pelkät lennot/oma hotellivaraus

Millaisia kokemuksia on itse järjestää itsellensä hotelli ja ottaa pelkät lennot matkatoimiston kautta?

Säästääkö tällä tavalla? Mistä löytyisi hotelleista / asumuksista tietoa netistä jne.

Matkakohteena voisi olla esim. Kreikka (Hania) tai joku muu aurinkoinen kohde Euroopassa.
Eli tuleeko loppujen lopuksi edes edullisemmaksi tämmöinen aktiivisuus?

Kokemuksia?
4598
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Omatoimijärjestely tulee ja ei tule halvemmaksi. Aikaa ja vaivaa saat kyllä kulumaan mutta saatpahan sitten "räätälöidyn" matkan.
Itse olen "räätälöinyt" itselleni muutaman matkan, internet on mainio apuväline hotellivarauksissa jos et ihan pikkukyliin aio majoittua.
Mutta kokemuksesta sanon, että edullisimman matkan saat äkkilähdöistä. Se on helppointa myös.
Toki itse räätälöity on aina kiehtovampi koska se on itse suunniteltu. Hyvällä tuurilla voit saada jopa edullisemmin kuin valmismatkan.
Onnittelen omatoimisuuttasi - ei muuta kun internettiin ja hakukoneet käyntiin!

Äänestä

Jos osaa, saa mitä haluaa ja hieman edullisemmin. Tänä keväänä kävin juuri Hanian lähellä.
Etua on siitä, että on käynyt seudulla aiemmin, niin pystyy hyvin arvioimaan tarjontaa.
Haku esim: apartments ja paikan nimi (Almirida,Kalives,Kissamos jne). Emaililla voi kysellä tarkemmin. Usein hyvät autonvuokraus- tai kentältähakutarjoukset.

Äänestä

monesti riippuu hyvin paljon matkan pituudesta että tuleeko halvemmaksi vai kalliimmaksi...

yleinen nyrkki sääntö että jos matka kestää 1-2 vikkoa niin kannattaa ottaa valmismatka mutta jos kestää kauemmin niin sitten itse "räätälöity" tulee halvemmaksi...

esim.itse olen lähdössä viikon matkalle kesällä ja vertasin hintoja kumpi vaihtoehto tulisi halvemmaksi...ja yllätyin kun huomasin että halvimmillaan itse räätälöity olisi tullut 70€ kalliimmaksi kuin valmismatka ja hotellikin olisi ollut paljon huonompi kun valmiissa paketissa... joten päädyin valmiiseen finnmatkojen pakettilomaan =)

Äänestä
  • riippuu myös kohteesta mihin menee.. jos lähtee costa del solille malagaan saa alle 300 eurolla lennot mutta jos haluaa canarialle lennot lähenee melkein 600 euroa. (jos haluaa olla kauemmín kuin viikon tai kaksi) eli ollaan lähössä canarialle 6 viikoksi niin hotelli maksaa yhteensä meiltä kahelta 1400 euroa (eli se on halpa) mutta lennot melkein yhtä paljon eli 1200euroa.. mutta kokonaisuudessaan tulee sekin halvemmaksi kun ottaa matkatoimistosta pitkä loma..

    kannattaa aina vähän ettiä mahdollisia hotelleita ja lentoja netistä ja sitten verrata matkaesitteen hintoihin :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Siru kirjoitti:

Millaisia kokemuksia on itse järjestää itsellensä hotelli ja ottaa pelkät lennot matkatoimiston kautta?

Säästääkö tällä tavalla? Mistä löytyisi hotelleista / asumuksista tietoa netistä jne.

Matkakohteena voisi olla esim. Kreikka (Hania) tai joku muu aurinkoinen kohde Euroopassa.
Eli tuleeko loppujen lopuksi edes edullisemmaksi tämmöinen aktiivisuus?

Kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu