Onko elektroninen lentolippu todellakin sennäköinen kuin on, siis onko se "oikea" lippu?
Olen aiemminkin tulostanut matkalippuja, mutta niissä on selkeäati lukenut matkalippi. Tämä näyttää joltain luonnokselta, on siinä kyllä oikeat tiedot matkustajista ja matkasta.
Ja lipun lopussa oli seuraava huomautus: click the following link to access your online itinerary.
Klikkasin ja sain ilmoituksen ettei sivua löydy. Mitä se tarkoittaa?
Elektroninen lippu
8
2480
Vastaukset
- Travel Bag
Olen matkustanut elektronisilla lipuilla aina, kylla ne ovat aivan oikeita lentolippuja. Koskaan viela ei ole kysytty esim. tulostettua (siis paperilla olevaa) lippuvahvistusta, passin kanssa vain marssin check in tiskille.
Kun olette tilanneet lippunne, siita pitaa tulla vahvistus teidan e-mailiinne, kaikkine tietoineen, nimenne, lentoreitit, numerot, kaikki.
Mista lentoyhtiosta on kysymys?- Tyhmiä kyselen
Finskin lento. Kyllä siinä näkyy kaikki tarvittavat tiedot ja IATAN joku koodi sekä lipun numero, peräkkäiset numerot itselle ja kaverille.
Varauksen, siis lento hotelli tein area.fi:stä.
Täytynee uskoa, että ok, miksei olisi, mutta laitoinkin palatalle kysyn tyhmiä.
Joku muu lento hotellifoorumi on laittanut jotenkin virallisemman näköisen lentolipun, niin muistelen. - eipä ole
Tyhmiä kyselen kirjoitti:
Finskin lento. Kyllä siinä näkyy kaikki tarvittavat tiedot ja IATAN joku koodi sekä lipun numero, peräkkäiset numerot itselle ja kaverille.
Varauksen, siis lento hotelli tein area.fi:stä.
Täytynee uskoa, että ok, miksei olisi, mutta laitoinkin palatalle kysyn tyhmiä.
Joku muu lento hotellifoorumi on laittanut jotenkin virallisemman näköisen lentolipun, niin muistelen.Niin, kyllä minullakin ne e-liput ovat olleet sellaisia enemmän luonnoksen näköisiä kuin mitään oikeita lentolippuja. Tekstit eivät ole mitenkään siististi sarakkeissa tai selkeästi otsikoitu. Se on vähän sellaine koodihässäkän näköinen koko lippu. Aina se on kuitenkin kelvannut.
- j
eipä ole kirjoitti:
Niin, kyllä minullakin ne e-liput ovat olleet sellaisia enemmän luonnoksen näköisiä kuin mitään oikeita lentolippuja. Tekstit eivät ole mitenkään siististi sarakkeissa tai selkeästi otsikoitu. Se on vähän sellaine koodihässäkän näköinen koko lippu. Aina se on kuitenkin kelvannut.
Hyvä muistaa, että nykyään ei pelkällä passilla pääse koneeseen, vaan boardingpassi on esitettävä muodossa tai toisessa jo turvatarkastuksessa. (esim. jos tsekkaa itsensä netissä eikä kotona ole printteriä niin pitää huolehtia boardinpassi kännykkään tai pyytää kentältä lähtöselvitystiskiltä perinteinen).
http://www.finavia.fi/medialle/tiedotearkisto/finavia_tiedotteet/finavia_tiedote?id=2599874
- fhwpq2390r
Jos näkyy varausnumero (Amadeus-varausnumero, Amadeus reservation number, Airline confirmation number), niin kaikki on ok. Jos haluat virallisen lipun, niin voit tulostaa sen tuolta:
https://www.checkmytrip.com/
Pitäisi Finnairin lennolla toimia - Jannas
E-lipussa lukee teksti "E-ticket" tai "Electronic Ticket" ja siinä on lentolipun numero.
Itse lennolle pääsyyn et periaatteessa tarvitse kuin henkilöllisyystodistuksen (kohteesta riippuen kelpaa joko ajokortti, EU-henkilökortti tai passi) sekä todistuksen lähtöselvityksestä (joko tekstari, netistä tulostettu tarkastuskortti tai lähtöselvityksestä saatu tarkastuskortti). E-lipun tuloste on kuitenkin hyvä olla aina mukana, sillä jotkut maat voivat vaatia lipun näkemistä maahantullessasi (mm. Venäjä, Thaimaa ja USA saattavat tällaista vaatia, eivät kuitenkaan välttämättä, enkä ole kuullut kuin pari hassua tapausta, missä näin olisi käynyt).
Saatat joutua näyttämään lentolipputulosteesi myös lähtöselvityksessä (tosin en koskaan ole kuullut, että kenenkään olisi näin pitänyt tehdä, mutta ainakin teoriassa on mahdollista), koska lentoyhtiö on vastuussa siitä, että matkustajalla on riittävät matkustusdokumentit mukanaan, kun hän nousee koneeseen. - Anonyymi
Otathan huomioon että elektroninen lippu vaatii yhteensopivan elektronisen lipputangon. t daeg the elektrical boar god
- Anonyymi
Älykäny on se elektroninen lipputanko.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk2036811SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit1963501Mistä ihmeestä sitä viirasi?
Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti263279"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –1842249Partamies hoi!
En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re401777SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?961738Outoa toimintaa Tuhannen taalan yrittäjällä
Ihmiset ympäri Suomen on kyselleet, että miksi tämä yrittäjä hoitaa ilkivalta-asiaa netissä kun se kuuluisi poliisille.1161462Martina Aitolehti pistää luun kurkkuun Erikoisjoukot-kouluttajalle - Ei usko tätä!
Martina Aitolehti on persoona, joka herättää monessa tunteita. Hänen yksityiselämänsä on noussut kohuotsikoihin mm. eläm141076- 1241068
Riiko Sakkinen läväyttää totuuden - Tästä syystä keskeytti Farmi-kuvaukset
Riikon toiminta hämmensi... Kuvataiteilija teki yllättävän päätöksen ja halusi lopettaa Farmi Suomi -leikin kesken. Rii18934