Lomakkeen tekeminen

mimikoo

Pitäisi tehdä lomake Wordilla ja suurimmaksi osaksi onkin valmis, muutama pulma on silti. Eli jos asiakirjassa lukee vasemmalla vaikka "ilmoittajan nimi" ja vähän sen jälkeen tulee viiva, niin miten sen viivan saa niin että sen päälle pystyy kirjoittamaan? Eli niin että kun siihen alkaa kirjoittaa niin se viiva ei liiku samaan aikaan eteenpäin kun tekstiä tulee.

Ja toinen ongelma on se, että miten saan suojattua vain osan asiakirjan sisällöstä ja osan jättää suojaamatta?

Kiitos jo etukäteen vastauksista!

6

2053

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • osin jakaminen!

      Siihen ratkaisu on se, että jaat asiakirjan osiin, ja suojatessasi suojaat vain sen osan, joka pitää. Toisen jätät suojaamatta.

    • taulukkopohj

      lonakepohja on tehty? Yksi vaihtoehtohan on se, että pohjana on taulukko, taulukosta voi viivoja jättää näkymättömiin ja taas osan viivoista näyttää, siis solun ääriviivoista vaikkapa alaviivan.

      Se on yksi vaihtoehto, joka toimii niin, että kun soluun kirjoitetaan, viiva pysyy paikallaan.

      Voi olla muitakin.

    • muuan mies

      Eikö se riitä, että lomakekenttä näkyy harmaana ja venyy tarvittaessa kirjoitetun tekstin pituiseksi. Kai sinä teit kentät Lomakkeet-työkalurivin avulla?

      • konstit on monet

        kun huolitellun lomakkeen tekeminen vaatii työtä ja on monimutkaista.
        Siis jos tekee taulukkopohjan, niin tietenkin soluun voi laittaa Lomake-kentän. Ja solun reunaviivan alleviivauksena näkymään.

        Muistaakseni tällä tavalla tehtiin eräässä tietokoneen käyttäjän AB-tason oppikirjassa....


    • Tässä jotain MS:n ohjeita:

      http://support.microsoft.com/kb/826211/fi

      Näyttäisi tekstisi pohjalta siltä, että lomakkeesi ei ole kynällä täytettävä tuloste, vaan esim. WWW-sivu, jota käyttäjät täyttävät syötteillään. Vaatinee tuolloin jonkinlaisen tietokannan sinne taustalle, että kunkin vastaajan syötteet menevät omaan tietueeseensa? No, kyllä se siitä varmaan selviää.

      • Niin piti vielä lisätä, että Excelillä saa helposti tehtyä lomakkeen, joka täytetään joko lehti/vastaaja tai paperilla. Yhteen työkirjaan siis saa kaikki talteen, kukin vastaaja omana taulukkolehtenään. Esim. jos lomakkeen kenttä on kaksi tai neljä Excelin solua, niin selitetekstin saa ylempään, kapeampaan riviin, reunaviivat saa mieleisekseen, vaikka varjostukset jne.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4088
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2911
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2310
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. 131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    10. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      756
    Aihe