Puola

Polskipolski

Puolassa ku tempasee 'magneettiantennimiehen' imuun niin ei nopeusrajoitukset häiritse! Niillä on siis rekkamiesten ja taksikuskien tyyppinen järjestelmä jolla tiedottavat toisilleen poliiseista.. Railakasta oli ajelu, vaikkakin heidän joustavuuttaan, dynaamisuuttaan ja autonhallintaa todella jää kaipaamaan suomen liikenteeseen.

Jalankulkijoille annetaan tietä, jonossa vaihdetaan paikkaa kuin kurkiaurassa eikä torvetkaan soi edes sen vertaa kuin suomessa. Aivan ihana autoilumaa!

Suosittelen!

2

345

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jartsa vaan

      Kerrankin joku on samaa mieltä kuin minä. 25 vuotta Puolassa on kierrelty autolla ja moottoripyörällä ja olen aina pitänyt puolalaisesta liikennekulttuurista. Tuntuu että suomalaiset eivät vaan ymmärrä että 38 miljoonan asukkaan maassa on aina perkeleesti autoja. On myöskin outoa että kun puolalaista autoilua kammoksutaan niin kukaan ei tunnu vierastavan italialaista, latvialaista tai ranskalaista liikennehässäkkää.

      • Käynyt

        Puolalaiset on hulluja liikenteessä, Latvialaiset on idiootteja, Ranskalaisilla ei ole yhteispelistä hajuakaan, kaikki sooloilee omiaan.

        Mut oikeasti, puolalainen liikenne on sujuvaa vaikka meno voi joskus tuntua huimalta


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      100
      5220
    2. Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta

      Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk
      Maailman menoa
      54
      3885
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      25
      3438
    4. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      80
      2469
    5. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      24
      1919
    6. Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa

      kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois
      Maailman menoa
      391
      1736
    7. Tekeekö hän

      Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.
      Ikävä
      27
      1601
    8. Laine voitti oikeudessa

      Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?
      Savonlinna
      40
      1572
    9. Puistotyöntekijät

      Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔
      Ähtäri
      17
      1545
    10. Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?

      Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?
      Ikävä
      39
      1425
    Aihe