Onko elektroninen lentolippu todellakin sennäköinen kuin on, siis onko se "oikea" lippu?
Olen aiemminkin tulostanut matkalippuja, mutta niissä on selkeäati lukenut matkalippi. Tämä näyttää joltain luonnokselta, on siinä kyllä oikeat tiedot matkustajista ja matkasta.
Ja lipun lopussa oli seuraava huomautus: click the following link to access your online itinerary.
Klikkasin ja sain ilmoituksen ettei sivua löydy. Mitä se tarkoittaa?
Elektroninen lippu
8
2532
Vastaukset 8
- Travel Bag
Olen matkustanut elektronisilla lipuilla aina, kylla ne ovat aivan oikeita lentolippuja. Koskaan viela ei ole kysytty esim. tulostettua (siis paperilla olevaa) lippuvahvistusta, passin kanssa vain marssin check in tiskille.
Kun olette tilanneet lippunne, siita pitaa tulla vahvistus teidan e-mailiinne, kaikkine tietoineen, nimenne, lentoreitit, numerot, kaikki.
Mista lentoyhtiosta on kysymys?- Tyhmiä kyselen
Finskin lento. Kyllä siinä näkyy kaikki tarvittavat tiedot ja IATAN joku koodi sekä lipun numero, peräkkäiset numerot itselle ja kaverille.
Varauksen, siis lento hotelli tein area.fi:stä.
Täytynee uskoa, että ok, miksei olisi, mutta laitoinkin palatalle kysyn tyhmiä.
Joku muu lento hotellifoorumi on laittanut jotenkin virallisemman näköisen lentolipun, niin muistelen. - eipä ole
Tyhmiä kyselen kirjoitti:
Finskin lento. Kyllä siinä näkyy kaikki tarvittavat tiedot ja IATAN joku koodi sekä lipun numero, peräkkäiset numerot itselle ja kaverille.
Varauksen, siis lento hotelli tein area.fi:stä.
Täytynee uskoa, että ok, miksei olisi, mutta laitoinkin palatalle kysyn tyhmiä.
Joku muu lento hotellifoorumi on laittanut jotenkin virallisemman näköisen lentolipun, niin muistelen.Niin, kyllä minullakin ne e-liput ovat olleet sellaisia enemmän luonnoksen näköisiä kuin mitään oikeita lentolippuja. Tekstit eivät ole mitenkään siististi sarakkeissa tai selkeästi otsikoitu. Se on vähän sellaine koodihässäkän näköinen koko lippu. Aina se on kuitenkin kelvannut.
- j
eipä ole kirjoitti:
Niin, kyllä minullakin ne e-liput ovat olleet sellaisia enemmän luonnoksen näköisiä kuin mitään oikeita lentolippuja. Tekstit eivät ole mitenkään siististi sarakkeissa tai selkeästi otsikoitu. Se on vähän sellaine koodihässäkän näköinen koko lippu. Aina se on kuitenkin kelvannut.
Hyvä muistaa, että nykyään ei pelkällä passilla pääse koneeseen, vaan boardingpassi on esitettävä muodossa tai toisessa jo turvatarkastuksessa. (esim. jos tsekkaa itsensä netissä eikä kotona ole printteriä niin pitää huolehtia boardinpassi kännykkään tai pyytää kentältä lähtöselvitystiskiltä perinteinen).
http://www.finavia.fi/medialle/tiedotearkisto/finavia_tiedotteet/finavia_tiedote?id=2599874
- fhwpq2390r
Jos näkyy varausnumero (Amadeus-varausnumero, Amadeus reservation number, Airline confirmation number), niin kaikki on ok. Jos haluat virallisen lipun, niin voit tulostaa sen tuolta:
https://www.checkmytrip.com/
Pitäisi Finnairin lennolla toimia - Jannas
E-lipussa lukee teksti "E-ticket" tai "Electronic Ticket" ja siinä on lentolipun numero.
Itse lennolle pääsyyn et periaatteessa tarvitse kuin henkilöllisyystodistuksen (kohteesta riippuen kelpaa joko ajokortti, EU-henkilökortti tai passi) sekä todistuksen lähtöselvityksestä (joko tekstari, netistä tulostettu tarkastuskortti tai lähtöselvityksestä saatu tarkastuskortti). E-lipun tuloste on kuitenkin hyvä olla aina mukana, sillä jotkut maat voivat vaatia lipun näkemistä maahantullessasi (mm. Venäjä, Thaimaa ja USA saattavat tällaista vaatia, eivät kuitenkaan välttämättä, enkä ole kuullut kuin pari hassua tapausta, missä näin olisi käynyt).
Saatat joutua näyttämään lentolipputulosteesi myös lähtöselvityksessä (tosin en koskaan ole kuullut, että kenenkään olisi näin pitänyt tehdä, mutta ainakin teoriassa on mahdollista), koska lentoyhtiö on vastuussa siitä, että matkustajalla on riittävät matkustusdokumentit mukanaan, kun hän nousee koneeseen. - Anonyymi
Otathan huomioon että elektroninen lippu vaatii yhteensopivan elektronisen lipputangon. t daeg the elektrical boar god
- Anonyymi
Älykäny on se elektroninen lipputanko.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Törkeä petosepäily Suomussalmella
Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta843427Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli
Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii3951260Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää
Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty38954Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut
Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty71843Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon
Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä196787Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?
Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s271714Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas
Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto22700Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen
Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel31618Sysmä tarvitsee päätöksiä
Sysmä tarvitsee päätöksiä – ei p*anjauhantaa** Kirjoitan kuntapolitiikan ulkopuolisena tarkkailijana. Sysmän poliittinen18592Älä katoa elämästäni
Kävelyllä mietin olisitpa varjo takanani vierelläni sivullani Älä katoa koskaan ole siinä pidä kädestäni kiinni ole kan33576