mua pelottaa mennä kouluun ;( hirveintä on se että mun maha murisee ja se on todella noloo ;( pelkään AINA 3 ekaa tuntia ja haluisin aina tulla silloin kouluun kun ruokailu alkaa. pitäisi koko ajan syödä koska muuten se ei auta ja ääni on aina aamulla paineessa niin se on todella noloo myös. myös se pelottaa etten tiedä missä pidetään liikunta tunti tms. koska niin on käynyt ja se on myös pelottavaa etten saa kopioitua lukujärjestystä koska olen aika ujo niin en uskalla sanoa etten nää. (minulla on huono näkö) tietenkin haluan etu riviin mutta aina kaikki ryntää just sinne. mulla ei ole edes kavereilta jolta pyytää apua :( pelottaaaa!! ;((
Koulu pelottaa ;(
11
2501
Vastaukset
- 2+9
Hei, sinä tyttö/poika. Asiat näyttää olevan huonosti sinulla. Olisiko mahdollista että tulet joka päivä kouluun vasta ruoka-aikaan? Luvattomia poissaoloja, mutta ei väliä. Itselläni on sellainen tilanne että motivaatio koulun käymiseen on niin pohjassa kun voi olla. Siksi pelaankin flash pelejä joka tunti ja niillä joissa ei olla koneilla, nukun luokan nurkassa. Pari päivää viikosta en edes jaksa lähteä kouluun.
Terv. amis. - dosdkos
Harmittava tilanne! Mä olen myös kärsinyt tuosta mahan murisemisesta, mutta hirveintä oli että sitä esiintyi koko ajan. Sellaista olen kuullut, että maha voi reagoida tuolla tavalla, mikäli kärsii stressistä tai masennuksesta myös ruokailutottumukset voivat vaikuttaa.
Ensimmäiseksi sun kannattaa puhua vanhempiesi kanssa näöstäsi, he voivat varata sinulle ajan näöntarkastukseen ja sitä kautta voit mahdollisesti saada lasit/piilolinssit, mikäli näkösi on huono. Niin ja tuosta mahan murinasta voit mennä juttelemaan esim. terveydenhoitajan kanssa, hän osaa auttaa sinua tässä asiassa, joten eikun rohkeasti terkkarille!
Se missä liikuntatunnit pidetään, selviää myöhemmin. Itse ajattelin, etten uskalla mennä koulun ruokalaan, koska en tiedä mistä saa kasvisruokaa, mutta nyt tiedän.:D Aina voit tietysti kysyä apua muilta, esim. joltain opettajalta, että missä se liikuntatunti on, opettajathan ovat siellä auttamassa.:)
Älä nyt stressaa asiasta kauheasti! Ja, jos olet ujo, niin paras keino päästä siitä yli on aloittaa pikkuhiljaa. Jos et näe lukujärjestystä, kysy rohkeasti lähellä istuvalta henkilöltä apua ja kerro, ettet näe niin varmasti hän auttaa. Kun puhut tarpeeksi muille, sinusta tulee rohkeampi. Toivottavasti ymmärrät mitä tarkoitan, eli kun avaat suusi silloin kun sinua pelottaa, seuraavalla kerralla uskallat sanoa asiasi rohkeammin kuin aiemmin. Kavereitahan sinä saat sillä tavalla, että menet vain juttelemaan muiden kanssa, mutta ujoudesta pääsee eroon vain uskaltamalla!! Onnea, toivottavasti kaikki menee hyvin! :) - toimii!
Eli kannattaa ennen kouluun lähtöä juoda, vaikka lasi vettä tai maitoa. Koulussa kun tuntuu, että maha alkaa murista, niin niele sylkeä. Saattaa kuullostaa oudolta, mutta toimii :D
- Vanha ylä-asteelaine
kiiiitos ihan mielettömästi vastauksistanne! kiva kun jaksatte auttaa ja ymmärtää. pitänee kokeilla noita. minua on mietityttänyt kauheasti se että kun mahasta kuuluu joskus vaikka minkälaista outoa ääntä niin mistä johtuu että niitä ääniä kuuluu myös kurkusta :o vaikka jos juo jotain niin silloin yleensä.
- sama auttoi
Itseäni auttoi toi lasin vettä juominen ja joskus otin leivän tai omenan mukaan ja söin sen välkällä. Olen kärsinyt samasta ongelmasta ja stessasin siitä aivan liikaa. En enää edes ajattele murinaa ja se on loppunut.
- Help is right here!
sama auttoi kirjoitti:
Itseäni auttoi toi lasin vettä juominen ja joskus otin leivän tai omenan mukaan ja söin sen välkällä. Olen kärsinyt samasta ongelmasta ja stessasin siitä aivan liikaa. En enää edes ajattele murinaa ja se on loppunut.
Vastaan myöhässä mutta vatsan jännittäminen on loistava keino! Kun alkaa murista, jännit vatsasi. Tämä taitaa myös treenata vatsalihaksia. Suosittelen myös syömään aamuisin hyvin ja esim. puuroa tai jtn mikä on hyväksi vatsalle.
- mökkiörkki
Olet aivan minun kopioni!! Mulla on aivan samat ongelmat:(
- Se itsetunto. ;)
Sinulla saattaa olla koulufobia. Lue lisää, jos tahdot tietää. Myös sosiaalisten tilanteiden pelko voi olla. Se hankaloittaa elämää paljonkin, joten sinun ei kannattaisi olla asian kanssa yksin! Jos maha murisee usein nälän vuoksi, voit tietenkin syödä mahdollisimman paljon, jos on siihen mahdollisuutta. En varmaan auttanut paljoa, ja tuo teksti on jo aika vanha. Toivottavasti aloittaja ja muut kärsijät olette saaneet apua tai elämänne on edes helpottunut. Vahva itsetunto ei anna sinun kärsiä tällaisista tilainteista! Siitä kannattaa pitää huolta. ;)
- HD3000
Ootko jäänyt kertaakaan luokalle.
- Mahamurina
Itsellä sama ongelma tuon mahan murisemisen kanssa, kun aina pitää tunnilla pelätä että muriseeko se maha vai ei ja alkaa sohlata siinä paikallaan jotain kun ei halua kenenkään kuulevan. Oon ite yrittänyt vaan syödä enemmän mutta silti jo kahden tunnin jälkeen kuuluu vielä karmeempi ääni ja nolottaa aivan sikana. Mulla on kans toinen ongelma, nimittäin se, etten uskalla mennä bussiin joka vie koululöe kun se on aina ihan täynnä kasi- ja ysiluokkalaisia, jotka vaan tuijottaa ja naureskelee seiskoille. Mua alkaa ahdistaa kamalasti kun nään että bussi on täynnä ja sinne pitäisi mennä..
- Mahanmurinaaa
Mulla on myös tuota mahan murinaa ja kauheinta siinä on se, että mua pelottaa jopa olla mun läheisten ihmisten kanssa siksi, että jos maha sattuu murisemaan. Kokeita mä alan jännittää jo 2 viikkoa ennen sen takia, mutta onneksi en ole yksin tämän asian kanssa ja käyn siis ylä astetta eli pahinta aikaa sen kannalta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 753607
- 622694
- 812647
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.582418Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1922363Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2622205- 451943
- 441769
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t151501EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1491418