Onko siitä muka jotain haittaa, jos pitää ubuntussa sekä JDK- että SUN- javat (eli riiteleekö ne jotenkin keskenään)?
Itsellä nämä molemmat; käyttänyt Sampo-pankkia ja muita javaa edellyttäviä sivuja; en ole huomannut pahemmin mitään clashejä tai hidastumisia.
Itsellä nämä molemmat; käyttänyt Sampo-pankkia ja muita javaa edellyttäviä sivuja; en ole huomannut pahemmin mitään clashejä tai hidastumisia.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Voihan ne molemmat olla koneella. Ei turhista ohjelmista haittaa ole, täyttävät vaan levyä.
Ei riitele. Ubuntussa on sitten update-java-alternatives sitä varten, että voi vaihtaa javakonetta.
Kiitos!
Mulla ei sampopankki taas pelaa.
Menee siihen asti, että kysyy turvakoodia muttei ole paikkaa mihin kirjoitaa.
Kato ny ainakin että SUN-java on asennettuna ja (jos firefoxia käytät) firefoxin java-lisäosat liitännäiset, ekalla kerralla voi mennä vähän aikaa (jos ei sillä systeemillä/koneella/selaimella ole sampoa ennen käyttäny, eli odota vähän että latautuu). Sitten, jos aina vaan tökkii, voi tietysti kokeilla muita selaimia:
eli google chrome tai opera.
sampooolle: Ni tuolla nykysen (10.04) ubuntun sovellusvalikoimassa ei näytä olevan varsinaista SUNin
latausta (löytyy vaan noi lisäosat); se lataus pitää sitte hakea SUNin omilta sivuilta (tai jostain muusta linkistä).
Ubuntuun ei nimenomaan haeta mistään sivuilta eikä linkeistä mitään.
Ohjelmalähteisiin lisätään vain "partner" lähteet ja asennetaan normaalisti Synapticilla.
Ei pidä. Partner repo pitää kytkeä päälle ohjelmistolähteistä ensiksi niin sitten näkyy.
Mutta latasin (ja latautu) Sun-javan ja monta muuta juttua omilta sivuiltaan. Onko tästä muka jotain haittaa?
saa sampon toimimaan ubuntussa, vaikka onkin mintin ohje.
http://linuxmint-fi.info/category/linux-mint-9-isadora/sampopankki/
No neuvokaapa miten sen koko APT-rivin löytää (jottei tarvis koko päivää tai useampaa hakea).
KItos!
On tietysti. Niiden päivityksistä pitäisi sitten itse huolehtia kuukausittain. Ei sitä nyt mikään jaksa. Pois vaan ja asentaa normaaliin tapaan kun kerran ovat Ubuntussa valmiina.
Kun olet vanhat poistanut kokonaan niin Järjestelmä->Ylläpito->Ohjelmalähteet->Muut ohjelmistot ja raksi ruutuun partnerin kohdalle. Lähdekoodeja ei tietenkään tarvitse lisätä.
Ei tarvihe äsköseen vastata, sekoilin vuan. Ubuntun ohjeistahan(tai googlettamalla) se löytyy, jos termit on välillä hakusessa.
Selvensipä kumminkin. Päteekö tämä esim. medibuntun kaltaisiin isoihin paketteihin?
Lähinnä tarkoitin, toimiiko yhdellä APT-rivillä Vai pitääkö jokainen tarvittava osa hakea erikseen?
Tuohon medibuntu kysymyxeen mielellään vastauxia kiitos!
Medibuntu ei kuulu Ubuntuun, että siihen lisätään lähde sitten. Voi lisätä siellä ohjelmalähteet valintaikkunassa vaikka kun on avaimen laittanut mutta helposti käy ihan copypastella sieltä ohjeista päätteeseen.
En nyt ole varma mitä tarkoitat APT rivillä.