Olemme ostamassa kaupungilta omakotitaloa. Oston ehtona kuntotarkistus. Muntters .fi kieltäytyi koko tarkistuksesta. Vähintäänkin omituista. Osaako kukaan sano, miksi yritys kieltäytyisi työstä?
Nyt he teettävät tarkistuksen toisaalla, mutta paikalla ei sa olla ketään. Sekin vähän oudoksuttaa?
Ko. henkilä telkee tutkimuksen omiin nimiinsä firman laitteilla.
Onko kaupunki teettäjänä liian kova vastus oikeudessa, jos tarkastus tehdään huonosti ja siitä löytyy selvä puute. Miksei kaupunki käytä terveystarkastajaansa mittauksiin ja rakennustarkastajaa muuhun arviointiin? johtunee puolueettomuus kysymyksestä.
Miksei paikalla saa olla? Poraavat vielä reikiä paikkoihin, joihin ei saisi porata? Äkkiäkös saunan paneelia raottaa ja täräyttää eristeistä läpi, tai muovimattoa irrottaa, kun irti muutenkin ja läjäyttää reiän peruskallioon asti.
Vähintäänkin ihmeellistä touhua. Mitä arvelette?
Yritys kieltäytyy kuntotarkistuksesa ja muutakin omituista
puhtaat jauhot
3
808
Vastaukset
- ostako
jos ette esim saa olla paikalla ja/tai teettää työtä myöskin toisella yrityksellä.
- 15
TARKISTUS on eri juttu, kuin ARVIO.
Tarkistuksessa kyllä AVATAAN paikkoja.
Sitä paperia käyttää tai on käyttämättä se joka siitä on maksanut.
Kohtuullista olisi, että maksaisitte puolet laskusta ja tietysti saisitte olla paikalla. (jos ette sattuisi ostamaan kohdetta, niin myyjälle jäisi kuitenkin raportti tarkastuksesta)
MINÄ EN OSTAISI KYSEISTÄ KOHDETTA KUITENKAAN....! - nics0
että välittäjät kieltää tekemästä edes tai kertomasta oikeita tuloksia. onse petosta tuo kauppa aina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1192552
Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau561911Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.221632- 1291498
- 681273
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3501205Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?711157- 891045
- 88929
- 127890