Ompelukoneapua!

Uupunut44

Sain just Eva M260- ompleukoneen ja ylälanka jää kiristimien (tai niiden lautasten) väliin kiinni lähes joka kerta, jonka tuloksena lanka katkeaa ommellessa. Jos se taas ei jää kiinni lautasten väliin, se myttääntyy ja sotkeutuu alas puolakoteloon ja joudun saksilla ne irrottelemaan.

Olis kauhee kiire päästä ompelemaan, mutta toi ei suostu yhteistyöhön. Onko mitään keinoja saada toi toimimaan? Ylälangan kiristintä olen säädelly, lankoja vaihdellu jos ois laadusta kiinni, langoittanut uudelleen ja uudelleen ohjeidenkin kanssa, mutta joku aina mättää.

Uutta en haluis ostaa, vaan ois hyvä saada tää toimimaan. Kiitti jo valmiiksi (:

2

2376

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Atlatl

      ...ei auta niin myyjäliike auttanee.
      Ainakin voit soittaa lähimpään kys konemallia myyvään liikkeeseen ja kysyä,voisitko tulla hetkeksi oppiin kädestä pitäen,jos vaikka joku siinä langoituksessa ei menekkään oikein.

      Oletko säätänyt myös alalankaa? Senkin pitää olla oikein laitettu ja säädetty,jotta langat tulevat oikein ja oikealla kireydellä ulos ja suostuvat muodostamaan tikkejä.

    • .-.

      Mulla on eva green-niminen ompelukone. Siinä mulla ainakin käy niin, että jos en laita puolaa juurikin oikein, niin koko systeemi sottaantuu ja menee solmuun. Mun koneessa on ainakin niin että sen puolan täytyy laittaa niin, että se pitkä tappi sojottaa ylöspäin ja se naksahtaa sinne kiinni. Koitappa sitä.. :) Mulle ainakin ohjeen lukeminen auttoi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      129
      1313
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      99
      833
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      640
    4. 50
      567
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      11
      481
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      454
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      149
      408
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      30
      387
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      174
      372
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      25
      368
    Aihe