Valaistuksen himmennys

KV

Hei

Onko kannatavampaa käyttää valaistuksen himmenintä vai kannattaako vaihtaa pienempitehoiset valaisimet.
Kummassa tulee suurempi säästö?
Kohdteena uudistalossa jossa on Stromering himmentimet söhkökeskuksessa eli ei katkaisijoissa. Himmenyt löytyy joka huoneessa.

Kiitosksia jo etukäteen..

2

469

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vattenfall_asiantuntija

      Hei,
      kiitos kysymyksestä. Suoralta kädeltä on vaikea sanoa, kummassa tulee suurempi kokonaissäästö. Toisaalta, olet sijoittanut himmentimiin, joten onhan sitä mahdollisuutta hyvä käyttää - eikä sinun tarvitse ostaa uusia lamppuja. Säästää voit molemmilla tavoilla, mutta paljonko, sen voit saada selville vain mittaamalla ja vertailemalla. Himmentimet varmasti lisäävät asumismukavuutta, koska voit halutessasi lisätäkin valotehoa.

      Terveisin Airi Laakkonen,
      Vattenfallin energia-asiantuntija

    • mittaaja-säätäjä

      Viiden prosentin tehollisjännitteen lasku (230V---->218,5V) kaksinkertaistaa hehkusäteilijän käyttöiän, ja 5% (230---->241,5V) puolittaa sen.

      Tuon himmentimeltä tulevan pätkityn vaihtojännitteen luotettavaan mittaamiseen tarvitaan True RMS-yleismittari (eli se näyttää todellista tehollisarvoa), kuten esim. Fluken 175, 177 tai 179. Ja kyllähän nuo satasia maksavat, mutta silmälläkin voi himmentää hiukan, niin lamput kestävät paremmin.

      Ihan tavallinenkin yleismittari näyttää kyllä oikein sen, kuinka suuri verkkojännite (siniaalto) teillä on, ja siihen vaikuttaa kellonaika eli se, käyttävätkö muutkin paljon sähköä samaan aikaan. Jos seinästänne tulee vaikka 238V, siinä on 230V-lampulle 8 volttia liikaa. Ensin se pois ja sitten sitä himmennystä siihen päälle.

      Jo se, ettei 230v hehkulamppu saa ikinä yli 225 voltin jännitettä, lisää polttotuntimäärää. Jos tuolloin seinässä on 235V, jännitteen pudotus on 10V, joka on paljon tuolla jännitealueella. Polttoaikaero lienee satoja tunteja.

      Himmentäminen kannattaa, koska hehkulamppuvarastosi hupenee kuitenkin. Jos et himmennä, varastosi loppuu nopeammin. Himmentämällä saa myös tunnelmallisempaa valoa, jos pitää lämpimämmän sävyisestä valosta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      282
      8383
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      67
      5040
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      281
      4400
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      60
      3037
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      1
      2496
    6. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      3
      1880
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      5
      1757
    8. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      111
      1755
    9. TTP avajaiset

      Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja
      Haapavesi
      40
      1653
    10. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      1620
    Aihe