Europcarin lupaukset katteettomia

Hiukan pettynyt

Varasimme Europcarista seitsemän hengen auton Italian lomaa varten. Netin varaussivun mukaan autona oli PG 5008 7h vai vastaava. Näin meille vakuutettiin myös puhelimessa kun soitimme Europcarin Suomen toimipisteeseen.

Italiassa meitä odotti ikävä yllätys kun autosta, joka kyllä oli PG 5008, puuttuivat kolmannen rivin penkit. Virkailija sanoi, ettei heillä edes löydy valikoimista seitsemänpaikkaisia autoja. Hän kuitenkin lupasi yrittää meille sellaisen hankkia lomamme aikana. Näin ei kuitenkaan tapahtunut vaan jouduimme ajamaan lapsi sylissä koko lomaviikon.

Olisi varmaan pitänyt osata odottaa jotain tällaista sillä Europcarin hinta oli lähes puolet halvempi kuin muiden vuokraamojen. Siis nimenomaan seitsemänpaikkaisen auton hinta. Auto oli onneksi tilava, siisti ja upea ajettava.

2

558

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyypillisesti

      italialaiselta touhulta. En niinkään syyttäisi Europcaria, mutta en tosin ole tuota ketjua Italiassa käyttänyt.

    • samoin_laskut

      Europcarin toiminta ei kannattaisi ilman huijauksia. Autoon jätetään joku merkitsemätön naarmu tai lommo paikkaan, josta asiakas ei huomaa katsoa. Sijaitsee usein joko etuhelman alla tai tuulilasissa on pieni huomaamaton kiveniskemä, Sitten palautusvaiheesa se yllättäen löytyy. Asiakkaalla on kaksi vaihtoehtoa. Maksaa vakuutuksesta tai luottokortilta. Summa on usein moninkertainen auton alkuperäiseen vuokrahintan nähden.

      Näin on käynyt Europcarilla. Mutta ei käy enää. Käytän nykyään muita vuokraamoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      85
      3541
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      187
      1403
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      77
      1387
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1070
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1010
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      310
      962
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      45
      887
    8. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      95
      867
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      855
    10. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      124
      835
    Aihe