
      1780
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      20
      1659
    5. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      118
      1607
    6. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      139
      1306
    7. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      88
      1074
    8. Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?

      Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka
      Ikävä
      144
      1025
    9. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      48
      982
    10. Yhä pyörit mielessä,

      ja tällä kertaa huomasin yhden asian: Sinusta välittyi sellaista lempeyttä ja välittämisen tunnetta, jota ei voi unohtaa
      Ikävä
      29
      917
    Aihe