Valtteri Bottas ykkösiin

Milloin Valtteri nostetaan kilpalkuljettajaksi vai nostetaanko koskaan?

Ainakin williamsin kuljettaja valinnat eivät ole onnistuneet kovin hyvin tälle kaudelle. Barrichello on kokenut ja kohtuu hyvä, mutta ikä näkyy selvästi. Huckleperi on ollut suurimpia ellei suurin pettymys tällä kaudella.

Myös Bottas on ollut hienoinen pettymys F3 kisoissa alkukaudella, mutta viimeiset 3 kisaa hän on näyttänyt, että on sen sarjan 3 parhaan kuskin joukossa.
2164
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tuskin Bottas yhtään sen paremmin olisi ajanut kuin Hülkenbergi. Bottaksella ei ole vielä mitään kilpakokemusta F3:sta isommasta autosta. Ensi kaudeksi GP2:iin ja sieltä kaudeksi 2012 ykkösiin toivottavasti. Ja silti kannattaa pitää mielessä, että Hülkenbergikin on kuitenkin GP2 mestari ja silti aika heikosti kulkenut.

Barrichello taasen on ajanut todella hyvin autoon nähden. Ei siinä mikään ikä vielä paina. Ohitti seitsenkertaisen maailmanmestarinkin huikean kylmäpäisellä ohituksella.

Äänestä
  • Itsekkin uskon että ensikaudella Bottas siirtyy GP2 sarjaan kenties ART tiimiin ja mahdollisesti aikasintaan 2012 Williamsille.

    Menneisyyden aikana suomi on menettänyt paljon lupauksiaan juuri F3 asteella, vuonna 2000 esim kimmo Liimataisesta olisi pitänyt aika varmasti tulla f1 kuski tai edes koppiautoihin ja niin myös Kari Mäenpäästä mutta heillä tyssäsi tie rahoitukseen näin Kimi räikkönen oli 2000 ensimmäinen uusi suomalainen f1 kuljettaja.

    nyt viime aikoinan Mika Mäki Valtteri Bottas ja Atte Mustonen ollut kovimpia vielä vuoden 2009 alkuun asti mika mäki oli ehkä kovin mutta täksi kaudeksi ei saanut oikein tallipaiikkaa ja nyt taas takasi, mustosen hommista en tiedä ajaako missään.

    Onhan Henri karjalainen kolkutellut ainakin gp2 tasolle jossain vaihees, joka tapauksessa eniten haluaisin vaan sittä että suomalais kuljetttajien ura ei tyssäisi f3 tasolle vaan he jatkaisivat siitä gt-proto puolelle niinkuin Markus Palttala kuin Toni Vilander jne.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


milloin ??? kirjoitti:

Milloin Valtteri nostetaan kilpalkuljettajaksi vai nostetaanko koskaan?

Ainakin williamsin kuljettaja valinnat eivät ole onnistuneet kovin hyvin tälle kaudelle. Barrichello on kokenut ja kohtuu hyvä, mutta ikä näkyy selvästi. Huckleperi on ollut suurimpia ellei suurin pettymys tällä kaudella.

Myös Bottas on ollut hienoinen pettymys F3 kisoissa alkukaudella, mutta viimeiset 3 kisaa hän on näyttänyt, että on sen sarjan 3 parhaan kuskin joukossa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu