Edelleen on

Edelleen on voimassa valtakunnansyyttäjän päätös, jonka mukaa poliisi saa väärentää esitutkintamateriaalia ja tuhota esitutkintametriaalia.

Onko sisäasiainministeriössä edelleen joukko, jonka tehtävänä on esitutkintamateriaalin hävittäminen (vrt. mm poliisiylijohtajan lausunto).
7259
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Syyttäjä totesi, ettei aiheuta lisätutkimuksia ja löi kaiken aineiston punajuuripurkkeineen silppurista läpi.

Niin, nyt sitten ei viran omais rikolliset tuomitse syyttömiä Wincapitalisteja !

Äänestä

pät hajota ? aahhhh, vira no mais koko kollinen, aahhhh, puhelin rahisee, arghhhhhh, ikkunan takana hiipii joku.

Äänestä
  • Ihan varmasti joku tuli vessanpytystä kuvaamaan remranttejani, koska lattia oli märkä aamulla pytyn ympäriltä.
    Yöllä kun tulin ravintolasta niin pytyn ympäristö oli ihan kuiva. On verifoitu !
    Puhelin rahisee hirveesti, tosin mulla on 5 pre paid korttia jota vaihtelen puhelimeen.
    TV:stä uskallan katsoa vain uutiset ja nekin vain BBC, ja urgun kieliset.
    Lehdistä ei enään uskalla katsoa kuin kuvat, nekin katson varmuuden vuoksi aurikolasit päässä, tiukasti silmillä.
    Salakatselija kiikaroi koko ajan asuntoani, olen liimannut ikkunoihin mustat teipit ja vuorasin koko
    kämpän foliolla.
    Istun nyt kirjastossa, ja minua seuraa ainakin 10 silmäparia, koska asuuni kuuluu fooliohattu ja kengät.
    Joudun nyt lopettamaan 15 mij tuli täyteen

    Äänestä

Näin on. Valtakunnansyyttäjä on näin päättänyt. Käy lukemassa.
Valtakunnansyyttäjä on alansa ylin virkamies, jonka päätökset ohjaavat alempia asteita ja ovat vastaavissa tilanteessa velvoittavia – joten alemmat virkamiehet ovat velvoitettuja tuhoamaan esitutkintamateriaalia.
Samoin käy lukemassa siitä, kuinka kolme sisäasiainministeriön virkamiestä tuhosi esitutkintamateriaalia (maan tapa: esitutkintamateriaalia "häviää" tai se joutuu "vahingossa väärään kansioon").
---
Onko niin, että viranomaisia on rikollisten otteessa enemmänkin?
Tavallisella kansalaisella ei ole mahdollisuutta puuttua viranomaisten tekemiin mielivaltaisuuksiin ja laittomuuksiin.
Ylimmän poliisijohdon tilanne on ollut tiedossa jo kymmenen vuotta. Henkilöt ja tahot, joiden tehtäviin asioiden hoitaminen kuuluu, eivät ole poliisijohdon tekemisiin puuttuneet. Ketäpä siellä asia kiinnostaa.
Vain poliisi saa tutkia poliisia, joten jos ylin johto on rikollisten otteessa tai muutoin itse rikollisia, ei mitään voikaan tapahtua. Ja ministeri senkun seuraa sivusta ja passiivisuudellaan ja hiljaisuudellaan siunaa tilanteen. Poliittisen päättäjän kuuluu ottaa asia esiin, koska viranomaiset suojelevat tällä tavoin järjestelmällisesti toisiaan. Toivottavasti tulevasta eduskunnasta löytyy edes muutamia kansanedustajia, jotka vähitellen tervehdyttävät viranomaistoimintaa ylhäältä alas saakka..

Äänestä
  • "Valtakunnansyyttäjä on näin päättänyt. Käy lukemassa. "

    Laita linkki asiakirjaan, niin luen mielelläni.

    "Valtakunnansyyttäjä on alansa ylin virkamies, jonka päätökset ohjaavat alempia asteita"

    Niin, mielenkiintoista. Tiesit kuitenkin varmaan, että valtakunnansyyttäjä ei ole poliisin esimies? Poliisiviranomainen on sisäasiainministeriön alaisuudessa, ei syyttäjänlaitoksen. Miten valtakunnansyyttäjä siis voi antaa poliisille luvan väärentää esitutkintamateriaalia?

    "Tavallisella kansalaisella ei ole mahdollisuutta puuttua viranomaisten tekemiin mielivaltaisuuksiin ja laittomuuksiin. "

    Ai. No mistä virkarikossyytteet sitten tulevat?

    Missä tässä on muuten se talousrikos? Kirjoitteletkohan nyt ihan väärälle palstalle...

    Äänestä

Kuka pystyy puuttumaan valtakunansyyttäjän päätöksii?

Äänestä

"Edelleen on voimassa valtakunnansyyttäjän päätös, jonka mukaa poliisi saa väärentää esitutkintamateriaalia ja tuhota esitutkintametriaalia. "

Voitko laittaa linkin tuohon päätökseen? Ei mihinkään verkkosivuun, jossa joku yksityishenkilö väittää jotain, vaan ihan alkuperäislähteeseen? Olen monesti sitä kysynyt, mutta koskaan en ole sitä saanut. Diaarinumeroita on kyllä joskus esiintynyt ja joku on väittänyt asiakirjan lukeneensakin, mutta ei kuitenkaan vaivaudu siteeraamaan siitä avainkohtia jotka osoittaivat väitteesi todeksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


voimassa kirjoitti:

Edelleen on voimassa valtakunnansyyttäjän päätös, jonka mukaa poliisi saa väärentää esitutkintamateriaalia ja tuhota esitutkintametriaalia.

Onko sisäasiainministeriössä edelleen joukko, jonka tehtävänä on esitutkintamateriaalin hävittäminen (vrt. mm poliisiylijohtajan lausunto).

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu