Elektroninen lippu

Tyhmiä kyselen

Onko elektroninen lentolippu todellakin sennäköinen kuin on, siis onko se "oikea" lippu?

Olen aiemminkin tulostanut matkalippuja, mutta niissä on selkeäati lukenut matkalippi. Tämä näyttää joltain luonnokselta, on siinä kyllä oikeat tiedot matkustajista ja matkasta.

Ja lipun lopussa oli seuraava huomautus: click the following link to access your online itinerary.
Klikkasin ja sain ilmoituksen ettei sivua löydy. Mitä se tarkoittaa?

8

2529

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Travel Bag

      Olen matkustanut elektronisilla lipuilla aina, kylla ne ovat aivan oikeita lentolippuja. Koskaan viela ei ole kysytty esim. tulostettua (siis paperilla olevaa) lippuvahvistusta, passin kanssa vain marssin check in tiskille.

      Kun olette tilanneet lippunne, siita pitaa tulla vahvistus teidan e-mailiinne, kaikkine tietoineen, nimenne, lentoreitit, numerot, kaikki.
      Mista lentoyhtiosta on kysymys?

      • Tyhmiä kyselen

        Finskin lento. Kyllä siinä näkyy kaikki tarvittavat tiedot ja IATAN joku koodi sekä lipun numero, peräkkäiset numerot itselle ja kaverille.

        Varauksen, siis lento hotelli tein area.fi:stä.

        Täytynee uskoa, että ok, miksei olisi, mutta laitoinkin palatalle kysyn tyhmiä.

        Joku muu lento hotellifoorumi on laittanut jotenkin virallisemman näköisen lentolipun, niin muistelen.


      • eipä ole
        Tyhmiä kyselen kirjoitti:

        Finskin lento. Kyllä siinä näkyy kaikki tarvittavat tiedot ja IATAN joku koodi sekä lipun numero, peräkkäiset numerot itselle ja kaverille.

        Varauksen, siis lento hotelli tein area.fi:stä.

        Täytynee uskoa, että ok, miksei olisi, mutta laitoinkin palatalle kysyn tyhmiä.

        Joku muu lento hotellifoorumi on laittanut jotenkin virallisemman näköisen lentolipun, niin muistelen.

        Niin, kyllä minullakin ne e-liput ovat olleet sellaisia enemmän luonnoksen näköisiä kuin mitään oikeita lentolippuja. Tekstit eivät ole mitenkään siististi sarakkeissa tai selkeästi otsikoitu. Se on vähän sellaine koodihässäkän näköinen koko lippu. Aina se on kuitenkin kelvannut.


      • j
        eipä ole kirjoitti:

        Niin, kyllä minullakin ne e-liput ovat olleet sellaisia enemmän luonnoksen näköisiä kuin mitään oikeita lentolippuja. Tekstit eivät ole mitenkään siististi sarakkeissa tai selkeästi otsikoitu. Se on vähän sellaine koodihässäkän näköinen koko lippu. Aina se on kuitenkin kelvannut.

        Hyvä muistaa, että nykyään ei pelkällä passilla pääse koneeseen, vaan boardingpassi on esitettävä muodossa tai toisessa jo turvatarkastuksessa. (esim. jos tsekkaa itsensä netissä eikä kotona ole printteriä niin pitää huolehtia boardinpassi kännykkään tai pyytää kentältä lähtöselvitystiskiltä perinteinen).

        http://www.finavia.fi/medialle/tiedotearkisto/finavia_tiedotteet/finavia_tiedote?id=2599874


    • fhwpq2390r

      Jos näkyy varausnumero (Amadeus-varausnumero, Amadeus reservation number, Airline confirmation number), niin kaikki on ok. Jos haluat virallisen lipun, niin voit tulostaa sen tuolta:

      https://www.checkmytrip.com/

      Pitäisi Finnairin lennolla toimia

    • Jannas

      E-lipussa lukee teksti "E-ticket" tai "Electronic Ticket" ja siinä on lentolipun numero.

      Itse lennolle pääsyyn et periaatteessa tarvitse kuin henkilöllisyystodistuksen (kohteesta riippuen kelpaa joko ajokortti, EU-henkilökortti tai passi) sekä todistuksen lähtöselvityksestä (joko tekstari, netistä tulostettu tarkastuskortti tai lähtöselvityksestä saatu tarkastuskortti). E-lipun tuloste on kuitenkin hyvä olla aina mukana, sillä jotkut maat voivat vaatia lipun näkemistä maahantullessasi (mm. Venäjä, Thaimaa ja USA saattavat tällaista vaatia, eivät kuitenkaan välttämättä, enkä ole kuullut kuin pari hassua tapausta, missä näin olisi käynyt).

      Saatat joutua näyttämään lentolipputulosteesi myös lähtöselvityksessä (tosin en koskaan ole kuullut, että kenenkään olisi näin pitänyt tehdä, mutta ainakin teoriassa on mahdollista), koska lentoyhtiö on vastuussa siitä, että matkustajalla on riittävät matkustusdokumentit mukanaan, kun hän nousee koneeseen.

    • Anonyymi

      Otathan huomioon että elektroninen lippu vaatii yhteensopivan elektronisen lipputangon. t daeg the elektrical boar god

    • Anonyymi

      Älykäny on se elektroninen lipputanko.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      404
      1691
    2. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      145
      1101
    3. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      87
      1055
    4. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      66
      1046
    5. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      92
      950
    6. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      139
      790
    7. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      94
      731
    8. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      691
    9. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      50
      669
    10. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      57
      644
    Aihe