Leikekirja

Hei, olisin innostunut aloittamaan ensimmäisen leikekirjan tekemisen. Epäselvää kuitenkin on millaiseen "kirjaan" sitä kannattaa aloittaa tekemään, johonkin missä on kierrereunat? vai sellaiseen mikä on tarkoitettu alunperinkin valokuville? Koitin hieman katsella netistä kuvia, mutta tuntuu olevan kovin erilaisia tai ei saa selvää enään mitä siellä kaiken kauniin alla oikein on. :)
4932
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

on aivan mielikuvituksesta ja siitä kiinni, mitä sinne aiot laittaa? Jos teet lehtileikkeille, täytyy sivujen olla suuremmat. Ulkonäkö on makuasia. Vanha ruudullinen vihkokin käy, periaatteessa.

Äänestä

Jos haluat käyttää pohjana valmiita kuviopapereita/skräppipapereita (12*12 tuumaa), kannattaa hankkia niille sopiva kirja. Siinä on muovitaskut, joihin tuollainen paperi mahtuu. Näissä on yleensä myös tilaa sen verran, että paksummatkin koristelut mahtuvat, eikä kirja pullistu muodottomaksi. Valokuva-albumien ongelmaksi saattaa tulla se, että monta paksusti koristettua sivua pullistaa kansion, eikä kannet mene kunnolla kiinni.

Kirjaksi voi myös valita ihan normaalin kansion, jolloin sivuja voi helposti lisätä tai poistaa. Noita valmiita papereita voi tietysti leikata sopivan kokoisiksi mihin tahansa kirjaan.

Muutenkin tyyli on täysin vapaa, toiset tekevät pelkistetympiä sivuja, toiset täyttävät sivut niin, ettei pohja enää näy.

Äänestä

Kun leikekirjaa aloittaa tekemään. Voi ihan hyvin tehdä sen ihan valokuvaalbumiin tai jopa ihan tavalliseen kirja malliseen vihkooon. Olen itsekin aloittamassa leikekirjan tekoa joululomastani, ja etsin katsos vinkkejä itsekkin. Ostan viininpunaisen kirjavihon ja askarteluliikkeestä ostin kaikkea kuviopaperia esim. musta glitter-paperi, ja muita erilaisia käsintehtyjä papereita.

Äänestä

Mikä on leikekirja??

Äänestä

Kommentoi aloitusta


SkräpSkräp kirjoitti:

Hei, olisin innostunut aloittamaan ensimmäisen leikekirjan tekemisen. Epäselvää kuitenkin on millaiseen "kirjaan" sitä kannattaa aloittaa tekemään, johonkin missä on kierrereunat? vai sellaiseen mikä on tarkoitettu alunperinkin valokuville? Koitin hieman katsella netistä kuvia, mutta tuntuu olevan kovin erilaisia tai ei saa selvää enään mitä siellä kaiken kauniin alla oikein on. :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu