Onko elektroninen lentolippu todellakin sennäköinen kuin on, siis onko se "oikea" lippu?
Olen aiemminkin tulostanut matkalippuja, mutta niissä on selkeäati lukenut matkalippi. Tämä näyttää joltain luonnokselta, on siinä kyllä oikeat tiedot matkustajista ja matkasta.
Ja lipun lopussa oli seuraava huomautus: click the following link to access your online itinerary.
Klikkasin ja sain ilmoituksen ettei sivua löydy. Mitä se tarkoittaa?
Elektroninen lippu
8
2524
Vastaukset
- Travel Bag
Olen matkustanut elektronisilla lipuilla aina, kylla ne ovat aivan oikeita lentolippuja. Koskaan viela ei ole kysytty esim. tulostettua (siis paperilla olevaa) lippuvahvistusta, passin kanssa vain marssin check in tiskille.
Kun olette tilanneet lippunne, siita pitaa tulla vahvistus teidan e-mailiinne, kaikkine tietoineen, nimenne, lentoreitit, numerot, kaikki.
Mista lentoyhtiosta on kysymys?- Tyhmiä kyselen
Finskin lento. Kyllä siinä näkyy kaikki tarvittavat tiedot ja IATAN joku koodi sekä lipun numero, peräkkäiset numerot itselle ja kaverille.
Varauksen, siis lento hotelli tein area.fi:stä.
Täytynee uskoa, että ok, miksei olisi, mutta laitoinkin palatalle kysyn tyhmiä.
Joku muu lento hotellifoorumi on laittanut jotenkin virallisemman näköisen lentolipun, niin muistelen. - eipä ole
Tyhmiä kyselen kirjoitti:
Finskin lento. Kyllä siinä näkyy kaikki tarvittavat tiedot ja IATAN joku koodi sekä lipun numero, peräkkäiset numerot itselle ja kaverille.
Varauksen, siis lento hotelli tein area.fi:stä.
Täytynee uskoa, että ok, miksei olisi, mutta laitoinkin palatalle kysyn tyhmiä.
Joku muu lento hotellifoorumi on laittanut jotenkin virallisemman näköisen lentolipun, niin muistelen.Niin, kyllä minullakin ne e-liput ovat olleet sellaisia enemmän luonnoksen näköisiä kuin mitään oikeita lentolippuja. Tekstit eivät ole mitenkään siististi sarakkeissa tai selkeästi otsikoitu. Se on vähän sellaine koodihässäkän näköinen koko lippu. Aina se on kuitenkin kelvannut.
- j
eipä ole kirjoitti:
Niin, kyllä minullakin ne e-liput ovat olleet sellaisia enemmän luonnoksen näköisiä kuin mitään oikeita lentolippuja. Tekstit eivät ole mitenkään siististi sarakkeissa tai selkeästi otsikoitu. Se on vähän sellaine koodihässäkän näköinen koko lippu. Aina se on kuitenkin kelvannut.
Hyvä muistaa, että nykyään ei pelkällä passilla pääse koneeseen, vaan boardingpassi on esitettävä muodossa tai toisessa jo turvatarkastuksessa. (esim. jos tsekkaa itsensä netissä eikä kotona ole printteriä niin pitää huolehtia boardinpassi kännykkään tai pyytää kentältä lähtöselvitystiskiltä perinteinen).
http://www.finavia.fi/medialle/tiedotearkisto/finavia_tiedotteet/finavia_tiedote?id=2599874
- fhwpq2390r
Jos näkyy varausnumero (Amadeus-varausnumero, Amadeus reservation number, Airline confirmation number), niin kaikki on ok. Jos haluat virallisen lipun, niin voit tulostaa sen tuolta:
https://www.checkmytrip.com/
Pitäisi Finnairin lennolla toimia - Jannas
E-lipussa lukee teksti "E-ticket" tai "Electronic Ticket" ja siinä on lentolipun numero.
Itse lennolle pääsyyn et periaatteessa tarvitse kuin henkilöllisyystodistuksen (kohteesta riippuen kelpaa joko ajokortti, EU-henkilökortti tai passi) sekä todistuksen lähtöselvityksestä (joko tekstari, netistä tulostettu tarkastuskortti tai lähtöselvityksestä saatu tarkastuskortti). E-lipun tuloste on kuitenkin hyvä olla aina mukana, sillä jotkut maat voivat vaatia lipun näkemistä maahantullessasi (mm. Venäjä, Thaimaa ja USA saattavat tällaista vaatia, eivät kuitenkaan välttämättä, enkä ole kuullut kuin pari hassua tapausta, missä näin olisi käynyt).
Saatat joutua näyttämään lentolipputulosteesi myös lähtöselvityksessä (tosin en koskaan ole kuullut, että kenenkään olisi näin pitänyt tehdä, mutta ainakin teoriassa on mahdollista), koska lentoyhtiö on vastuussa siitä, että matkustajalla on riittävät matkustusdokumentit mukanaan, kun hän nousee koneeseen. - Anonyymi
Otathan huomioon että elektroninen lippu vaatii yhteensopivan elektronisen lipputangon. t daeg the elektrical boar god
- Anonyymi
Älykäny on se elektroninen lipputanko.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?553163Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n552359Poliisi tutkii keskiviikkoiltana Kiuruveden keskustassa tapahtunutta väkivallantekoa.
Itä-Suomen poliisi tutkii Kiuruveden keskustassa keskiviikkoiltana tapahtunutta epäiltyä väkivallantekoa. Tapaus on herä312345Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari892252Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa1082156Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh721872Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971633Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http601399Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta1421352Puuma Martina iski nuoren miehen
Martina ja Hajji Muhis oikealta nimeltään Muhammad Abdilrasoon hempeilivät Tallinnassa. Hajji 28 vuotias ja Martina pian1821267